جمعه، 6 خرداد ماه، 1401

قرآن در رمضان

نویسنده : ایوب رحیمی / قرآن، روح ماه مبارک رمضان است که در کالبد آن دمیده شده و ارزش و عظمت آن را چند برابر کرده است، قرآن قلب ماه مبارک رمضان است که بدون این قلب و ضربان آن،‌ جوهره‌ی حقیقت در رگ‌های حیات معنوی روزه‌داران به جریان نمی‌افتد. قرآن بهار دل‌ها و ماه مبارک رمضان بهار قرآن است.نابراین باید گفت که بخش اعظم برکات ماه مبارک رمضان، در رابطه با قرآن است و در این ماه باید بذر فرامین نورانی قرآن را در مزرعه‌ی دل‌ها بکاریم، تا رشد و نمو کند و سرانجام میوه‌ی قرآن را در این ماه برای غذای روح برگیریم و قوت قلبمان را در پرتو برکات قرآنی این ماه، بیمه نماییم و چنین بهره‌برداری جز از راه انس حقیقی با قرآن بدست نخواهد آمد.

و اما ماه مبارک رمضان، ماه تولد قرآن، ماه انس با قرآن، ماه شناخت و بهره‌برداری فکری و عملی از قرآن است، ماهی که در شب قدر آن، قلب خاتم النبیین محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم همه‌ی قرآن را از امین وحی فرا گرفت و قرآن از لوح محفوظ بر قلب وسیع و نورانی بزرگترین پیامبران منعکس شد، ماهی که همه‌ی ما با روزه گرفتن و عبادت و مناجات، با زمینه‌سازی و آمادگی معنوی به استقبال دریافت قرآن می‌رویم و می‌خواهیم در پرتو آثار پربرکت روزه‌ی خالص، عبادات و دعاهای همراه آن رابطه‌ی خود را با قرآن نزدیک و نزدیک‌تر کنیم و تصمیم بگیریم که خط رابط ما با قرآن همواره استوارتر و محکم‌تر گردد که همانا راه قرآن راه رسیدن به خداست.

رمضان ماهی است که وقتی بدان می‌نگریم، در وجود آن آرامش را در می‌یابیم که این آرامش آکنده از کلمات الهی است و دیگر این که این ماه، ماه میزبانی است که قرآن را به مهمانی خود آن هم با افتخار و شایستگی پذیرفته است و آن‌چه در پیکره‌ی جامعه‌ی ما مسلمانان نمایان است، همان سرمشق رمضان یعنی مهمان نوازی است و چه چیز بالاتر و بهتر و ارزشمندتر از مهمانی به نام قرآن که با زبان سلیم و گویای خود محفل رمضان را نورافشانی می‌کند. بنابراین در توصیف این ماه و قرآنی که با آن آمیخته و عجین شده است هر چقدر سخن به میان آوریم کم ‌است چرا که این تمجید و قدردانی و ستایش‌ها به مانند قطراتی از یک دریای بی‌کران هستند و به تعبیری باید گفت از جزء ‌به کل در حرکت و تکاپو در جهت رسیدن به این حقایق پهناور هستیم.

و دیگر این‌که ما مسلمانان به عنوان میزبان باید از این سنت الهی به خوبی پذیرایی نماییم که این پذیرایی باعث رشد و تعالی و ارتقای فرهنگ اسلامی ما خواهد شد و هر کار نیکی که انسان برای مهمان خود انجام می‌دهد در وهله‌ی اول نیکی آن به خودش برمی‌گردد. پس اگر شایستگی خود را نسبت به ماه مبارک رمضان نشان دهیم آن وقت است که خداوند تبارک و تعالی ما را به مهمانی خود فرا می‌خواند.ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 31 فروردين ماه، 1401 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 ایرانیان چگونه اسلام آوردند؟  [ يكشنبه، 26 فروردين ماه، 1397 ] 1916 مشاهده
 زندگانی پیامبر رحمت و مهربانی- پاره‌ی نخست 1  [ چهارشنبه، 10 بهمن ماه، 1397 ] 1641 مشاهده
 رمضان ماه ضیافت خداوندمتعال  [ دوشنبه، 16 تير ماه، 1393 ] 3101 مشاهده
 پسااسلامگرایی  [ شنبه، 30 دي ماه، 1396 ] 2471 مشاهده
 اساس زندگی معنوی  [ يكشنبه، 17 بهمن ماه، 1400 ] 3381 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید