سه شنبه، 4 تير ماه، 1398

بانویی در قلب مصطفی

گردآورنده : بصیره حکمتی

سیره ی أم المؤمنین خدیجه در برگیرنده ی تاریخی پر افتخار و درخشان ازبانویی پاکدامن و اصیل است که خداوندبا گرامی داشتن وی او را به عنوان همسری برای رسول أعظم برگزیده و خداوند با عطا کردن شهرت نیکو ،زندگی پسندیده ، قدرت تدبیر و همت بلند در زمان جاهلیت و اسلام به ایشان لطف بزرگی داشته است .

بانویی با اصالت ،بسیار بخششگر،پاک نژاد ،شریف وباسخاوت از خاندانی بزرگ  .نخستین همسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ،نخستین زن مسلمان، نخستین زنی که اسرا و معراج پیامبر را تصدیق کرد نخستین زن محبوب پیامبر و نخستین زن مبارز و پشتیبانی است که عنایت الهی او را برای پیامبر أکرم برگزید.آنگاه که مردم کفر ورزیدند ؛ ................................ ؛ نخستین فردی بود که ایمان آورد.

آنگاه که مردم دریغ کردند؛....................................؛نخستین فردی بود که مالش را بخشید.

آنگاه که مردم تکذیب کردند؛.................................؛نخستین فردی بود که تصدیق کرد.

آنگاه که آزار کافران بیشتر شد؛............................؛نخستین فردی بود که پشتیبانی کرد.

بانو خدیجه در زمان جاهلیت یک زن معمولی نبود ایشان از جایگاهی والا، وجهه ی خوب،ایمان ذاتی،بزرگ منشی و رفتار نیکو بر خوردار بود تا جایی که اورا طاهره می نامیدند.

نمونه ی عملی معنای یقین این بانوی بزرگوار را در این امر مشاهده می کنیم؛

زمانی که قاسم فرزند پیامبر فوت نمود روزی خدیجه به پیامبر فرمود که باقی مانده ی شیر قاسم فرو می ریزد ای کاش زنده بود و دوره ی شیر خوارگی اش را کامل می کرد پیامبر فرمود او در بهشت دایه ای دارد که دوره ی شیر خوارگی اش را کامل می کند ، خدیجه گفت:اگر این موضوع را میدانستم مرگ او برایم آسانتر می شد آنگاه پیامبر فرمودند اگر بخواهی صدای او را از بهشت به گوش تو می رسانم خدیجه پاسخ داد «من به خدا و پیامبرش ایمان دارم»،هنگامی که ایمان در دلها ریشه بدواند و به مر حله ی یقین برسد آرامشی وجود انسان را در بر می گیرد که رخدادها و حوادث هیچ تأثیری بر روی آن ندارد.

خدیجه در زمان بعثت همیشه همراه پیامبر بود ،پروانه وار دور شمع وجودش می چرخید، جویای احوال او می شد و مونس تنهایی اش بود .

روزی در حالی که خدیجه به نزد پیامبر در غار حرا می آمد جبرئیل او را دید و به پیامبر فرمود« ای رسول الله خدیجه به نزد تو می آید ظرفی به همراه دارد که در آن خوراکی و نوشیدنی است هر گاه پیش تو آمد سلام پروردگارش و مرا به او برسان و به او مژده بده که در بهشت خانه ای از نی خواهد داشت که در آن خستگی و هیاهویی نیست»وقتی پیامبر مژده را به او داد این مژده با همه ی بزرگیش او را سراسیمه نکرد بلکه با خردمندی پاسخ داد«به راستی الله خود سلام است و سلام بر جبرئیل و سلام و رحمت و برکتهای الله بر تو ای رسول الله»

ای مادر پاک ،چه فهم بزرگی به تو ارزانی شده است بی شک از خرد و اندیشه ی ژرفی برخوردار بودی که الله را با نامی از نامهایش ستایش کردی و پیشگام بودی .

این بانوی بزرگوار با جانش ،مالش و با تمام وجود مبارکش به رسول الله خدمت کرد گویا به جای همه ی ما به رسول الله خدمت کردو همه ی ما را مدیون خود ساخت پروردگار بهترین درود ها را از جانب ما به او ارزانی دارد.

الهام  گرفته از کتاب خدیجه بنت خویلد،دکتر محمد عبده یمانی ترجمه:محمد ابراهیمیارسال شده در مورخه : يكشنبه، 14 فروردين ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 به بهانه ی روز مادر  [ شنبه، 23 ارديبهشت ماه، 1391 ] 5216 مشاهده
 زنان، دست در دست قلم  [ سه شنبه، 18 ارديبهشت ماه، 1397 ] 1224 مشاهده
 نکته‌هایی مهم برای اولین تجربه مادر شدن  [ دوشنبه، 20 آذر ماه، 1396 ] 967 مشاهده
 دختر و جایگاه وی در مناطق حاشیه نشین  [ يكشنبه، 14 بهمن ماه، 1397 ] 664 مشاهده
 همسرانی که ایام عید را تلخ می کنند  [ شنبه، 26 اسفند ماه، 1396 ] 978 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 7 خرداد ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر hedyeh | ارسال پیغام شخصی)
خیلی جالب بود ممنون
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید