چهارشنبه، 31 شهريور ماه، 1400

خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم، گفت: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.محمد کیانوش راد، با ابزار تأسف از انتقال آب سرشاخه های کارون به فلات مرکزی ایران، گفت: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.  امام جمعه، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت های دانشگاهی و رسانه ها با دیدگاه های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی رسد. کیانوش راد با تأکید بر اینکه خوزستانی ها از مصائب و این استان گفته اند و نوشته اند، اظهار داشت: خوزستانی ها همیشه گفته اند انتقال کارشناسی شده، علمی و مبتنی بر پیوست های زیست محیطی آب، صرفا باید برای شُرب استان های بالا دست باشد و هرگز برای مصرف صنایع و کشاورزی به کارگیری نشود. این موضع اصولی، عادلانه و منطقی مردم خوزستان مبتنی بر توجیهات اقتصادی، زیست محیطی و امنیتی است. با تأسف، همه دولت های مرکز نشینِ پس از انقلاب، از چپ و راست، اصلاح طلب و اصول گرا، در انتقال آب از سرشاخه های کارون به فلات ‌مرکزی ایران برای مصرف صنایعی چون فولاد، کشاورزی و برنج کاری همداستان بوده و هستند. البته در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگناهای روستاها و شهرهای خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و آبرسانی و ده ها مشکل دیگر نیز عملکردی یکسان داشته اند .
صدای مردم خوزستان به جایی نمی رسد
وی با اشاره به این مسئولین آب رودخانه های خوزستان را برای استان های دیگر برده اند و مشکلات اولیه مردم این استان را حل نکرده اند، افزود: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.  امام جمعه، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت های دانشگاهی و رسانه ها با دیدگاه های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی رسد. صاحب منصبان مرکز نشین خوزستانی نیز تنها نقشی درجه سوم و چهارم در معادلات دارند و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده اند. شمشیر های مرصّع نشان برای پست ها و مراسم و ایامِ خاص اما نقشی تعیین کننده در تصمیم سازی یا تصمیم گیری استان نداشته اند. یا به بازی گرفته نشده اند و  یا نخواسته اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند.
وی تأکید کرد: همه دولت ها از نظر منابع آب استان خوزستان، یک الگو و برنامه واحد را تاکنون دنبال کرده اند. مردم خوزستان هم این را فهمیده اند که با دلخوش کردن به اصول گرا یا اصلاح طلب، هاشمی، خاتمی یا احمدی نژاد و روحانی و حالا رئیسی، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست های کلان انتقال آب نخواهد افتاد. نخبگان خوزستانی و ان ‌جی او های مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق، در افت و خیزند، و چون کارون بی رمق و بی جانشان کرده اند . این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مردم خوزستان با مشکلاتشان اعم از بی آبی، بیکاری، فقر و تبعیض رها شده اند. خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، اما مسئولان خوزستان را فراموش کرده اند و با‌ نقمت های جنگ و پس از آن تنها رها کرده اند. چه کسی می داند‌، گریه کهنسال مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین، که همه چیز  او بود یعنی چه؟! چه‌ کسی می داند‌ نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه؟! چه کسی گریه و بغض و تحقیر جوان بیکار خوزستانی را در کنار منابع عظیم نفت و گاز  و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر می فهمد؟! چه کسی از تشنگی حتی روستاهای شمال خوزستان، ایذه و مسجدسلیمان، آن هم در کنار سد و سرچشمه کارون خبر دارد؟!ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 29 تير ماه، 1400 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دلار20هزار تومانی چه برسرکارگران می‌آورد؟  [ پنجشنبه، 5 تير ماه، 1399 ] 725 مشاهده
 اولین وزیر اهل سنت در دولت دکتر روحانی  [ سه شنبه، 25 تير ماه، 1392 ] 3857 مشاهده
 بیانیه اتحادجهانی علمای مسلمان درباره ترکی  [ شنبه، 7 دي ماه، 1392 ] 1194 مشاهده
 300 هزار تومان پاداش به ازای هر نفر باسواد  [ دوشنبه، 30 ارديبهشت ماه، 1392 ] 3120 مشاهده
 تعطیلی کارخانه‌ها بدلیل نداشتن مواد اولیه  [ دوشنبه، 12 شهريور ماه، 1397 ] 1507 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید