پنجشنبه، 15 خرداد ماه، 1399

هجوم به فرهنگ مردم کردستان با سریال ماهواره

گردآورنده : محمد رضاییان  

یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش تغییرات فرهنگی در کردستان را باید در تلاش شبانه‌روزی شبکه‌های ماهواره‌ای جست‌وجو کنیم که به شدت در پی ترویج سبک زندگی غربی هستند که در آن تلاش برای القای فرهنگ خود بر سایر جوامع است.در روزگاران نه چندان دور روستاها و محله های شهرمان دارای فرهنگی کمی متفاوت تر از امروز بودند. مردمی ساده و بی آلایش و در بین جوان و پیر و زن و مرد شرم و حیا حرف اول را می زد.مراسمات رایج در منطقه با شکل و شیوه اصیل و سنتی خود به دور از هرگونه تخریب و تحریف فرهنگی برگزار می شد.با آمدن رسانه و وسایل ارتباطی فرهنگ و منش خانواده ها و جامعه تغییر یافت این تغییر از طرز پوشش و  لباس گرفته تا ارتباطات اجتماعی  و نحوه روابط خانوادگی را شامل می شود.امروز ما نباید به خاطر پوشش ها بلکه برای تغییرات فرهنگ بومی و اسلامی که زیر چکمه های بی فرهنگی بیگانگان رفته رفته از بین می رود ترس و هراس داشته باشیم.
اگر امروز به خانواده واقع در دورافتاده ترین نقطه شهرستان سری بزنیم تاثیرات عمیق ماهواره ها را می توان مشاهده نمود در این راستا استفاده نادرست از وسایل ارتباطی همچون موبایل نیز به این تاثیرات دامن زده و بوسیله آن راهی برای انتقال بیشتر مفاهیم فرهنگی بیگانه فراهم شده است.

توسعه وسایل ارتباط جمعی، موجب تغییرات فرهنگی و ارزشی در سطح جوامع شده است. یکی از پیامدهای منفی این مساله ، کمرنگ شدن ارزشهای خانوادگی و گسستگی نهاد خانواده است . ازدیاد طلاق در جوامع امروزی ، از نشانه های این گسستگی است که به دنبال خود مسائلی چون فقر ، بزهکاری ، افزایش فرزندان بی سرپرست را به همراه دارد .
 در جامعه جوانی مثل ایران، انتخاب نوع پوشش و سبک آرایش، بی تاثیر از برنامه های ماهواره نیست با نگاهی کوتاه به این مساله متوجه می شویم که نفوذ فرهنگ غرب آرام آرام وارد کلیه اندامهای درخت کهنسال فرهنگ ایران  و مخصوصا کردستان که از اقوام اصیل و فرهنگی ایران است می شود وخود را بسرعت ناباورانه ای به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه به جوانان عرضه می کند.در چنین شرایطی، مدیران فرهنگی جامعه باید حرکت خلاقانه و آگاهانه ای را برای کاهش اثرات منفی برنامه های شبکه های ماهواره آغاز کنند.

 از زمانی که ماهواره وارد خانه‌ها شد، طیف گسترده‌ای از شبکه‌های ماهواره‌ای مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت. در ابتدا به دلیل محدود بودن شبکه‌های فارسی‌زبان، شبکه‌های خارجی مورد توجه بینندگان برنامه‌های ماهواره‌ای قرار داشت، اما پس از مدتی با گسترش شبکه‌های فارسی‌زبان و کاهش سختگیری‌ها نسبت به استفاده از ماهواره، این پدیده به صورت گسترده‌ای به خانه‌ها راه یافت.

یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش تغییرات پوششی در کردستان را باید در تلاش شبانه‌روزی شبکه‌های ماهواره‌ای جست‌وجو کنیم که به شدت در پی ترویج سبک زندگی غربی هستند که در آن تلاش برای القای فرهنگ خود بر سایر جوامع است.

امروز رسانه‌های غرب درصددند نوع جدیدی از زندگی را در جامعه رواج دهند که شاید بتوان شاخص حرکت این پویش اجتماعی را در مسئله پوشش کندوکاو کرد. ماهواره‌ها در منازل پیامدهای مخرب بسیاری را در پی دارد که قسمتی از این پیامدها مربوط به آسیب‌های اجتماعی این پدیده در سطح جامعه است. شبکه‌های فارسی زبان که در سال‌های اخیر رشد روزافزونی داشته‌اند، مدت‌ها است با انتخاب سریال‌هایی خاص بر پایه موضوعاتی چون روابط بی‌بندوبارانه و بی‌توجهی به تعهد خانوادگی، در قالب‌های فریبنده سعی در رسوخ به خانواده‌های ایرانی داشته‌اند. شبکه‌های غیر فارسی‌زبان ماهواره نیز سرشار از برنامه‌هایی با مفاهیم جنسی و غیراخلاقی است. برنامه‌های ماهواره‌ای با عادی جلوه دادن روابط زنان و مردان، سعی در تغییر الگوهای رفتاری بر مبنای اخلاق و دین در میان جوامع هدف دارند.
این برنامه‌ها از مفاهیمی چون خانواده و تعهد، تقدس‌زدایی می‌کنند و گناه را امری عادی جلوه می‌دهند. یکی از پیامدهای اجتماعی ورود مار خوش خط و خال ماهواره در منازل، قبح‌زدایی از روابط غیرشرعی میان زنان و مردان در سطح جامعه است. به این وسیله دختران و پسران را به روابط خارج از چارچوب ازدواج دعوت می‌کنند و جوانان نیز پس از مدتی به چنین روابطی گرایش پیدا می‌کنند.
به سطح شهر می روم تا بیبینم تاثیر ماهواره به چه حدی بوده است از یکی از شهروندان که سن وسال بالای هم دارد می پرسم آیا به ماهواره نگاه می کنید و بیشترچه کانال و برنامه ای نگاه می کنید در پاسخ به سئوالم چنین جواب داد: بله نگاه میکنم اغلب کانالها را سر می زنم ولی شب ها بیشتر سریالها ی کانال gem tvرا همراه خانواده نگاه می کنیم.
از جوانی هم این سئوال را پرسیدم گفت: اغلب کانالهای کرد زبان و فارسی زبان را نگاه میکنم و ایشان هم گریزی به کانال  gem tvمی زدند واز سریالهای مخالف عرف و فرهنگ اجتماع ما لذت می بردند.
بله امروز در خانه های روستاها و شهر دیواندره به جای بازی های محلی و شب نشینی ها کانون خانواده را کانال gem tvگرم می کند و با نشان دادن سریالهای خود رد چند نوبت فرهنگ محلی ما را نشان گرفته است.به خیاطی دوخت لباس زنانه که بر روی شیشه اش زده است لباس با فرم خرم خاتون دوخته می شود نگاهی تاسف بار می اندازم و از خیاط می پرسم آیا لباس کردی واقعا این قدر بی ارزش شده است که باید لباس خانمی که در تاریخ هم به بدنامی مشهور است مد شود و زنان و دختران ما از این خانم بی بند و بار الگو بگیرند ویا به یک لوکس فروشی مراجعه میکنم فروشنده با زبانی چرب و نرم ابزارالات خرم خاتون را برای خرید تبلیغ و سفارش می کند.
وقتی پدر با دختر و پسر جوانش پا به پای هم سریالهای بی بند و بار این شبکه را نگاه می کنند جایی برای شرم و حیا و  بزرگتر و کوچکتر باقی نمی ماند.

برای این مشکلات باید گریزی هم به کم کاری ها و بی مدیریتی های خودمان نیز بزنیم و ببینیم واقعا ما هم در کجا کم کاری کرده ایم.ما در سطح شهر در بعضی نقاط شهر کانالهای تلویزیون به سختی قابل دریافت هستند ، حالا چه برسد به نقاط روستایی! برنامه های تلویزیونی نیز تا حدودی جذابیت لازم جهت جذب بیننده را ندارند.مسئولین فرهنگی شهر نیز برنامه  خاصی نداشته و از کمبود اعتبارات فرهنگی اختصاصی گله مندند.مسئولین انتظامی نیز باید بدانند با زور و شکستن دیش نمی توان مردم را از ماهواره دور کرد تنها راه حل این معضل کار فرهنگی می باشد که باید مد نظر مسئولین امر قرار گیرد.

 

-------------------------------------------------------

منابع :

- سارال

- پارسینهارسال شده در مورخه : دوشنبه، 2 دي ماه، 1392 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 نامه سرگشاده خطاب به معلمان،مبلغان و اساتید  [ پنجشنبه، 3 بهمن ماه، 1392 ] 2856 مشاهده
 مطالبه اصلی اقوام ایرانی تکریم و...  [ شنبه، 13 شهريور ماه، 1395 ] 2638 مشاهده
 آسانگیری،انضباط، سخت گیری  [ پنجشنبه، 20 شهريور ماه، 1393 ] 2410 مشاهده
 راهکار تربیتی برای رفتاربافرزندان(قسمت اول)  [ جمعه، 12 فروردين ماه، 1390 ] 6226 مشاهده
 ظرفیت‌های آیینی نوروز  [ جمعه، 24 اسفند ماه، 1397 ] 1549 مشاهده
نام: hawre
ایمیل: کاربر سایت!

در مورخه : چهارشنبه، 4 دي ماه، 1392
سلام دوست بزرگوار. اشاره خوبی بود. بنده نیز ذکر نکته ای را ضروری میدانم. از نظر بنده، متاسفانه جوامع ما در مقابل هجمات وسیعی که بدانها اشاره کردید به هیچ عنوان موضع گیری نکرده و حتی با آغوش باز نیز به استقبال رفته اند. شاخصه های فرهنگی که جوامع ما در گذشته داشته اند، با وجودی که ارزشهایی اخلاقی به حساب آمده اند و همچنان می آیند، چندان از روی آگاهی و بینش عمیق نبوده اند و بیشتر نشأت گرفته از نوعی ترس، محدودیت و اضطراب بوده اند. به طوری که فرد از ترس طرد شدن و یا انگشت نما شدن در جامعه خود را از هرگونه تقابل با آنها و حتی اندیشیدن در مورد چیستی و چرایی آنها به دور نگه می داشته است. حال تصور کنید وقتی که انگشت نما شدن، خود ارزش باشد، چه بر سر ماسبق خواهد آمد! ورود سریع ابزارهای تکنولوژیک پیشرفته همچون ماهواره، موبایل و اینترنت به جوامع محدود ما، جریان یافتن سیل آسای اطلاعات به محیطی کم اطلاع از پیشرفت های تکنولوژیک جهان بود. رشد نسبی آگاهی های عمومی قشر جوان امروز در مقایسه با قشر جوان گذشته، نوعی غرور و خودبرتر بینی نسبت به نسل گذشته را برای نسل جدید پیش آورده که باعث می شود تا هر چه را از آن نسل گرفته به گوشه ای اندازد و خود را به آنچه که بیشتر متعلق به خود می داند مشغول کند. و عجیبتر این است که بعضاً نسل گذشته را نیز در این تغییر موضع نسبت به ارزش ها در کنار نسل امروز می بینیم. باز هم متشکرم. از طولانی بودن مطلب عذرخواهی می کنم.
نام: yosra69
ایمیل: aaaaaa

در مورخه : چهارشنبه، 4 دي ماه، 1392توسط
(مشخصات کاربر yosra69 | ارسال پیغام شخصی)
با سلام .نوشته ب جا و خوبی بود.با تشکر ازتون.کاملا درسته .خیلی چیزا ک قبلا ارزش بوده الان کاملا عادی شده.خیلی عادی شده ک تو جمع های خانوادگی میشینن و سریالهای بی سرو ته جم تی وی رو نگاه میکنن.این سریالها چیزی بجز ب انحراف کشوندن افکار رو دنبال نمیکنن .و هیچ چیزی عاید آدم نمیشه. مخصوصا تو جامعه الان ما ک کافیه ی جرقه انحرافی زده بشه.بخاطر این ک اعتقادات رو ب سستی دارن میرن...
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید