چهارشنبه، 5 تير ماه، 1398

اظهارات حماسی دکتر مرسی در روز دادگاهش

رییس‌ مرسی خطاب به رییس‌ دادگاه گفت: برای تو زشت است من را با نام کوچکم (محمد مرسی) صدا می‌کنی، حال اینکه رییس‌ تو و رییس‌ جمهور قانونی همەی مردم کشور مصر منم و محاکمەی من بەوسیلەی تو، که توسط کودتاگران خائن به این سمت منصوب شده‌ای، و در این مکان، مطابق قانون، باطل و بی‌ارزش است!  محمد مرسی امروز در جلسەی محاکمەی خود خطاب بە قاضی و همکارانش گفت: «اینجانب دوست ندارم قوەی قضاییه در این محاکمەی نمایشی و خندەدار مشارکت داشته باشم و با قاطعیت اعلام می‌کنم آنچه در روز ۳ ژوئیە رخ داد خیانت و کودتایی نظامی علیه قانون و اراده و انتخاب مردم مصر بود. و اعلام می‌کنم تمامی اتهاماتی که علیه من ارایه شده، باطل و بی‌اساس است، بویژه اینکه آن اتهامات را دادستان منصوب کودتا، ساخته و پرداخته است.» 

سپس رییس‌ مرسی همەی حاضران در سالن دادگاه را که اغلب طرفدار کودتا بودند، عافلگیر و شُوکه کرد آنگاه که خطاب به مجموعەی اداره کنندەی دادگاه گفت: شما‌ها – و اربابان کودتاگرتان – مسٶول عدم قیام من به وظایف ریاست جمهوری و عدم حضورم در محل خدمتم، به عنوان رییس‌ جمهور مصر، هستید. 

رییس‌ مرسی فلسفەی حاضرشدنش در این دادگاه پر از بیدادگری را بیان کرد و گفت: به اینجا نیامده‌ام تا به دادگاهی‌ام توسط شما اعتراف کرده باشم بلکه آمده‌ام تا با مردم شریف مصر که انقلابش به سرقت رفته سخن بگویم و با صلابت هرچه تمام از مشروعیت قانونی دفاع کنم و بر کودتا و کودتاگران به شدت بتازم. 

رییس‌ دادگاه از رییس‌ جمهور ربوده شده خواست که قبل از ایستادن در جایگاە ویژەی متهمان و پاسخ دادن به سؤالات، لباس سفید، ویژەی زندانیان – که برایش آماده کرده بودند – به تن کند که با آن مخالفت نموده و تأکید کرد که فقط با لباس رسمی حاضر خواهد شد. 

شاهدان فاش کردند وقتی که رییس‌ مرسی وارد سالن دادگاه شد در حالی که تبسم بر لبانش غنچه کرده بود، و کاملاً امیدوار به نظر می‌رسید، با بلند نمودن چهار انگشت، که نشانه و نماد رابعەی عدویه، به شمار می‌آید، اعلام نمود این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد؛ چرا که از طرف رهبران کودتا معین و تشکیل شده است و همچنین اعلام نمود که از مشروعیت و قانون دفاع خواهد کرد.

رییس‌ مرسی که به جای دفاع از خود به هجوم بر دادگاه و قاضیان و رییس‌ منصوب شدەی آن می‌پرداخت، اعلام کرد: اجازه نخواهد دا کسی به عنوان وکیل، از او دفاع نماید بلکه او خودش به دفاع و توضیحات لازم خواهد پرداخت. 

امری که در ‌‌نهایت باعث شد رییس‌ دادگاه مدیرتش بر سالن را از دست دهد و در نتیجه ناگزیر شد، دادگاه را به زمان دیگری موکول نماید. 

لازم به ذکر است چیزی که بسیار رییس‌ دادگاه و همکارانش را آزار می‌داد عبارت بود از لحن حماسی سخنان محمد مرسی، و همچنین امتناع وی از پوشیدن لباس ویژەی متهمان، علاوه بر شعار «مرگ بر دولت نظامی کودتاگر» که توسط رهبران اخوانی حاضر در سالن بویژه مرسی و بلتاجی سر داده می‌شد.

 یکی دیگر از صحنه‌های قهرمانانه‌ای که رییس‌ مرسی در سالن دادگاه از خود به نمایش گذاشت عبارت بود از تسلیت معنادار و امیدوارکننده‌ای که به محمد بلتاجی، دیگر رهبر دربند اخوانی، گفت، آنگاه که خطاب به وی اظهار داشت: «برادر ایمانی‌ام غصه نخور... دختر شما اسماء- که در میدان رابعەی عدویه و بدست دژخیمان کودتاگر به شهادت رسید – در بهشت به سر می‌برد.» 

عمرو عبدالهادی عضو «جبهەی ملی درون» در واکنش به عدم پخش زندەی بیدادگاە رییس‌ مرسی و سایر رهبران اخوان از تلویزیون رسمی گفت: آنان از آنچه مرسی خواهد گفت بسیار می‌ترسند و می‌لرزند. 

عبدالهادی همچنین دربارەی نقش سخنان و مواضع مرسی گفت: کودتاگران از مرسی بیشتر می‌ترسند تا از میلیون‌ها تظاهرکننده که در نزدیک سالن دادگاه حضور پیدا خواهند کرد. 

مستشار ولید شرابی سخنگوی رسمی جنبش «قاضیان بخاطر مصر» استقامت و پایداری رییس‌ جمهور ربوده شدەی محمد مرسی در دادگاه و عدم اعتراف او به آن دادگاه نمایشی و همچنین اصرار بر اینکه او رییس‌ جمهور منتخب مصر می‌باشد را ستود و گفت: الحق که محمد مرسی به همەی جهان ثابت کرد که رهبری بزرگ و فرزانه است و خودش نیز به این حقیقت پی برده است. 

آنچه ببش از هر چیز، خیره کننده بود عبارت بود از روحیەی مقاومت و پایداری و استقامت که بر چهره و حرکات همەی رهبران دربند اخوانی حاضر در دادگاه و بویژه محمد مرسی نقش بستە بود. چرا که اطمینان دارند این محاکمەها، نمایشی خندەدار بیش نیست! 

در پایان زمان رسمی دادگاه، رهبران فداکار و ربانی اخوان، نماز ظهر را به امامت رییس‌ مرسی اقامه نمودند و با خدایشان که از ظلم و ظالمان هرگز نمی‌گذرد مناجات نمودند. 

بیشتر کار‌شناسان هشدار دادند به احتمال یقین مقامات کودتا سخنان و مواضع پر از صلابت رییس‌ مرسی و سایر رهبران اخوان را به شیوه‌ای انحرافی و بریده بریده به سمع و نظر مردم و جهانیان می‌رسانند تا اینطور وانمود کنند که آن رهبران، ضعیف و پشیمان هستند. 

البته ناگفته پیداست که چرا کودتاگران جرأت نکردند سخنان مرسی و سایر رهبران اخوان در دادگاه را به طور زنده از تلویزیون‌ها پخش نمایند و یا اینکه چرا از حضور روزنامه نگاران – حتی وابسته به خودشان - در سالن دادگاه ممانعت نمودند.

 

منبع:سایت اصلاح ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 13 آبان ماه، 1392 توسط admin2  پرینت

مرتبط باموضوع :

 بازشدن مرز پاوه:از امید تا واقعیت/برهان عبدی  [ چهارشنبه، 18 تير ماه، 1393 ] 1640 مشاهده
 جلال طالبانی درگذشت  [ چهارشنبه، 12 مهر ماه، 1396 ] 1245 مشاهده
 مصطفی محمدی کاندیدای شورای شهر تهران  [ يكشنبه، 5 خرداد ماه، 1392 ] 2197 مشاهده
 ۱۱ روستای منطقه هورامان ثبت ملی شد  [ چهارشنبه، 22 اسفند ماه، 1397 ] 1054 مشاهده
 سخنی با منتخبان شورای چهارم شهر پاوه  [ شنبه، 27 مهر ماه، 1392 ] 2131 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید