تازه های علمی

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

Re: تازه های علمی

پستتوسط yosra69 » دوشنبه دي ماه 15, 1393 6:02 pm

درختان قبل از مرگ اصواتی منتشر می‌کنند
_______________________________

دانشمندان دریافتند که درختان در زمان مرگ صداهایی مافوق صوت از خود منتشر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، با توجه به تحقیقات دانشمندان فرانسوی، درختان در زمان مرگ و قبل از این که نقش بر زمین شوند، صداهایی منتشر می‌کنند که خبر از مرگ قریب الوقوع آنها می‌دهد.


آزمایش‌هایی که توسط محققان گرنوبل در فرانسه انجام شد حاکی از این است که درختان هنگامی که از خشکسالی رنج می‌برند، صداهایی فراتر از صوت از خود منتشر می‌کنند.

محققان نوعی درخت کاج مرده خیس را در یک هیدروژل برای شبیه‌سازی به صورت یک درخت زنده قرار دادند و سپس ژل را در یک محیط مصنوعی خشک قرار داده و به صداهای ناشی از حباب‌های ایجاد شده در هوا گوش دادند.

در حال حاضر، محققان در حال ساخت تجهیزاتی هستند که قادر به گوش دادن صدای درختان باشد.

همچنین محققان در تلاش برای انطباق فناوری حسگرهای صوتی برای تشخیص صدای درختان هستند و نیاز به همکاری با زیست‌شناسان برای به دست آوردن اطلاعاتی در رابطه با حیات درختان دارند.
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)


نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 1059
تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
محل سکونت: روانسر
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

Re: تازه های علمی

پستتوسط yosra69 » شنبه آبان ماه 2, 1394 9:50 pm

دانشمندان در گلخانه‌های مریخ سیب‌زمینی شیرین پرورش می‌دهند
__________________________________________________
در فیلم جدید مریخی The Martian، داستان این گونه است که یک گیاه‌شناس در مریخ گیر افتاده و تنها راه او برای زنده ماندن این است که بفهمد چگونه می‌توان بر روی این سیاره یخی خشک، سیب‌زمینی پرورش داد.

در یک گلخانه نمونه در دانشگاه آریزونا، تیمی از دانشمندان به دنبال راهی برای پرورش مواد غذایی در شرایط غیر ایده‌آل هستند. تاکنون آنان قادر بوده‌اند که با استفاده از هیدروپونیک سیب‌زمینی شیرین و توت‌فرنگی پرورش دهند. (هیدروپونیک شیوهٔ کشت بدون خاک می‌باشد. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.) این گلخانه که یک استوانه پوشیده شده با پلاستیک است، مرکز کشاورزی کنترل‌ شده محیطی (CEAC) خوانده می‌شود.

«جین جاکوملی»، مهندس باغبانی و مدیرCEAC، که فیلم مریخی را دیده و کتابی را که فیلم برپایه آن ساخته شده خوانده است، می‌گوید: «چالش‌های گیاه شناس مزبور در فیلم برای پرورش محصولات دقیقا داستان ماست و ما دقیقاً همان چالش‌ها را در اینجا داریم.»

این پروژه که توسط ناسا سرمایه‌گذاری شده، حدود بیست محقق از رشته‌های مختلف را گرد آورده تا محصولاتی را که بر روی مریخ و ماه دوام می‌آورند، پرورش دهند.

جاکوملی افزود: «این گلخانه توسط ناسا پشتیبانی می‌شود و برای زمانی است که انسانها بتوانند بر روی سیاره‌ای دیگر کار و زندگی کنند. زیرا در این صورت آنان به غذا احتیاج خواهند داشت.»

سیستم هیدروپونیک و گلخانه کنترل شده محیطی قادر است به اندازه ۱۰ برابر یک زمین باز محصول فراهم کند؛ در نتیجه ایده تغذیه تعدادی از فضانوردان برای صدها سُل (سل، روز مریخی که ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه طول می‌کشد)، تنها برای سفرهای فضایی حائز اهمیت نیست. این گروه می‌تواند نتایج به دست آمده را برای رسیدگی به مسائل موجود بر زمین مانند امنیت غذایی جهانی نیز به کار بگیرد.

به عنوان یک محیط کنترل شده، این گلخانه توسط کامپیوتر برنامه‌ریزی شده تا دمای هوا، رطوبت، آب، نور و مواد غذایی بهینه را فراهم کند.
یک کارآموز ناسا و دانشجوی کارشناسی علوم گیاهی گفت: « آرایه گسترده‌ای از حسگرها را داریم که بر تمام شرایط محیطی در آنجا نظارت می‌کند. کنترل‌کننده‌ای داریم که می‌توانیم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که بر برنامه‌ای که گیاهان هر روز تجربه می‌کنند، تغییراتی اعمال کند؛ و برای من بسیار جالب بوده که توانستیم تمام داده‌ها را گردآوری کرده و رفتار سیستم را از طریق این داده‌ها درک کنیم.»

نتیجه به دست آمده: برداشت نزدیک به صد در صد و محصولی با کیفیت بالا.

و چون تمام مواد شناخته شده و کنترل شده هستند، مصرف کنندگان محصولات لازم نیست نگران بیماری‌های غیرمنتظره و عوامل بیماری‌زای منتقل شده از گیاه باشند.
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)برای نویسنده این مطلب yosra69 تشکر کننده ها:
bahar (شنبه آبان ماه 2, 1394 11:46 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 1059
تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
محل سکونت: روانسر
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

پستتوسط mozilla6655 » جمعه دي ماه 24, 1395 1:16 pm

یک نگاه اجمالی به کره زمین از طریق نقشه یا تصویر گرفته شده از فضا برای درک بزرگی و اهمیت اقیانوس های زمین کفایت می‌کند. اقیانوس ها ۷۲ درصد از سطح سیاره را پوشش داده و حجمی در حدود ۱٫۳۵ میلیارد کیلومتر مکعب را اشغال کرده اند. اهمیت آنها برای حیات بر همگان آشکار است. رازهای بسیاری در اعماق آنها نهفته است که هنوز به کشف نرسیده اند.
عمیق ترین اقیانوس زمین، اقیانوس آرام نام دارد


به پاس علم نوین، ابزارها و دستگاههای اکتشاف پیشرفته یکی از مسائل دشوار حل و فصل شده است و آن محل قرارگیری عمیق ترین اقیانوس زمین می باشد. این محل، اقیانوس آرام نام دارد که عمق متوسط آن تقریبا ۴۲۸۰ متر بوده و عمیق ترین قسمت شناخته شده (گودال ماریانا) را در میان تمامی اقیانوس ها درون خود جای داده است.


روش

البته تعیین عمق اقیانوس بنابه دلایل کاملا مشخص، کار دشواری است که دقت بسیار زیادی را می طلبد. کف اقیانوس ها شدیداً پهناور بوده و ارتفاعشان از سطح دریا به شدت متغیر است. درست مانند توده های قاره‌ای، آنها هم از گودال ها و دامنه های کوهی برخوردارند. در برخی موارد، گودال ها بسیار عمیق تر از عمق متوسط هستند.
چشم اندازی از اقیانوس آرام از فضا


با این حال، اقیانوس آرام از لحاظ عمق متوسط به عنوان عمیق ترین اقیانوس شناخته می شود. اگرچه محاسبات متغیر اند، اما کل کف اقیانوس با مقدار تقریبی ۴۲۸۰ متر تخمین زده شده است که ۵۰۰ متر عمیق تر از متوسط جهانی یعنی ۳۷۰۰ متر میباشد. گودال ماریان به عنوان یکی از دلایل احتمالی مطرح شده چرا که به طرز قابل توجهی ژرف است!


ویژگی ها

گودال ماریان در بخش غربی اقیانوس آرام در مجاورت جزایر ماریانا، با فاصله ای برابر نسبت به فیلیپین و ژاپن واقع شده است. گودال هلالی شکل بوده و طول و عرض متوسط آن به ترتیب به ۲۵۵۰ کیلومتر و ۶۹ کیلومتر می رسد. این گودال در دره ی کوچک واقع در کف اش که به ژرفای چلنجر(challenger) معروف است، عمق بیشینه ای معادل ۱۰۹۹۴ متر دارد. کشورهای نزدیک این گودال عبارتنداز ژاپن، پاپوا گینه جدید، اندونزی و فیلیپین.


ویژگی‌های هندسی نتیجه‌ی پدیده فرو روی اند که در مرز میان دو صفحه تکتونیک(صفحه اقیانوس آرام و فیلیپینو) به وقوع می پیوندند. نتیجه حاصله را سیستم فرو روی ایزو-بونین-ماریانا نامیده‌اند. حاشیه غربی صفحه اقیانوس آرام به زیر صفحه کوچکتر ماریانا فرو می رود.
موقعیت گودال ماریانا


حرکت صفحات آرام و ماریانا به شکل گیری جزایر ماریانا نیز ختم شد که جزایری آتش فشانی به حساب می آیند. آنها در نتیجه گداز آبدهی(سرد شدن گدازه داغ توسط آب) ناشی از آب محبوس شده در قسمت فرو رفته صفحه اقیانوس آرام می باشد. برای فهمیدن این موضوع که گودال ماریانا چقدر عمق دارد، بگذارید آن را با کوه اورست مقایسه کنیم. اگر کوه اورست را درون گودال ماریانا قرار دهید، بیش از دو هزار متر از آب آن کوه را در بر خواهد گرفت.


فشار آب موجود در گودال ماریانا در حدود ۱۵۷۵۰ psi می باشد که صد برابر بزرگتر از فشار اتمسفری استاندارد در سطح دریاست. این بدان معناست که اگر می توانستید در بخش تحتانی گودال ماریانا قرار بگیرید، فشار شما را نابود می ساخت!


اندازه گیری

اندازه گیری های مختلفی از گودال در طی چند سال به کمک روش های مختلف صورت پذیرفته است. اولین عملیات “چلنجر” نام داشت که بین سالهای ۱۸۷۲ و ۱۸۷۶ میلادی به انجام رسید. آنان با استفاده از شیوه های مناسب به اندازه گیری عمیق ترین نقطه گودال ماریانا تا ۹۶۳۶ متر پرداختند.
تصویری از چلنجر HMS که در اندازه گیری های گودال ماریانا نقش اساسی ایفا کرد


چلنجر HMS در سال ۱۹۳۱ میلادی بررسی دیگری نیز انجام داد. پژوهشگران در این عملیات به روش دقیق ژرفا سنجی پژواکی تکیه ورزیدند و مقدار ۱۰۹۰۰ متر را به عنوان عمیق ترین عدد بدست آمده اعلام کردند. بعدها این ناحیه را ژرفای چلنجر نامگذاری نمودند. در طول نیمه دوم قرن بیستم، عملیات متعددی انجام گرفت. در سال ۱۹۵۷، کشتی شوروی در محلی به نام “حفره ماریانا”، عمق  ۱۱۰۳۴ متر را ثبت کرد. کشتی بازرگانی آمریکایی به نام اسپنسر اف. بیرد در سال ۱۹۶۲ عمق بیشینه ۱۰۹۱۵ متر را با استفاده از ابزارهای دقیق اندازه گیری عمق ثبت نمود.


کشتی پیمایشی ژاپن با نام تاکویو در سال ۱۹۸۴ از یک دستگاه ژرفا سنج پژواکی استفاده کرده و عمق بیشینه ۱۰۹۲۴ متر را گزارش کرد. یک کشتی دیگر ژاپنی در سال ۱۹۹۵ به عمیق ترین ناحیه گودال ماریانا دست یافت. بنابراین، ۱۰۹۱۱ متر به عنوان عمیق ترین ناحیه ثبت گردید. در سال ۲۰۰۹، ناو تحقیقاتی آمریکا به نام کیلو موانا دقیق ترین اندازه گیری را از گودال ماریانا تا به امروز انجام داد. در این پروسه از یک ردیاب آوایی استفاده شد که نقطه‌ای را با عمق بیشینۀ ۱۰۹۷۱ متر شناسایی کرد.
نمای پشتی از ناو تحقیقاتی کیلو موانا


کاوش

تا کنون چهار عملیات در گودال ماریانا به انجام رسیده است. نخستین عملیات با نام تریست به کمک ناو طراحی شده توسط سوئیس و ساخته شده توسط ایتالیا صورت گرفت که نیروی دریایی آمریکا مالک آن ناو بود. ناو و دو سرنشین آن در بیست و سوم ژانویه ۱۹۶۰ به بخش تحتانی گودال رسیدند، یعنی عمقی معادل ۱۰۹۱۶ متر. عملیات توسط ناو گمنامی در سال ۱۹۹۶ و ناو مستقلی به نام نریوس در سال ۲۰۰۸ ادامه یافت. در سه عملیات نخست، عمق مشابه ۱۰۹۰۲ تا ۱۰۹۱۶ متر مستقیما مورد اندازه گیری قرار گرفت. چهارمین عملیات در سال ۲۰۱۲ انجام شد که طی آن، کارگردان کانادایی جیمز کامرون با استفاده از زیردریایی چلنجر عملیاتی را ترتیب داد. او در ۲۶ مارس به بخش تحتانی گودال ماریانا رسید.


از ماه فوریه ۲۰۱۲ عملیات متعددی برنامه‌ریزی شده است که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: زیردریایی های تریتون (شرکت فلوریدایی که به طراحی و ساخت زیردریایی های خصوصی می پردازد) و شرکت فناوری های دریایی DOER در نزدیکی سانفرانسیسکو که در نظر دارد دو یا سه نفر را به بستر دریا بفرستد. دنیای اقیانوس ها در ورای خط ساحلی، ژرف و رازآلود است. قسمت اعظمی از آن هنوز کشف نشده و آثار حیاتی که دانشمندان در آن جا پیدا کرده‌اند بسیار مرموز می باشد، بطوریکه می تواند سرنخ هایی هم در خصوص حیات در دنیا های دیگر بدست دهد. این مسئله معقول بنظر می رسد که فضای درونی می تواند بینش ما را نسبت به حیات در فضای بیرونی ارتقأ بخشد.


چند اقیانوس در دنیا وجود دارد؟ چه عواملی منجر به جزر و مد می شود؟ آیا شهاب سنگ ها نقشی در پیدایش اقیانوسهای زمین داشته‌اند؟ چند درصد زمین را آب تشکیل می دهد؟


منبع: bigbangpage.com - universetoday.com

mozilla6655
کاربر سایت
کاربر سایت
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: چهارشنبه دي ماه 22, 1395 10:40 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

Re: تازه های علمی

پستتوسط charming » دوشنبه ارديبهشت ماه 9, 1398 2:50 pm


عضويت  / ورود
فعالیت یک بازی ماجراجویی فیزیکی است که در آن بازیکنان با استفاده از سرنخ‏ها، نکات و استراتژی‏ها برای حل مسائل و دستیابی به اهداف خود، یک سری از پازل‏ها و معماها را حل می‏کنند. بازیکنان یک محدودیت زمانی مشخص برای یافتن پاسخ معماها و سرنخ‏هایی که در داخل اتاق پنهان شده ‏اند، دارند.


عضويت  / ورود
از بازی‏های ویدئویی "فرار از اتاق" الهام گرفته شده است. بازی‏ها در مکان‏های مختلفی از قبیل سلول‏های زندان، خانه‏ های متروکه، سفینه‏ ها و هر مکان دیگری که سازگار با داستان بازی باشد، بهره می‏گیرند.

تاریخچه

عضويت  / ورود


اولین اتاق فراردر سال 2007 در شهر کیوتو ژاپن راه اندازی شد و به دلیل استقبال بی نذیر از آن طی مدت کوتاهی به 8000

عضويت  / ورود
در سراسر دنیا رسید.

عضويت  / ورود
بر اساس نوع داستان و چگونگی طراحی اتاق برای افراد بین 7 سال تا 70 سال مناسب و دوست داشتنی است


عضويت  / ورود
تهرومز

ماجراجویی و هیجان از فاکتورهای اصلی یک تفریح دست جمعی و جذاب به شمار می رود. اگر دوست دارید دوستانه و یا خانوادگی خود را به چالشی منحصر به فرد دعوت کنید اتاق فرار تهرومز بهترین مقصد برای شما خواهد بود. در این بازی شما باید به کمک هم از یک مخمصه خلاص شوید و راه خروج را پیدا کنید!

عضويت  / ورود
در اکثر کشورهای جهان طرفداران بسیار زیادی دارند. در ایران نیز به دلیل محبوبیت و جذابیتی که این بازی به ارمغان آورده است، روزبه روز بر تعداد اتاق های فرار افزوده می شود. طراحی بازی در مجوعه تهرومز هوشمندانه و هیجان انگیز صورت گرفته است؛ و تلاش بر آن بوده تا تمامی احساسات و ذکاوت شما را به چالش بکشاند. ایجاد لحاظات شاد و مفرح برای شما تخصص ماست. در اسکیپ روم شما می توانید با دوستان خود ساعاتی را بدون فکر کردن به دنیای پیرامون خود، غرق در یک بازی عجیب و هیجان انگیز شوید. دعوت به این اتاق ها می تواند یکی از خاصترین و جذابترین راه های سوپرایز کردن افرادی باشد که دوستشان دارید، در

عضويت  / ورود
تهرومز شما می توانید با حل کردن معما لذت شیرین همکاری و همدلی، فرار و گریز، فکر و اندیشه، نجات و بقاء و ساعات خوشی را در کنار عزیزانتان تجربه کنید.

charming
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 120
تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 10, 1397 2:46 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

قبلي

بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان