پنجشنبه، 6 تير ماه، 1398

گام های کوچک برای موفقیت های بزرگ

گردآورنده: سمیه عسگری

موفقیت نتیجه تصمیم گیری خوب است، تصمیم گیری خوب نتیجه تجربه است و تجربه اغلب نتیجه یک تصمیم گیری بد است! ما باید به جای ملامت خود از اشتباهاتمان درس بگیریم، در غیر این صورت در آینده این خطاها را دوباره تکرار می کنیم. هنگامی که پیشرفت شما موقتا متوقف می شود، به یاد داشته باشید که هیچ شکستی در زندگی وجود ندارد، بلکه تنها نتایجی وجود دارد. شما از اشتباهات گذشته چه درسی گرفته اید که اکنون می توانید با استفاده ازآن ها زندگی تان را بهبود بخشید؟
_ هرچه بیشتر تصمیم بگیرید، تصمیم گیری شما بهتر می شود. ماهیچه ها با فعالیت بیشتر، قوی تر می شوند، ماهیچه های تصمیم گیری شما نیز این گونه هستند. امروز در مورد دو موضوع که آن ها را به تاخیر انداخته اید تصمیم بگیرید: یک تصمیم آسان و یک تصمیم که کمی مشکل تر است. فورا در جهت تحقق یکی از  تصمیمات اولین قدم و فردا نیز دومین قدم را به سوی تحقق آن بردارید. بدین طریق شما ماهیچه ایی را پرورش می دهید که می تواند زندگی شما را دگرگون کند._ آنچه مورد استفاده قرار نگیرد، از بین می رود. یک راه آسان برای از بین بردن یک الگوی رفتاری نامناسب، جلوگیری از افراط در آن است، اگر مسیر یک عصب بی استفاده بماند به تدریج تحلیل می رود. به هر حال این موضوع در مورد الگو های مثبت و منفی صدق می کند. اگر از شجاعت و دلیری استفاده نشود، ناپدید می شود. اگر تصمیمات اجرا نشوند، از بین می روند، اگر احساسات ابراز نشوند، نابود می گردند. اکنون تصمیم بگیرید کاری را انجام دهید که به کاربرد نیروبخش ترین و بهترین احساسات شما منجر شود. فراموش نکنید که هر چه بیشتر از رفتار یا احساسی استفاده کنید، آن رفتار یا احساس تقویت می شود. ماهیچه های احساسی ما باید مورد استفاده قرار گیرند، البته نه تنها برای انجام کار؛ بلکه برای اینکه ما را در شرایط روحی مناسب و سالم نگه دارند.
_  لاری بیرد، قهرمان بسکتبال نیروی مقاومت ناپذیر شرطی شدن را برای ما ترسیم می کند. برای تبلیغ نوعی نوشیدنی از او خواستند که توپ را درون سبد نیندازد. اما پس از 9 پرتاب داخل تور او توانست یک پرتاب خطا داشته باشد. او نسبت به پرتاب صحیح  چنان شرطی شده بود که حتی نمی توانست یک پرتاب خطا داشته باشد. مطمئنا درمغز این ورزشکار ارتباطات عصبی برای پرتاب توپ به داخل تور برقرار شده است. مطمئن باشید که اگر کاری را مکرر و با احساس کافی انجام دهید می توانیم آن را در وجود خود شرطی کنیم.
_  شما منشا تمام احساسات هستید  و هر آن می توانید آن ها را تغییر دهید یا ایجاد کنید. پس چرا این کار ار انجام ندهیم؟ به نظر بیشترافراد داشتن احساس بد طبیعی ست برای خوب احساس کردن باید دلیلی وجود داشته باشد، اما برای شادمانی نیازی به بهانه نیست. شما می توانید شاد باشید، صرفا به این دلیل که زنده اید و می خواهید شاد باشید. لازم نیست برای شادمانی منتظر وقوع  اتفاق یا شخصی بمانید.
_ " هیولا را باید تا زمانی که هنوز کوچک است، نابود کرد." بهترین زمان برای نابودی یک احساس منفی زمانی ست که اولین بار آن را احساس می کنید. مقابله با احساسی که پیشروی کرده، کار مشکلی است.
_ احساس قدر شناسی و سپاسگزاری را در خود پرورش دهید. این احساسات از معنوی ترین احساسات ما به شمار می روند و بیشترین تاثیر را در بهبود زندگیمان دارند. همراه با حس قدر شناسی زندگی کنید.
_ همیشه اعتماد به نفس داشته باشید. اگر کاری را با موفقیت انجام داده اید، باز هم می توانید موفق شوید. به علاوه، با نیروی ایمان و عقیده، حتی می توانید در شرایط غیر منتظره نیز اعتماد به نفس داشته باشید. اکنون احساساتی که استحقاق آن ها را دارید، در خود ایجاد کنید و منتظر نمانید تا این احساسات در آینده ایی دور و اتفاقی در شما ایجاد شوند.
_ تجربیات محدود، زندگی را نیز محدود می کنند، اگر خواهان رشد و پیشرفت هستید باید با جستجوی تجربیات و نظراتی که به خودی خود بخشی از زندگی شما نخواهند بود، مرجع های خود را افزایش دهید. به ندرت یک نظر خوب به سراغ شما می آید، شما باید خودتان در جستجوی آن باشید. چه کاری را در گذشته انجام نداده اید که می دانید انجام آن دنیای جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد؟
_ لازم نیست که برای افزایش تجربیات به سیاحت بروید، بلکه می توانید به اطرافیان خود کمک کنید. تنها یک تجربه جدید دنیای جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد. این تجربه جدید می تواند مطلب جدیدی که می بینید یا می شنوید، یک گفتگو  یا فیلم یا سمینار باشد. شما هرگز نمی دانید این تجربه را چه زمانی کسب می کنید.
_ آیا تا به حال به خود گفته اید " من نمی توانم این کار را انجام دهم ! این کار من نیست؟" اگر تاکنون از این جمله ها استفاده کرده اید، شما در واقع تعریفی که از خود در گذشته داشته اید، تغییر داده ایدو این امر بر چگونگی کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد، از خود بپرسید " عقایدم در مورد اینکه من که هستم، کی و کجا حاصل شده است؟" شاید زمان آن فرا رسیده که هویت خود را به روز کنید. آیا این هویت را آگاهانه انتخاب کرده اید یا گفته های دیگران، اتفاقات مهم زندگی و سایر عوامل به طور ناآگاهانه باعث ایجاد این هویت شده اند؟
_  هرزمان که تغییری در زندگی ایجاد می کنیم ، اطرافیان می توانند عامل یا مانع دایمی شدن این پیشرفت باشند. اگر نگرش دیگران نسبت به ما همانند گذشته باشد، عقیده ی آن ها در مورد گذشته ما عاملی منفی ست که به تدریج باعث برگشت ما به عقاید و احساسات محدود کننده قبلی که بخشی از هویت ما بودند، می شود. باید بدانیم که نیروی نهایی برای تعریف هویتمان در دست ماست. گذشته ما تعیین کننده حال یا آینده ما نیست. اقدام کنید و هویت جدید و سازنده خود را ابراز کنید، از هم اکنون آغاز کنید.
_ اگر واقعا می خواهید هویت و زندگی تان را بهبود دهید، آگاهانه تصمیم بگیرید که دوست دارید چگونه فردی باشید. همانند کودکان شور و شوق داشته باشید و کاملا توضیح دهید که امروز دوست دارید چگونه باشید. اکنون بدون هیچ محدودیتی فهرستی از این ویژگی ها تهیه کنید.
_ بسیاری از مردم به اشتباه باور دارند که، اگر به قدر کافی پول داشتند، تمام مشکلات زندگی برطرف می شد. اما داشتن ثروت زیاد به خودی خود باعث حل مشکلات نمی شود. به هر حال همچنین خنده آور است که بگوییم وضع مالی خوب باعث پیشرفت و ارزشمندی ما و دیگران نمی شود.
_ اگر خواهان رابطه پایداری هستید، هرگز آن را تهدید نکنید. مثلا گفتن جمله "اگر این کار را انجام دهی، تو را ترک می کنم " احتمال وقوع این اتفاق را ایجاد می کند. در عوض، هر روز در فکر بهبود رابطه تان باشید. تمام زوج هایی که رابطه ایی پایدار دارند، این قانون را برای خود ایجاد کرده اند: هر اندازه از دیگری عصبانی یا ناراحت باشند، باز هم سعی می کنند بی چون و چرا رابطه را حفظ کنند.
_ لذت بردن از ثروت خود را به تاخیر نیندازید. بیشتر افراد سعی می کنند تا مقدار مشخصی ثروت اندوخته کنند و سپس از آن لذت ببرند، اما اگر از ثروت خود لذت نبرید، پس از مدتی اندوختن آن را متوقف می کنید. بنابراین، گاهی به خود پاداش دهید. همچنین به بخشش توجه کنید. با بخشیدن بخشی از دارایی خود، در می یابید که بیشتر از حد نیاز پول دارید. ثروت واقعی یک احساس است: احساس ثروتمندی مطلق. ثروت ارزشی نخواهد داشت، مگر آن را با افرادی که دوستشان دارید، قسمت کنید. هنگامی که با درآمدمان به دیگران کمک می کنیم، یکی از بزرگترین شادی های زندگی را تجربه می کنیم.
_ یکی از خطرناک ترین کارها این است که اجازه دهیم فرزندانمان فکر کنند کارهایشان اهمیتی ندارد. آن ها را از عواقب کارهایشان مطلع سازید. به آن ها ثابت کنید که حتی تصمیمات و اقدامات جزیی، اما مداوم، نتایج گسترده ای خواهن داشت.
_ تا زمانی که زنده اید، زندگی کنید. هرکاری را تجربه کنید. به خود و دوستانتان اهمیت بدهید. سرگرمی داشته باشید و کارهای عجیب و غریب انجام دهید. بیرون بروید و گردش کنید! در هر صورت، مجبورید زندگی کنید. پس سعی کنید از لحضاتتان لذت ببرید! از اشتباهاتتان درس بگیرید. دلیل مشکلات را پیدا کنید و آن را از بین ببرید. سعی نکنید کامل باشید، بلکه تنها نمونه ای تمام عیار از یک انسان باشید.
_ همیشه در انتظار وقوع معجزه نباشید، چرا که شما نیز یکی از معجزات هستید.
_ سعی کنید وجودتان روشنی بخش و مایه خیر و خوبی باشد. شادی ها و نعمت هایتان را با دیگران قسمت کنید. خداوند یار و یاورتان باشد.


منبع: گام های کوچک برای موفقیت های بزرگ
مولف: آنتونی رابینزارسال شده در مورخه : دوشنبه، 19 ارديبهشت ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دو روی سکه زندگی کارمندی  [ دوشنبه، 5 شهريور ماه، 1397 ] 703 مشاهده
 مهر بی مهر  [ چهارشنبه، 3 آبان ماه، 1396 ] 1192 مشاهده
 خشونت علیه زنان  [ چهارشنبه، 22 مهر ماه، 1394 ] 2740 مشاهده
 حکم جراحی پلاستیک از دیدگاه اهل سنت  [ پنجشنبه، 12 دي ماه، 1392 ] 5968 مشاهده
 دختر و جایگاه وی در مناطق حاشیه نشین  [ يكشنبه، 14 بهمن ماه، 1397 ] 671 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : پنجشنبه، 12 خرداد ماه، 1390
سلام مائده جان مرسی ازنظرت وحضورت بازم سربزن احسن احمدی ahsan-ahmadi.blogfa.com
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید