شنبه، 2 شهريور ماه، 1398

افزایش قیمت‌ها و تکرار تجربه تلخ

فقط کافی است چند دقیقه‌ای برای خریدی اندک به بازار مراجعه کنید. دیگر تفاوتی ندارد به یک مرکز خرید دولتی می‌روید یا غیر دولتی، حتی تفاوت چندانی میان کالاهای یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای وجود نداردزیرا در هر دو صورت مقدار وجهی که در اختیار دارید در اغلب موارد با میزان خریدی که احتیاج دارید هم‌خوان نیستند و در نتیجه مجبورید بخش بزرگی از خواسته‌هایتان که اغلب ضروری هم به حساب می‌آیند کنار بگذارید.
 

در روزهای اخیر نابسامانی‌های بازار گوشت و مرغ بیشتر از گذشته به چشم می‌آید و شاهد صف‌های طولانی در برابر مراکز خرید دولتی هستیم. افزایش قیمت در بازار گوشت بخش کوچکی از وضعیت آشفته اقتصادی کشور است. وضعیتی که از یک سال پیش به این سو روز به روز بر آشفتگی آن افزوده شده است. مسئولان دولتی تا این جای کار جز دست‌کاری تعرفه‌ها، مداخله بی فایده در بازار و گفتار درمانی از پشت تریبون‌ها تقریبا هیچ اقدام موثر دیگری را انجام نداده‌اند و در نتیجه وضعیت اقتصادی نه تنها رو به بهبود نبوده است بلکه نشانه‌های اقتصادی بیانگر افزایش مشکلات در سه ماه باقی مانده سال و هم‌چنین در سال آینده است.

آنچه در کنار افزایش قیمت‌ها مشکلات را دو چندان می‌کند آن است که میزان حقوق و دستمزد اقشار ضعیف و متوسط هم‌چنان ثابت مانده است و برخی ادعاها از سوی مقامات دولتی مبنی بر ارائه کمک‌های نقدی و غیرنقدی به دهک‌های پایین هم هنوز نتوانسته است اثر مثبتی بر دخل و خرج خانوارها بگذارد. شاید اگر به تناسب افزایش قیمت‌ها شاهد افزایش درآمد هم می‌بودیم گلایه‌های مردم از گرانی کمتر از امروز بود اما آنچه شاهدش هستیم وضعیتی است که در آن افزایش قیمت‌ها، کمیاب شدن اجناس در بازار و هم‌چنین ثابت ماندن حقوق و دستمزدها هر سه با هم به معیشت مردم حمله‌ور شده است و طبیعتاً در چنین شرایطی نارضایتی جمعی در جامعه روز به روز افزایش خواهد داشت. کمی که به گذشته بازگردیم به یاد می‌آوریم که وضعیتی مشابه این روزها را در اواخر سال۱۳۸۹ و هم‌زمان با آغاز تحریم‌های نفتی و بانکی شاهد بودیم.

وضعیت اسفبار مشابهی که تا تابستان۹۲ و آشکار شدن نشانه‌هایی از احتمال تعلیق تحریم‌ها ادامه پیدا کرد. هر چقدر هم که در رسانه‌های رسمی تبلیغ شود که نباید میان مشکلات اقتصاد و سیاست خارجی پل زد از این واقعیت گریزی نیست که چه در آن مقطع زمانی و چه امروز علت اصلی آشفتگی و نابسمانی‌های اقتصادی که فشاری شدید را بر زندگی روزمره مردم وارد آورده است رویکردی است که در سیاست خارجی دنبال می‌شود. قطعا معنای این سخن کتمان نقش مسئولان دولت یا ضعف سیاست‌های اقتصادی نیست اما حتی اگر زبده‌ترین متخصصان اقتصادی را هم در دولت داشته باشیم در هنگام قفل شدن مبادلات پولی و بانکی از آنان هم کاری ساخته نخواهد بود. یافتن راه حلی برای رفع تحریم‌های نفتی و بانکی پیش‌نیاز و مقدمه‌ای غیرقابل انکار برای عبور از این شرایط سخت است.


فقط کافی است چند دقیقه‌ای برای خریدی اندک به بازار مراجعه کنید دیگر تفاوتی ندارد به یک مرکز خرید دولتی می‌روید یا غیر دولتی حتی تفاوت چندانی میان کالاهای یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای وجود ندارد
ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 9 بهمن ماه، 1397 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 بیوگرافی و دیدگاه های امید شیانی  [ چهارشنبه، 22 خرداد ماه، 1392 ] 3743 مشاهده
 قیمت کالا‌های اساسی در ماه رمضان اعلام شد  [ يكشنبه، 15 ارديبهشت ماه، 1398 ] 470 مشاهده
 گزارش مراسم اهداء جوایز مسابقه تفسیر پینوس  [ شنبه، 12 تير ماه، 1395 ] 1724 مشاهده
 رفسنجانی دعوت حق را لبیک گفت  [ يكشنبه، 19 دي ماه، 1395 ] 1802 مشاهده
 گزارش مصور نماز تراویح در روستای خانقاه  [ جمعه، 11 مرداد ماه، 1392 ] 4618 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید