کتاب غم مخور

در این بخش معرفی ، نقد و بررسی کتاب قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

کتاب غم مخور

پستتوسط mahsa78 » جمعه شهريور ماه 21, 1393 4:29 pm

بیندیش و سپاس گزار


نعمت هایی را که الله به تو ارزانی نموده، به یاد آور؛ نعمت هایی که سرتاپایت را فرا گرفته است:« اگرنعمت خدا را شمارش کنید آن را نمی توانید بشمارید.» {نحل:18} سلامتی بدن، امنیت وطن، خوراک، پوشاک، هوا و آب از جمله آنهاست. تو دنیا را داری و احساس نمی کنی، تواز زندگی برخورداری و نمیدانی:«نعمت های ظاهری و باطنی اش را بر شما گسترانید.»{لقمان:20}
دو چشم، یک زبان، دولب، دو دست و دو پا داری:« کدام یک از نعمت های پروردگارتان را تکذیب می کنید؟»{رحمان:1}
آیا کار آسانی است که روی پاهایت راه بروی، حال آنکه پاهای زیادی بریده شده است؟ بر ساق هایت بایستی درحالی که ساق های زیادی قطع گشته است؟ آیا ناچیز است  که راحت بخوابی درحالی که درد، خواب را از شمارزیادی ربوده است؟ شکمت را از غذای خوشمزه پر کنی و از آب سرد بنوشی در حالی کهبیماری ها، خورد و خوراک و نوشیدنی را از دیگران گرفته است؟ به شنوایی ات فکر کنکه کر نیستی، به بینایی ات بیندیش که کور نیستی، به پوستت نگاه کن که از بیماری هادر امان است و به عقلت بنگر که به تو ارزانی شده و سر جایش است و دچار دیوانگی وپریشانی نیستی.
آیا حاضری چشمانت رابا یک کوه طلا عوض کنی؟ آیا می پذیری که به وزن کوه های اُحد نقره بگیری و شنواییات را بدهی؟آیا زبانت را با کاخ های شاهان دنیا عوض می کنی؟ آیا دستانت را باگردنبند های مروارید و فیروزه مبادله میکنی؟ تو در نعمت های فراوان و خوبی هایبزرگ غرق هستی اما خودت نمیدانی! زندگی ات سرشار از غم، غصه، ناراحتی و افسردگیاست، در حالی که نان داغ، آب سرد، خواب راحت و تندرستی بی پایان داری! تنها به آنچه نداری می اندیشی و شکر آن چه را داری به جا نمی آوری! درحالی که کلید خوشبختی را در دست داری و هزاران هزار خوبی، استعداد، نعمت و چیزهای بسیار دیگر داری، از زیانمادی ناراحت می شوی، بیندیش و سپاس گزار:« و در خود نشانه هایی است، مگر نمیبینید؟» {ذاریات:21} به خود، خانواده، خانه، شغل، سلامتی، دوستانف و دنیای پیرامونت بیندیش:«نعمت خدا را می شناسند، ولی آن را انکار می کنند.»{نحل:83}


برای نویسنده این مطلب mahsa78 تشکر کننده ها: 4
Noha (شنبه شهريور ماه 22, 1393 11:51 am), bahar (جمعه شهريور ماه 21, 1393 5:49 pm), pejmanava (جمعه شهريور ماه 21, 1393 5:37 pm), yosra69 (يکشنبه شهريور ماه 23, 1393 1:11 pm)
رتبه: 28.57%
 
نماد کاربر
mahsa78
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
 
پست ها : 22
تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 27, 1393 8:20 pm
محل سکونت: یه گوشه از این دنیای بی در و پیکر
تشکر کرده: 10 بار
تشکر شده: 63 بار
امتياز: 650

Re: غم مخور

پستتوسط mahsa78 » جمعه شهريور ماه 21, 1393 7:17 pm

گذشته ها گذشته


یادآوری گذشته، متأثر شدن از آن، مرور آن و اندوهگین شدن برای حوادث غم انگیز آن حماقت، دیوانگی، کشتن عزم و اراده، و نابودی زندگی کنونی است. پرونده گذشته نزد عاقلان بسته شده و بازگو نمی شود و تا ابد در سلول فراموشی زندان است، با طناب های محکم در زندان سهل انگاری بسته شده، هرگز از آنجا بیرون نمی آید و هیچ پرتوی از نور به آن نمی رسد، چون گذشته و تمام شده است. نه ناراحتی آن را باز می گرداند، نه غم آن را اصلاح می کند، نه غصه درستش می نماید و نه کدورت زنده اش می گرداند، چون او هیچ است. در کابوس گذشته و زیر چتر از دست رفته ها زندگی نکن. جانت را از شبح گذشته نجات بده، آیا می خواهی رودخانه را به سرچشمه اش، خورشید را به محل طلوعش، بچه را به شکم مادرش، شیر را به پستان و اشک را به چشم بازگردانی؟ به راستی که واکنش تو نسبت به گذشته، نگرانی ات از آن، سوختنت با آتشش، افتادنت به درگاهش وضعیتی غم بار، ترسناک، هولناک و وحشتناک است.

خواندن دفتر گذشته، هدر دادن حال، از بین بردن تلاش و نابودی زمان کنونی است. الله سرگذشت ملت ها و کردارشان را بیان کرده و می فرماید:« آنان امتی بودد که رفتند و گذشتند.» {بقره:134} کار به پایان رسید و تمام شد. هیچ فایده ای در کالبدشکافی زمان، و بازگرداندن چرخ های تاریخ وجود ندارند.

کسی که به گذشته برمی گردد مثل کسی است که آرد آسیاب شده را آرد می کند و خاک اره ها را اره می کند. در قدیم به کسی که بر گذشته گریه می کرد می گفتند: مردگان را از قبرهایشان بیرون نیاور.

در کلیله و دمنه آمده است: به خر گفتند: چرا نشخوار نمی کنی؟ گفت: از دروغ بدم می آید.

مصیبت ما این است که از اوضاع و احوال کنونی خود عاجز مونده ایم و به گذشته ها مشغولیم. به کاخ های زیبایمان توجه نمی کنیم و بر انباشته های پوسیده گریه می کنیم. اگر انس و جن جمع شوند تا گذشته ها را باز گردانند نمی توانند، چون این محال و غیر ممکن است. مردم به پشت سرشان نگاه نمی کنند، چون باد به سمت جلو میوزد، آب به جلو حرکت می کند و قافله به جلو میرود. پس با سنت و قانون زندگی مخالفت مکن.برای نویسنده این مطلب mahsa78 تشکر کننده ها: 3
Noha (شنبه شهريور ماه 22, 1393 11:50 am), bahar (جمعه شهريور ماه 21, 1393 7:20 pm), yosra69 (يکشنبه شهريور ماه 23, 1393 1:11 pm)
رتبه: 21.43%
 
نماد کاربر
mahsa78
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
 
پست ها : 22
تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 27, 1393 8:20 pm
محل سکونت: یه گوشه از این دنیای بی در و پیکر
تشکر کرده: 10 بار
تشکر شده: 63 بار
امتياز: 650

Re: کتاب غم مخور

پستتوسط bahar » يکشنبه مهر ماه 27, 1393 10:03 pm


ازپریشانی و تنگدستی، غم مخور؛ ارزش تو، چیز دیگری است
علی رضی الله عنه گفت: کار های خوبی که هر کس انجام می دهد، ارزش او هستند؛ ارزش عالم، علم اوست، چه کم باشد و چه زیاد؛ ارزش شاعر، شعر اوست، چه خوب باشد و چه بد. هراستعداد و حرفه که انسان داشته باشد، ارزش او نزدانسانها، همان حرفه و استعداد است؛ پس انسان باید بکوشد تا ارزش خود را بالا ببرد و با عمل صالح خود قیمت خود را بیشتر نماید؛ انسان باید بوسیله دانش، فرزانگی، سخاوت، نبوغ و آگاهی، تلاش، جستجوی کارهای سودمند، بالا بردن فرهنگ و فکر خویش و نیز از طریق بلند همتی و جوانمردی، ارزش خود را بالا ببرد.
نقل شده از کتاب (غم مخور)
مولف: دکتر عائض القرنی
مترجم: محمدگل گمشادزهیبرای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
mahsa78 (يکشنبه آبان ماه 10, 1394 9:37 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890


بازگشت به معرفی ، نقد و بررسی کتاب

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان