پنجشنبه، 6 تير ماه، 1398

ناسیونالیسم

گردآورنده : اسامه قادری

ناسیونالیسم نوعی آگاهی گروهی است ، یعنی آگاهی به عضویت در ملت یا وابستگی به ملت. این آگاهی را غالبا « آگاهی ملی » می خوانند . آگاهی ملی غالبا پدیدآورنده ی وفاداری و شور و علاقه افراد به عناصر متشکله ی ملت (نژاد،زبان،سنتها و عادت ها ، ارزش های اجتماعی و اخلاقی و به طور کلی فرهنگ ) و گاهی تجلیل فوق العاده از آنها و اعتقاد به برتری این مظاهر بر مظاهر ملی دیگر ملت ها است . از آنجا که هر ملت دارای سرزمین خاص است ، وفاداری به خاک و فداکاری برای آن و تجلیل از آن از ارکان ناسیونالیسم است .

ناسیونالیسم ایدئولوژیی است که دولت ملی را عالی ترین شکل سازمان سیاسی می داند و مبارزه های ناسیونالیستی علیه تسلط یا تهاجم خارجی برای به وجود آوردن یا حفظ چنین دولتی است . رشد ناسیونالیسم ، در عین حال مشخصه یک دوره تاریخی است که در آن ملت ها به صورت واحد های سیاسی مستقل در آمدند و اصل حاکمیت ملی شناخته شد.بعضی از نویسندگان ناسیونالیسم را به لیبرال و ضد لیبرال تقسیم می کنند و ناسیونالیسم لیبرال را ناسیونالیسمی میشمارند که بر ارزش های انسانی، حقوق بشر و آزادی های فرد در قالب دولت ملی تکیه می کند و  ناسیونالیسم ضد لیبرال را ناسیونالیسمی میشمارند که فرد را تنها وسیله ای در دست دولت میشناسد و برای او حقوق و وظایفی جز خدمت به دولت قایل نیست ، این نوع ناسیونالیسم ( که در واقع همان فاشیسم است) دموکراسی سیاسی را نفی می کند ئ تهاجم خارجی و غلبه ملی برا ملت های دیگر را تحسین می کند .
در زیر خلاصه ای  از تارخچه سیر این عقیده از قدیم تا کنون ذکر میشود :
1- در یونان قدیم :  سقراط ، افلاطون و ارسطو به ملیت یونانی ( نه به مفهوم امروز و نه با قوت و شدت و حرارت و شوق ناسیونالیسم قرن 19 ) معتقد بوده و چون در آن زمان حکومت دولت های شهر مرسوم بود ، آنها بیشتر انحصار پیدا می کند و محدود می شود به شهر آتن ، و به صورت لزوم همکاری مردم آتن با یکدیگر در دفاع از حملات خارجیان تجلی میکند و به هیچ وجه این ناسیونالیسم ضعیف و جزئی هدف حمله و تجاوز نداشته است .
2- قـرن 16 : ژان بودن فرانسوی ، معاصر هانری ناوار این فکر را احیا یا ابداع کرده حامی ناسیونالیسم و قدرت انحصاری شاه و حکومت مرکزی قوی است .
3- قــرن 19 :  جورج فردریک هگل فیلسوف آلمانی دولت ملی را ایدالیزه کرده اکیدا طرفدار ملیت و تفوق ملت و نژاد آلمانی بر سایر ملل و نژاد ها است .
4- قــرن 20 :  هیتلر و موسولینی ناسیونالیسم را به حد افراط ستوده و از آن حمایت کرده اند ، در حالی که هدف اصلی ایشان نوعی انتر ناسیونالیسم اجباری و تحمیلی بود و نظر به تسخیر تمام جهان و تشکیل حکومت واحد جهان تابع رژیم فاشیسم داشتند . 

 
منابع :
1- مکتب های سیاسی / دکتر بهاء الدین پازارگاد
2- فرهنگ سیاسی  / داریوش آشوریارسال شده در مورخه : شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اخوان و جشن ٩٠ سالگی  [ يكشنبه، 19 فروردين ماه، 1397 ] 987 مشاهده
 یکصدمین سالگرد صدور بیانیه بالفور  [ شنبه، 13 آبان ماه، 1396 ] 1096 مشاهده
 عناصر مردمی و دموکراتیک جنبش اخوان المسلمین  [ دوشنبه، 27 فروردين ماه، 1397 ] 1773 مشاهده
 ایران و عفرین  [ دوشنبه، 2 بهمن ماه، 1396 ] 904 مشاهده
 میدان رابعه و گلدسته‌های بلند ما  [ پنجشنبه، 25 مرداد ماه، 1397 ] 829 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1390
سلام مطلب خوب و مفیدی بود مرسی
ارسال جوابیه ]

نام:
ایمیل:

در مورخه : شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1390
سلام مطلب خوب و مفیدی بود مرسی
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید