دوشنبه، 23 مهر ماه، 1397

بازگشت به عیدگاه

نویسنده: عبدالغفور گردهانی /// پس از اجتهادات مربوط به سد ضریعه که از خوف فتنه اجازه نمی‌داد زنان به اماکن عمومی عبادت مثل عیدگاه و مسجد درآیند، با توجه به خطر فتن بی‌شماری که بر سر راه زنان درآمده است برای نخستین بار از تریبون عیدگاه زاهدان توسط مولوی عبدالحمید بازگشت زنان به عیدگاه مطرح شده است. 
البته این امر از جهت بازگشت به ریشه‌ها‌ امری روشنفکرانه محسوب نمی‌شود و کاملاً‌ سنّت‌گرایانه است اما از جهت اینکه علمای سنتی با ورود زنان به مسجد مخالف بودند کاملاً بدیع و به مقتضای مدنیت امری عقلائی است.
 
بازگشت به عبادتگاه البته قبل از این با رعایت مقرّرات‌ خاصی به نمازهای جمعه برخی مساجد و مناسبت‌های تراویح رمضانی و نیایش شب‌های رمضان شروع شده بود.
 
برکات این حضور زنان قبل از هرچیز آنگونه که گفته می‌شود‌ ساختن و تربیت فرزندان و منجمله مردان است، مردانی که سالیان سال در همین عبادتگاه‌ها قرائتی را می‌آموختند که زنان جنس دوم هستند و کار و نقشی جز اطاعت از مردان ندارند.
 
بایسته‌های این حضور نیازمند چند چیز است:
 
١- زیرساخت: قبل از هرچیز امکان ارتباط اجتماعی اسلامی میان زنان و مردان به طرز صحیح باید در جامعه و علی‌الخصوص مدارس دینی صورت گیرد که این پرده‌های حائل برداشته شوند تا خوف فتنه کمتر شود و به اصطلاح ملا و حامی در مقابل انظار جمعیت زنان و مردان باشند.
 
٢- عامل مهم تربیتی پیشتر از عیدگاه مساجد است که به مصداق «لاتمنعوا إماء الله من مساجد الله» در نمازهای یومیه صورت گیرد زیرا اثر نماز در ساختن مافوق سخنرانی شنیدن است؛ زیرا این سخنرانی‌ها نتوانسته تغییری اساسی در اخلاق اجتماعی مردان ایجاد کند، هرچند این امری نسبی است.
 
٣- گفتمان محتوایی به نسبت زنان از زاویه تکلیف‌مداری‌ به حق‌مداری چرخش کند تا شاهد رعایت حقوق زنان باشیم که سالیان سال است مذهب در جهت کاتالیزور عرف سنتی عمل کرده است.
 
٤- در پروسه گذار چنان به زنان میدان داده شود که در امور مربوط به خود نهج قرآنی (مؤمنات قانتات و...) پیش رود و زنان اندک اندک به همه‌ی‌ میدان‌های‌ عبادت در زمین به غیر از مسجد و عیدگاه وارد شوند و خود صاحب دیدگاه شوند، چراکه هدف از خلقت عبادت به مفهوم شامل آن است و آن رشد همه‌ی‌ استعدادهای زنان است.
 
فرمایشات مولوی گامی به پیش است و نیازمند طرح و بحث بیشتر است.


نویسنده عبدالغفور گردهانی پس از اجتهادات مربوط به سد ضریعه که از خوف فتنه اجازه نمی‌داد زنان به اماکن عمومی عبادت مثل عیدگاه و مسجد درآیند با توجه به خطر فتن بی‌شماری که بر سر راه زنان درآمده است برای نخستین بار از تریبون عیدگاه زاهدان توسط مولوی عبدالحمید بازگشت زنان به عیدگاه مطرح شده است
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 27 خرداد ماه، 1397 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 معرفی کتاب گفت‌وگو با مخالف از منظر قرآن  [ شنبه، 13 شهريور ماه، 1395 ] 1497 مشاهده
 نفحات‌ جان‌بخش لیالی قدر را دریابیم  [ دوشنبه، 21 خرداد ماه، 1397 ] 343 مشاهده
 ﺍﻋﺠﺎﺯ ﻋﻠﻤﯽ ﻗﺮﺁﻥ ﮐﺮﯾﻢ،  [ يكشنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1394 ] 1392 مشاهده
 مرگ عالِم، مرگ عالَم است!  [ شنبه، 3 اسفند ماه، 1392 ] 2205 مشاهده
 اخلاق مداری در اسلام  [ شنبه، 10 مرداد ماه، 1394 ] 2996 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید