سه شنبه، 4 تير ماه، 1398

قسمت سوم

9- تديّن و دينداري :
كسي كه پاي بند دين نيست، تضميني وجود ندارد كه پاي بند رعايت حقوق همسر و ادامه زندگي مشترك باشد. اگر يكي ديندار و ديگري بي دين باشد، زندگي آنان روي سعادت را نخواهد ديد. سعادت بدون ديانت محال است. اگر هر دو بي دين باشند، باز تضميني وجود ندارد كه رعايت حقوق يكديگر را بنمايند. البته منظور از دينداري و تديّن اين است كه پاي بند كامل به اسلام داشته باشند و اسلام را با جان و دل پذيرفته و در عمل به آن كوشا باشند، نه تدين سطحي و بي ريشه و بي عمل. دین دار بودن، به این است که شخص داراى صفات ذیل باشد: عفت، حجاب، حیا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏مند به قرآن و سنت پیامبر(ص)، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف کار نبودن و... اینجاست که پیامبر اسلام (ص) مردان صالح و زنان صالحه را تشویق می کند، که باهم ازدواج نمایند، چنانکه فرماید : « أَنْكِحُوا الصَّالِحِينَ وَالصَّالِحَاتِ " » (سنن دارمي ).


10- اخلاق خوب :
یکی از ویژگی های اساسی و لازم برای زندگی شاد و موفق، اخلاق نیک است. منظور از اخلاق نیک ، داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده از نظر عقل و شرع است. می‌توان گفت که پس از مسأله‌ دينداری، اخلاق پسنديده از جمله عوامل خوشبختی زن و شوهر است و نقش تعيين کننده‌ای در زندگی زناشويي ايفا مي کند. جالب آن كه پيامبر(ص) حُسن خلق رابر دینداری مقدم می دارندچنانکه فرمودند:« إِذَا أَتَاكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَدِينَهُ فَزَوِّجُوهُ إِلَّا تَفْعَلُوا تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَفَسَادٌ عَرِيضٌ». (الترمذىو ابن ماجه)
اگر شخصی به خواستگاری آمد که اخلاق و دینش مورد رضایتتان بود ، او را بپذیرید و  اگر چنين نكنيد، فتنه و فساد بزرگي در زمين به وجود خواهد آمد.برای اینکه کانون زندگی زناشوئی برای زوجین ، شیرین و لذت بخش شود،باید زن و مرد هر دو از فضائل اخلاقی: از قبیل نرمی و ملایمت ، گذشت و سازگاری و عفو و اغماض و...برخوردار باشند،و هر گاه یكی از آن دو دچار لغزش و اشتباه شود ، بلافاصله به عذرخواهی پرداخته ، ازستیزه جویی و جدال جداً خودداری كند ، زیراستیزه جویی صمیمیت ها را از بین برده ، دشمنی و نفاق را جایگزین آنها می كند . بدیهی است كه طرف مقابل هم باید عذر و پوزش شخص خطاكار را پذیرا شود.
 نمونه خلاق بد، لجاجت و یکدندگى، تکبر نسبت به همسر، بى ادب بودن، بى وفایى، کینه توزى، سوءظن داشتن، سبکى و هرزگى، کم ظرفیتى و بى تابى، با محبت نبودن و بد چشم بودن است.

11- تناسب شخصیتی :
دختر و پسری که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند، بهتر است تناسب شخصیتی داشته باشند و از نظر صفات شخصیتی با یکدیگر جور باشند هر انسانی شخصیت ویژه خود را دارد. اگر ۲ نفر که ازدواج می‌کنند، تفاوت‌های شخصیتی زیادی با هم داشته باشند در رابطه خود دچار مشکلات زیادی می‌شوند. فرض کنید فردی از نظر شخصیتی برون‌گراست و راحت ابراز احساسات و عواطف می‌کند و بیشتر دوست دارد در جمع باشد؛ این فرد با کسی ازدواج می‌کند که انسانی درون‌گراست و ابراز احساسات برایش سخت است، حضور در جمع برایش خوشایند نیست و ارتباط برقرار کردن با افراد برایش دشوار است.
این دو در طولانی‌مدت دچار مشکل خواهند شد؛با هم هستند اما احساس تنهایی می‌کنند. جالب اینجاست که در ابتدا به خاطر خصوصیات متضادی که دارند، خیلی جذب همدیگر می‌شوند اما به تدریج از هم فاصله می‌گیرند چون با هم تناسب ندارند و نمی‌توانند نیازهای همدیگر را برآورده نمایند.

12- تشابه فرهنگی: 
در انتخاب همسر باید جایگاه فرهنگی او را در نظر داشته باشیم. فرهنگ یعنی چه؟ فرهنگ عبارتست از بایدها و نبایدهایی که تعیین تکلیف می‌کنند. آن، به ما می‌گوید چه چیزی درست است و چه چیزی غلط؟‌ چه کاری باید انجام شود و چه کاری نباید انجام گیرد؟ از آنجا که فرهنگ‌ها با هم متفاوت می باشند، بایدها و نبایدهای آنها نیز با هم فرق دارند.  بنابر این عوامل فرهنگی ابعاد متفاوتی دارد كه ریشه در افكار انسان داشته و با رسوخ در تمام جوانب حیات، به زندگی جهت می بخشد. نحوه معاشرت، برخوردها، تربیت فرزندان، دیدگاه نسبت به پسر یا دختر و... متأثر از فرهنگ حاكم بر زیستگاه و ذهنیات ماست. تشابه یا تضاد فرهنگی در معاشرت ها و رفت و آمدهای خانوادگی طرفین دخیل بوده و مستقیماً در زندگی زوج جوان مؤثر خواهد بود. چرا كه زوج جوان ، خود از فرهنگ مسلط بر حیطه جغرافیایی كه در آن رشد یافته اند تأثیر پذیرفته اند و كنار گذاشتن فرهنگ یعنی نادیده گرفتن سیستم ارزشی، افكار، عقاید و به هم ریختن تمام ملاكهای اخلاقی و اجتماعی، بی هویت شدن و درهم ریختگی ارزش ها و سردرگمی فرد. پس نمی توان به دلیل علاقه به یك فرد بخصوص، تأثیر فرهنگ و آنچه باید باشد و آنچه هست را در زندگی نادیده گرفت.
بنابر این عوامل فرهنگی علت تشابه در تجارب و دیدگاه ها در بین خانواده ها و افراد است. اگر انتخاب همسر بر مبنای توجه به تشابه فرهنگی صورت گیرد، با درصد موفقیت قابل توجهی مواجه خواهد شد.

ادامه دارد ...


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 7 دي ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 قسمت ششم  [ پنجشنبه، 11 اسفند ماه، 1390 ] 5790 مشاهده
 دختران و پسران فراری  [ دوشنبه، 29 تير ماه، 1394 ] 1889 مشاهده
 قسمت آخر  [ پنجشنبه، 17 فروردين ماه، 1391 ] 5433 مشاهده
 قسمت چهارم  [ دوشنبه، 19 دي ماه، 1390 ] 5463 مشاهده
 از اسلام سیاسی به دموکراسی اسلامی  [ شنبه، 22 مهر ماه، 1396 ] 1310 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید