شنبه، 17 خرداد ماه، 1399

به مناسبت روز « زمین پاک »

نویسنده : شرکت مدیریت پسماند  اورامان (مپا)

شهروندان محترم ، گردشگران و كوهنوردان گرامي
وضعیت کره زمین  برای ادامه حیات انسان و سایر زیستمندان بسیار  نگران کننده  است. روند روبه رشد مصرف و اتلاف انرژی، رشد بی رویه جمعیت، آلودگی و تخریب محیط زیست و انقراض انواع گونه های گیاهی و جانوری از جمله پیآمدهای حاصل از توسعه ناپایدار  و رشد اقتصادی نامتوازن  در چند قرن اخیر بوده است.  پیشرفت علم، توسعه فن آوری، صنعتی شدن جوامع و تغییر در شیوه تامین نیازهای اولیه بشر،پیامدهای جبران ناپذیری را بر کره زمین وارد کرده اند. رشد سریع جمعیت ،استفاده نابخردانه  از منابع طبیعی، پیدایش انواع آلودگی زیست محیطی،انقراض بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری، فقر و ناعدالتی، گسترش فرهنگ مصرف گرایی و تولید انبوه زباله ،تنها بخشی از پیامدهای ناشی از این تغییرات است که ادامه حیات بشر و سایر زیستمندان در کره  خاکی  را با تهدید جدی روبرو می نماید.


برای مقابله با چنین  پیآمدهایی و برقراری «توسعه پایدار» ، ضرورت دارد تا  همه  دولت ها  ،نهادهای عمومی  و خصوصی  و شهروندان، تصمیمات و رفتارهای  نامناسب خود را تغییر داده  و  رویه های مدیریتی نوینی  را در راستای استقرار توسعه پایدار و رشد اقتصادی متوازن  در پیش بگیرند. بدون شک ،«توسعه پایدار» نیاز به  تعهد و رفتاری مسئولانه دارد. با این حال ،دوست داران محیط زیست و نهادهای بین المللی و ملی تلاش هایی را برای مقابله با این تهدید در دستور کار گذاشته اند.هرچند این تلاش ها هنوز تا دستیابی به نتایج مطلوب فاصله زیادی دارند،اما نباید دست روی دست گذاشت و اقدامی در حد توان انجام نداد.در این راستا شرکت «مدیریت پسماند اورامان» (مپا) تشکیل شده و قصد دارد تا همگام و همراه  با تلاش های  دوستداران محیط زیست و با تکیه بر دانش روز و ترویج اخلاق زیست محیطی در میان شهروندان ، وضع موجود را به سوی وضع مطلوب دگرگون سازد. این شرکت به مناسبت  روز « زمین پاک»  رعایت توصیه های زیر را  به  عموم شهروندان  پیشنهاد می دهد :

·  زباله هاي تجزيه ناپذير يا دير تجزيه پذير خود ( از جمله شيشه ، پلاستيک و فلزات ) را در کيسه گذاشته و در پايان گلگشت آنها را با خود برگردانيد، زيرا برخي فلزات٩٥ سال ، پلاستيك ٢٢٠ سال ، آلومنيوم ٤٩٥ سال و شيشه يك ميليون سال در طبيعت باقي مانده و باعث آلودگي محيط زيست ميشوند براي جلوگيري از توليد زباله از ظروف يكبار مصرف استفاده نكنيد .

·         ساير زباله ها ( از جمله کاغذ باطله، پوست ميوه ، بقاياي غذا و امثالهم ) را نيز در جاي مناسب( مثلا سطل زباله مخصوص يا چاله مخصوص) دفن کرده و  در هر حال از پخش کردن آنها در طبيعت خوداري ورزيد.

·  براي استراحت در جاههايي اطراق كنيد كه قبلاً مورد استفاده بوده اند . حتي اللمقدور از روشن كردن آتش خودداري ورزيده و از اجاق گازهاي پکنيکي استفاده کنيد. درصورت ضرورت از چوب خشك يا زغال نموده و حتماً قبل از ترك محل آنرا خاموش کنيد .

·          به منظور حفظ پوشش گياهي منطقه،از مسيرهاي مشخص حركت كنيد تا از نابودي گلها،بوته ها و گياهان جلوگيري شود.از كندن گلها و گياهان حتي المقدور خوداري کرده و مخصوصاً اين مورد را به كودكان آموزش دهيد.براي جلوگيري از تخريب گياهان وعلفهاي زير چادر، نبايد چادر ها بيش از٢ تا ٣ روز در محل واحدي بر افراشته شوند .

·  از شكار پرندگان و ساير جانوران ، مخصوصاً كبك ، بطور داوطلبانه خوداري كنيد ، زيرا متأسفانه بدليل شكار بي رويه در طي سال هاي گذشته تعدادي از گونه هاي اين حيوانات در معرض تهديد و انقراض قرار گرفته اند . حتي المقدور از روياروئي با حيوانات وحشي نيز دوري كنيد .

·         از آلوده نمودن آبها ، مخصوصاً آب چشمه ها ، خودداري شود . براي شستن ظروف و پارچه بهتر است به جاي پودر ظرفشوئي از آب جوشيده  استفاده كنيد . از اجابت مزاج در محدوده چشمه ها خودداري شود. براي حفظ سلامتي خود و كودكانتان ، حتي المقدور از آب چشمه ها و جويبارها براي خوردن استفاده نكنيد ، زيرا متأسفانه اغلب آنها آلوده اند . ميتوان به اندازه نياز از آب سيستم لوله كشي شهري يا روستائي به همراه خود برده يا از آب جوشيده سرد شده چشمه ها براي اين منظور استفاده كرد .

·  كوههاي منطقه ما( شاهو ، دالاني ، آتشگاه ، ماكوان ، ، کله خاني ، بازان ، بمو ، دالاهو ، گرمه زناو ، كوسالان) از زيبائي،تنوع گياهي و جانوري ويژه اي برخوردار بوده ، تامين كننده آب شرب شهرها و روستاهاي منطقه مي باشند ، بر زندگي اقتصادي و فرهنگي مردم ( چه در گذشته و چه اكنون) تاثير قابل توجهي داشته اند و اكنون نيز بعنوان تفريحگاه ، مسرت خاطر  شهروندان را فراهم ميآورند.پس  حفاظت از آنها وظيفه اي همگاني است .

·         آنچه ميدانيد ، بياموزانيد ، آنچه نميدانيد ، بياموزيد ، آنچه آموخته ايد ، عمل كنيد .اين برگه را بخوانيد ، به توصيه هاي مندرج در آن عمل نموده و به ديگران بدهيد و در هر حال از به صورت زباله در آوردن آن خودداري نمائيد.

دوم اردبیهشت ، روز «زمین پاک» مبارک باد      

شرکت مدیریت پسماند  اورامان(مپا) -  2/2/1392ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 2 ارديبهشت ماه، 1392 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دست نیاز ، چشم امید  [ يكشنبه، 13 آذر ماه، 1390 ] 6999 مشاهده
 ته دل همدیگر را خالی نکنیم!  [ شنبه، 4 اسفند ماه، 1397 ] 833 مشاهده
 صهیونیسم ( قسمت دوم )  [ پنجشنبه، 16 تير ماه، 1390 ] 6364 مشاهده
 چگونه یک کتاب خوب بخریم؟  [ سه شنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1398 ] 865 مشاهده
 چرا جهانیان از تو بد و بیراه می گویند؟!  [ پنجشنبه، 5 شهريور ماه، 1394 ] 2616 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 2 ارديبهشت ماه، 1392
عالی بود
نام:
ایمیل:

در مورخه : جمعه، 6 ارديبهشت ماه، 1392
پایگاه خبری تحلیلی چهارمین دوره انتخابات شورای شهر پاوه / با کمک یکدیگر بهترین ها را برای شورای شهرمان انتخاب کنیم / تحلیل ها و اخبارتان را برایمان بفرستید تا همگی در ایجاد تغییر سهیم باشیم . / http://shovrayepaveh.blogfa.com/
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید