خلاصه ای از داستان جنایات بشر نوش

در این بخش معرفی ، نقد و بررسی کتاب قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

خلاصه ای از داستان جنایات بشر نوش

پستتوسط ModireTalar » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1390 12:48 am

خلاصه ای از داستان جنایات بشر نوشته ربیع انصاری (1308)
پس از «تهران مخوف» داستان های زیادی نوشته شد که درونمایه آن را سقوط دختران بی گناه در منجلاب فساد و فحشا تشکیل می داد. «جنایات بشر» یکی از این دست آثار و از جمله پر خواننده ترین آنهاست.

صورت داستان و نیز اصلوب نثر آن ارزش خاصی ندارد و اغلب به گزارش اداری یا انشای مدرسه ای شبیه است.
خلاصه داستان از این قرار است: راوی حکایت در بیغوله ای در کرمانشاه زنی «بدریه» نام را مشرف به موت می یابد. زن یادداشت های خود را به او می سپارد. مطابق این یادداشت ها بدریه دختری است معصوم و چشم و گوش بسته که به اغوا و کمک دوست نامناسبش از راه خانه به تهران ربوده و در شهرستان ها به فحشا گمارده می شود. کشته شدن رئیسه فاحشه خانه بدست یکی از روسپیان عاصی فرصتی به بدریه می دهد تا بازمانده پیکر دردمند خویش را از خانه منحوس بدر آورد و در این بیغوله ساکن شود. در آخرین فصول کتاب، راوی حدیث، نامزد دختر را می یابد و دو عاشق در کنار هم جان می سپارند.

کتاب طبق رسم زمان سرشار از نوحه خوانی ها ونفرین های نویسنده و آدم های داستان خطاب به اجتماع منحط و عوامل فساد است. ولی هیچگاه به ماهیت ریشه ها و عناصر متشکله آن در اجتماع اشاره ای نشده است. مصلا نویسنده ضمن یکی از پیام هایش قتل رویسه فاحشه خانه را بیهوده تلقی می کند و پاداش بد و خوب اعمال مردم را به خداوند احاله می کند. در این صورت معلوم نیست که اصلاح اخلاق عمومی به عهده کیست؟
داستان در عین خیال بازتاب اخلاقیات زمان است. تهمت و افترا زنی، تصور غلوآمیز و چشم بسته نسبت به خطرات رابطه جوانی، بیم از شهوت زدگی و افسار گسیختگی جامعه ای که گویی همه در آن دست به دست می دهند تا دامن عفت اشخاص نجیب و بی تجربه را لکه دار کنند. با این حال برخی از صحنه های کتاب، مثل وضع راه ها و مسافرت، جواز عبور و پست های پلیس، زندگی در خانه های فساد، روابط روسپیان و منشا اجتماعی مشتریان، تصویری مبهم اما قابل استناد از روزگار گذشته به دست می دهد.  


منبع: خلاصه 20 داستان از محمد علی سپانلو

برای نویسنده این مطلب ModireTalar تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 395
تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

بازگشت به معرفی ، نقد و بررسی کتاب

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان