سه شنبه، 30 بهمن ماه، 1397

نقش رسانه های تصویری در زوال دوران کودکی

گردآورنده : عبدالرحمن وهابی

 

دوران کودکی یا طفولیت مرحله ای از عمر یک انسان است که اقتضائات و ایجابات ویژه خود را دارد. روح و جسم لطیف کودک ظرفیت درگیری و توان حضور در ماجراهای بزرگسالان را ندارد . شبیخون گسترده ی نظام صنعتی نوین به فرهنگ بشری و کاراترین ابزار آن یعنی رسانه های تصویری خط فاصل و مرز حائل بین جهان کودکان با بزرگسالان را روز به روز بیشتر نابود می کند .

کشتار و خشونت ، آدم ربایی و سرقت ، برهنگی ، ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی و اجتماعی در انواع قالب های نمایشی و تصویری و حتی پیام های بازرگانی پیوسته در معرض دید کودک و بزرگسال – به طور یکسان – قرار دارد . انسانی که از دوران شیرخوارگی با یک جهش پا به جهان بزرگسالان می گذارد چگونه انسانی است ؟ آیا انسانی است که زودتر به مرحله ی بلوغ و بزرگسالی رسیده است یا بزرگسال و جوانی است که کودک و بچه صفت مانده است ؟ کتاب حاضر به روشنگری این موضوع پرداخته است  در این کتاب نشان داده می شود همانگونه که صنعت چاپ و رسانه های نوشتاری موجب بیداری و پیدایش « کودکی »  شد ، رسانه های الکترونیکی باعث زوال و انقراض آن گردیده است.فصل اول : پیدایش و استقرار کودکی

این فصل به بررسی شرایط و عواملی که بی توجهی و بی اعتنایی جامعه را نسبت به دوران کودکی از میان برده و به مرحله ای رسانده که به پذیرش و ارج و قبول منزلت و احساس تعهد اجتماعی نسبت به طفولیت شده است ، می پردازد.

فصل دوم : زوال دوران کودکی

این فصل که به زمان حاضر عنایت دارد گذار از عصر و دوران گوتنبرگ ( مخترع صنعت چاپ ) – که پدید آورنده ی دوران کودکی است به دوران وعصر ساموئل مورس ( مخترع تلگراف ) – که تدوام و بقای دوران کودکی را به خطر افکند ، می پردازد .

نویسنده ی این کتاب  نیل پستمن استاد دانشگاه نیویورک ، جامعه شناس و پژوهشگر مسائل ارتباط جمعی ، از زمره کارشناسانی است که خطر کاربرد تکنولوژی بدون اخلاق را طی کتاب ها ، مقالات ، سخنرانی ها و مصاحبه های فراوان گوشزد کرده است .این کتاب توسط دکتر صادق طباطبایی ترجمه و توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 17 مرداد ماه، 1390 توسط CafeWeb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 تعامل کورد و اسلام  [ شنبه، 1 ارديبهشت ماه، 1397 ] 948 مشاهده
 روز خبرنگار .... سخنی با ....  [ شنبه، 17 مرداد ماه، 1394 ] 1867 مشاهده
 بی تفاوتی مردم،اصلی ترین عامل بحران  [ يكشنبه، 8 شهريور ماه، 1394 ] 1558 مشاهده
 به مناسبت روز « زمین پاک »  [ دوشنبه، 2 ارديبهشت ماه، 1392 ] 2949 مشاهده
 دگر پذیری در گفتگو با جلیل بهرامی نیا  [ دوشنبه، 18 اسفند ماه، 1393 ] 3274 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 30 مرداد ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر kazari | ارسال پیغام شخصی)
سلامل وه نه کا عبدالرحمن بحث بسیار جالبی است جنبه های مختلفی داره مرزهاش کجا باید باشه!؟! واقعا جای کار دارد به قول مادرم کاری کرده این تلویزیون که " زاوله ی 5 ساله ده سودیم مارو"
جوابیه ها

نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 16 آبان ماه، 1390
این شرح مختصر از کتاب واقعا تکان دهنده و هشداری است برای همه ما واقعا جالب بود و از این نویسنده ومترجمش بسیار سپاسگزارم
ارسال جوابیه ]

ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید