پنجشنبه، 30 خرداد ماه، 1398

قبل از تشنگی به فکر کندن چاه باشید ...

نویسنده : شیدا جواهری   

گفته اند: « آموزش در کودکی، مانند کنده کاری بر روی سنگ است.» درستی این گفته ثابت شده است.آنچه کودک می آموزد هرچه بزرگتر می شود در مغز و عقل او ماندگار تر می گردد. ما در آموزش مسائل اساسی رفتاری و عادات اجتماعی از دوران کودکی استفاده می کنیم تا مانند کسی نباشیم که در بیابان حرکت می کند، منتظر می ماند تا تشنه شود آن وقت به فکر جست و جو یا حفر چاه آب بیفتد. چه بسا این فرد بخاطر تشنگی زیاد، قبل از کندن چاه بمیرد. هدف از بیان این مطلب آن است که:

1) باید دمکراسی و احترام به رأی دیگران را در کودکی به فرزندانمان بیاموزیم. یعنی قبل ازاین که رئیس جمهور دیکتار شوند و دستشان به خون مخالفان آلوده گردد، قبل از اینکه به کرسی ریاست بچسبند، هرچند به قیمت جان نیمی از مردم کشورشان تمام شود. این کار را از طریق مشاوره در نوع غذایی که می خورند، لباسی که میپوشند، مکان های تفریحی که می روند، کتاب و داستان هایی که میخوانند، انجام دهیم . باید در این موارد به نظر و رای کوکان، توجه کنیم و احترام بگذاریم.

2) قبل از اینکه کودک تبدیل به یک دزد شود، به او بیاموزیم نباید وسایل دیگران را بدون اجازه بردارد. اسباب بازی دوستش را بدون اجازه، برندارد. برای برداشتن چیزی بدون اجازه دست در کیف مادرو دوستانش نگذارد. چیزی را بدون پرداخت پول ازمغازه ی دیگران بر ندارد.

3) احترام به پدر و مادر را در کودکی به او بیاموزیم.  قبل از اینکه بر سر والدینش فریاد بکشد یا به آنها بد و بیراه بگوید و آنان را بزند و به خانه ی سالمندان ببرد. از هم اکنون به کودکان یاد دهیم دست بزرگترها را ببوسد و به آنان احترام بگذارند البته ما باید اینکار را انجام دهیم تا آنان اینکار را با تقلید از ما تکرار کنند. چون هرکس هر روز یکبار دست پدر و مادرش را ببوسد، هنگامی که بزرگ شد آنان را ناراحت نمیکند. در این راستا باید به کودک عادت دهیم نیاز بزرگترها را سریع، انجام دهد .

4) ترحم نسبت به خواهر و برادر کوچکتر و حیوانات را در کودکی به او بیاموزیم . یعنی قبل از اینکه بزرگ و قدرتمند شود و مردم را شکنجه کند. این کار باید به مرور و لابه لای بازی با برادر کوچکش به صورت عادت در بیاید. او را کتک نزند یا اگر برادر کوچکش ضربه ای به او زد مقابله به مثل نکند؛ بلکه به او آموزش دهیم که مقصود برادر کوچکتر از این ضربه شوخی بوده است. کاری کنیم که همراه برادر کوچکش بیرون برود. ترحم نسبت به حیوانات را به او آموزش دهیم. مثلا او را مأمور کنیم به گربه، سگ نگهبان، پرندگان خانگی و... غذا بدهد.

5)به کودک یاد دهیم که سیگار کشیدن کار بدی است و برای انسان ضرر دارد . اینکار را قبل از اینکه سیگار بکشد و مجبور شود برای پول سیگار از مادر دزدی کند، یا به سوی مواد مخدر کشیده شود و برای خرید مقداری هروئین  مادرش را بکشد، انجام دهیم. به او بیاموزیم انسان سیگاری دارای اراده ای ضعیف است. او را تشویق کنیم تا مواظب سلامتی خود باشد و ورزش کند. مواظب باشیم دوستان خوبی داشته باشد.
باید بدانیم که دوستی، دوستی می آورد و آنچه در کودکی به فرزندانمان می آموزیم، ثمره ی آن را بعدا برداشت می کنیم. هرکس تلاش کند نتیجه آن را بدست می آورد، پس بیایید قبل از اینکه تشنه شویم، چاه آب را باهم، بکنیم.ارسال شده در مورخه : شنبه، 12 بهمن ماه، 1392 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 کارکرد شبکه های اجتماعی در زلزله اخیر  [ چهارشنبه، 1 آذر ماه، 1396 ] 1324 مشاهده
 علامه ماموستا محمد ناصر ضیایی  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1389 ] 5756 مشاهده
 شکوفه های زندگی ( 1 )  [ پنجشنبه، 11 خرداد ماه، 1391 ] 3953 مشاهده
 شهرممهور به جنگ،مشهور به صلح!  [ دوشنبه، 7 تير ماه، 1395 ] 1615 مشاهده
 کرمانشاه زنده است! فردا صبح روز دیگریست...  [ دوشنبه، 29 آبان ماه، 1396 ] 726 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید