اخبارعلمی

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

تبديل گازهاي گلخانه اي به عنوان منبع پاك الكتريسيته

پستتوسط pejmanava » جمعه مرداد ماه 3, 1392 12:22 am


تبديل گازهاي گلخانه اي به عنوان منبع پاك الكتريسيته

دانشمندان هلندي روش جديدي براي توليد برق از دي اكسيد كربن ابداع كرده اند كه گازهاي مشكل زاي گلخانه اي را به يك منبع انرژي تبديل مي كند.


به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، محققان در توصيف اين فناوري گفتند: در اين فناوري دي اكسيد كربن

با آب و يا ساير مايعات واكنش نشان مي دهد و با پردازش بيشتر جرياني از الكترون ها را به وجود مي آورد

كه موجب توليد جريان الكتريكي مي شود.

پايگاه هاي توليد انرژي الكتريكي در سراسر جهان سالانه حدود ۱۲ ميليارد تن دي اكسيد كربن از احتراق

زغال سنگ، نفت و گازهاي طبيعي آزاد مي كنند.

اين در حالي است كه گرم كردن خانه ها و توليد حرارت تجاري نيز ۱۱ ميليارد تن ديگر

دي اكسيد كربن توليد مي كند.

به گفته محققان، اين فناوري جديد مي تواند با گرفتن دي اكسيد كربن از نيروگاه هاي برق، صنايع و خانه ها،

سالانه حدود هزار و ۵۷۰ كيلو وات برق اضافي توليد كند.

استفاده از دي اكسيد كربن ناشي از نيروگاه هاي برق و ساير دودكش ها به عنوان يك ماده خام براي توليد برق مي تواند

منابع اضافي براي توليد برق به شمار رود با اين تفاوت كه اين منبع گازهاي گلخانه اي وارد اتمسفر نمي كند.

محققان مي گويند : فناوري توليد برق از گازهاي گلخانه اي ديگر دي اكسيد كربني آزاد نمي كند بلكه از انرژي كه در حال تلف

شدن است استفاده مي كند به طوريكه اين انرژي را مي گيرد و انرژي برق توليد مي كند .


اين واقعيت كه سياره زمين با لايه ضخيمي از يخ پوشيده نشده است، به علت نقش طبيعي اثر گازهاي گلخانه اي است.

سطح زمين همان اندازه كه با انرژي دريافتي از خورشيد گرم مي شود، با مكانيسم اثر گلخانه اي نيز گرم مي شود.


پديده اي كه دانشمندان محيط زيست را نگران مي كند، اثر گازهاي گلخانه اي بر محيط زيست كره زمين است

زيرا افزايش غلظت اين نوع از گازها در هوا كه انرژي گرمايي زمين را جذب مي كنند، باعث مي شود مقدار بيشتري از انرژي

گرمايي منتشره مجددا به سطح زمين هدايت شود و در نتيجه ميانگين دماي سطح زمين از ۱۵+ درجه بيشتر شود.

براساس اين گزارش ميزان ضررهاي اقتصادي اين گرمايش، رقمي حدود ۳ تا ۹۵ دلار براي هر تن دي اكسيد كربن برآورد مي شود.

علمي(۶)**۲۰۳۸**۱۵۹۹خبر گزاری جمهوری اسلامی


برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها: 2
bahar (جمعه مرداد ماه 4, 1392 11:36 am), tarannom (جمعه مرداد ماه 4, 1392 11:58 am)
رتبه: 14.29%
 
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط pejmanava » يکشنبه مرداد ماه 20, 1392 3:54 pm

ایتنا - روحانی با انتقاد از وضعیت حاکم بر فضای مجازی، گفته بود که شرایط فعلی اینترنت را در شأن مردم نمی‌داند

و یکی از وعده‌های دولت تدبیر و امید، سازماندهی به وضعیت کنونی فضای مجازی است.  
    
  

  
  
  


چند روز پس از روی کار آمدن رسمی دولت دکتر روحانی، سایت هاشمی رفسنجانی در اقدامی معنادار و همزمان با درخواست‌ها و خوش‌بینی کاربران فیس‌بوک به رفع فیلتر این شبکه اجتماعی در ایران، جمله‌ای مثبت از هاشمی رفسنجانی را که سال گذشته بیان شده بود بازنشر کرد؛ در حالی که تا کمتر از دو هفته دیگر وزیر جدید ارتباطات بر کرسی می‌نشیند و آن زمان کلید دولت امکان باز کردن قفل فیلترینگ را خواهد داشت.


به گزارش ایتنا از ایسنا، انصاف نیوز در ادامه نوشت: شنیده‌ها حاکی از تصمیم دولت روحانی برای گشوده شدن دایره سایت‌هایی است که به دلایل عجیب و یا با نگاهی سیاسی فیلتر شده‌اند.
دکتر روحانی در تبلیغات انتخاباتی با انتقاد از وضعیت حاکم بر فضای مجازی، گفته بود که شرایط فعلی اینترنت را در شأن مردم نمی‌داند و یکی از وعده‌های دولت تدبیر و امید، سازماندهی به وضعیت کنونی فضای مجازی است.

هاشمی در همایش تحولات خاورمیانه و آینده نظم منطقه‌ای که خرداد ماه سال ۹۱ در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد به بیان نکاتی متفاوت درباره انقلاب‌های منطقه و ابزارهای نوین اطلاع‌رسانی پرداخته بود که گزیده سخنان مرتبط با موضوع ابزارهای جدید اطلاع رسانی و فیس‌بوک در پی می‌آید.


«نقطه ضعف همه کشورهای جهان سوم این است که اجازه نمی‌دهند احزاب در آنها شکل بگیرند. اگر احزاب در این دولت‌ها شکل می‌گرفت و مردم وارد صحنه می‌شدند و اصلاحات به وجود می‌آمد دیگر انقلابی صورت نمی‌گرفت. در این شرایط نیروهای سیاسی و فرهیخته عمیقاً ناراضی هستند که به بازی گرفته می‌شوند. اگر در مسیر درست به حضور نیروهای سالک، خیرخواه و باسواد به صورت NGO ها و احزاب بزرگ اجازه فعالیت داده می‌شد دیگر نیازی به انقلاب نبود. اصلاحات مفیدتر از انقلاب جامعه را به سمت درستی حرکت می‌دهد. امروز عصر انفجار اطلاعات است و این مهم‌ترین تفاوت شرایط زمانی برای انقلاب ما و انقلاب‌های امروز منطقه است. قیام ۱۵ خرداد را که مردم ما انجام داده‌اند و شهدای بسیاری داشت در دنیا بسیار کم مطرح شد. روزنامه‌های خارجی تنها چند کلمه‌ای و آن هم حرف‌های رژیم را می‌نوشتند اما اکنون وقتی یک خبرنگار به زندان می‌رود در کل دنیا پخش می‌شود. رسانه‌های آزاد و مخصوصاً سایت‌ها که درگیر دولت نیستند گاهی هم با اغراق و بزرگ‌نمایی این موضوعات را مطرح می‌کنند. این گونه انفجار اطلاعات دیگر بسته نمی‌شود البته عوارض بدی هم دارد اما ما برخلاف عده‌ای که فکر می‌کنند این جریان‌ها خطرناک است فکر می کنیم این جریان به سعادت بشریت کمک می‌کند و چیز مبارکی در دنیاست. امروز یک صفحه فیس بوک که هزینه‌ای برای مردم ندارد تبدیل به موضوع خبری در تمام تلویزیون‌ها و دستگاه‌های دنیا می‌شود.»


با توجه به نزدیکی دیدگاه‌ها و نیز نیروهای مورد استفاده دکتر روحانی به هاشمی رفسنجانی، بازنشر این نظر هاشمی در این مقطع نشانه قوی احتمال رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیسبوک است که بنا بر آمارهای منتشر شده چند میلیون از ایرانیان در آن عضویت دارند.

هم اکنون فرزندان و دیگر اعضای خانواده بسیاری از مقامات کشوری و نیز برخی از مسولان رده پایین‌تر و همچنین بسیاری از فعالان سیاسی و تقریبا اکثریت فعالان مطبوعاتی و همچنین بسیاری از چهره‌های شناخته شده دیگر حوزه‌ها، صفحاتی به نام خود در فیس‌بوک دارند که هر از گاهی برخی از آنها در رسانه‌ها هم بازتاب پیدا می‌کند.

نکته جالب اینکه طبق گفته مسئولان (از جمله مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی)، «عضویت در این شبکه‌ها به‌طور طبیعی جرم نیست اما دور زدن سامانه فیلترینگ کشور طبق قانون جرم محسوب می‌شود»! موضوعی که از نظر افکار عمومی توجیه شدنی نیست؛ آخر اگر عضویت در آن جرم نیست و مردم بخواهند وارد آن بشوند پس چرا ابتدا با قرار دادن فیلتر، جلوی این عمل غیرمجرمانه(دسترسی به فیسبوک) گرفته می‌شود تا بعد از آن گفته شود که عبور از فیلتر، عملی مجرمانه است؟


مرجع :خبر گزاری ایسنا

عضويت  / ورود

يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۰
برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها: 3
bahar (يکشنبه مرداد ماه 20, 1392 3:58 pm), tarannom (پنج شنبه مرداد ماه 24, 1392 10:33 pm), yosra69 (يکشنبه مرداد ماه 20, 1392 4:17 pm)
رتبه: 21.43%
 
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

Re: تازه ترین اخبار علمی + احتمال رفع فیلتر فیس‌بوک

پستتوسط tarannom » پنج شنبه مرداد ماه 24, 1392 10:30 pm
ریزش مو از کجا شروع می شود!
سشوار و اتو كشيدن موها موجب ريزش بيش از حد موهايتان مي شود.

به گزارش سرویس علمی جام، گلشني، متخصص پوست و مو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: ريزش تارهاي مو به اندازه صد دانه در روز طبيعي است و اين ريزش به عوامل مختلفي بستگي دارد.

وي عنوان كرد: ريزش علاوه بر خانم ها و آقايان ممكن است در كودكان هم ديده مي شود.

وي تصريح كرد: استرس هاي فيزيولوژيك مانند خونريزي هاي حاد، ناگهاني زايمان و جراحي و تصادفات همچنين استرس هاي روحي و افسردگي مي تواند منجر به ريزش مو شود.

برای نویسنده این مطلب tarannom تشکر کننده ها: 2
bahar (جمعه شهريور ماه 29, 1392 3:20 pm), pejmanava (جمعه مرداد ماه 24, 1392 1:52 am)
رتبه: 14.29%
 
نماد کاربر
tarannom
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 1303
تاريخ عضويت: جمعه فروردين ماه 18, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 610 بار
تشکر شده: 1107 بار
امتياز: 4610

Re: تازه ترین اخبار علمی + احتمال رفع فیلتر فیس‌بوک

پستتوسط pejmanava » جمعه شهريور ماه 29, 1392 3:06 pm

8 معجزه درمانی از خاکشیر!


     
تعداد كمي از ما با ديگر خاصيت‌هاي اين دانه‌هاي ريز و خوش‌تراش سرخ‌رنگ آشنايي داريم. دانه‌هايي كه نه‌تنها براي درمان برخي بيماري‌ها كاربرد دارند بلكه مي‌توانند كيفيت زندگي ما را از اين رو به آن رو كنند.
به گزارش سرویس علمی جام، همه ما از مادربزرگ‌ها يا قديمي‌هاي فاميل درباره خواص صفرابر و ضدعطش خاكشي( که عموم مردم آن را به نام خاکشیر می‌شناسند) مطالبي را شنيده‌ايم و نسخه‌هاي خانگي و كاربردي را مي‌شناسيم اما تعداد كمي از ما با ديگر خاصيت‌هاي اين دانه‌هاي ريز و خوش‌تراش سرخ‌رنگ آشنايي داريم. دانه‌هايي كه نه‌تنها براي درمان برخي بيماري‌ها كاربرد دارند بلكه مي‌توانند كيفيت زندگي ما را از اين رو به آن رو كنند.
     

     درمان فشار خون روی پای شما

     يكي ديگر از خواص معجزه‌آساي دانه‌هاي خاكشي، كنترل و تسكين فشارخون است. اگر به فشارخون مبتلا هستيد و در حال حاضر داروهاي كنترل‌كننده فشارخون مصرف مي‌كنيد، مي‌توانيد از اين شيوه براي اثربخشي بيشتر استفاده كنيد. براي اين منظور كافي است يك ليوان خاكشي را به‌خوبي بكوبيد و آن را به‌صورت پودري نرم درآوريد، سپس در ظرفي ريخته و به مرور به آن آب اضافه كنيد تا خميري يك دست به دست آيد. مي‌توانيد در هفته يك‌بار اين مرهم را روي پاهايتان بماليد و شب تا صبح با آن بخوابيد. اين مرهم به شما كمك مي‌كند تا بهتر بتوانيد فشارخون خود را كنترل كنيد.

     

     شربت خوشمز ضد بدبویی

     اگر شما هم در گروه افرادي هستيد كه به‌دليل افزايش خلط بلغم در بدن به بدبويي دهان مبتلا شده‌ايد و نمي‌توانيد به‌سادگي از شر اين موضوع خلاص شويد، براي شما پيشنهاد جالبي داريم؛ از شربت ترنجبين و خاكشي براي برطرف كردن بدبويي دهانتان استفاده كنيد. تنها كافي است هر روز عصر يك ليوان از شربت ترنجبين و خاكشي را بنوشيد. ترنجبين را به مدت 5 تا 6 ساعت درون آب خيس كنيد و پس از صاف كردن آن را با يك تا 2 قاشق خاكشي مخلوط كنيد. نوشيدن اين شربت به شما كمك مي‌كند تا با دفع اخلاط ناسالم و بلغم اضافه به مرور احساس بهتري پيدا كنيد و با اصلاح مزاج از شر بدبويي دهانتان راحت شويد.

     

     اگر پوستی باز و موي بدون شوره مي‌خواهيد...

     برای از بین بردن. لک‌های پوست به‌ویژه صورت یکی از بهترین روش‌ها، نوشیدن خاکشی و ترنجبین است. افرادی که از این ترکیب به‌صورت روزانه و مستمر به مدت 3 هفته استفاده کنند بعد از مدتی با روشنی پوست و از بین رفتن کک‌های صورت و پوست‌شان روبه‌رو می‌شوند. برای تهیه این ترکیب لازم است ترنجبین را 5 ساعت در آب خيس كنيد و  پس از اين مدت آن را صاف كرده و به آن 2 قاشق خاكشي پاك كرده اضافه كنيد و ميل كنيد. با نوشيدن اين شربت گياهي به مرور شاهد روشني پوست و از بين رفتن لك‌ها خواهيد بود؛ ضمن اينكه نوشيدن خاكشي 2 تا 3 ليوان در روز به افرادي كه به شوره‌ و خارش سر مبتلا هستند توصيه شده است. نوشيدن خاكشي به اين افراد كمك مي‌كند تا با اصلاح مزاج براي هميشه با شوره و خارش پوست سرشان خداحافظي كنند.

     

     برای حل یک مشکل

     يكي  ديگر از خواص معجزه‌آساي خاكشي درمان يبوست‌هاي ناشي از غلبه سودا در بدن و يبوست‌‌هاي ناشي از اضطراب و تنش‌هاي عصبي است. يكي از مهمترين علائم اين نوع يبوست تكه‌تكه خارج شدن مدفوع از بدن است. حتي گاهي مقداري از مدفوع در روده‌ باقي مي‌ماند و بدن قادر نيست روده‌ها را به‌درستي تخليه كند و اين مسئله به مرور زمان موجب بروز مشكلاتي براي سلامت فرد مي‌شود، چرا كه باقي ماندن مدفوع در روده‌ها موجب جذب مواد سمي و ناسالم از طريق جداره روده مي‌شود. براي درمان اين نوع يبوست و همين‌طور درمان يبوست و كم‌آبي ناشي از كهولت سن نسخه‌اي گياهي و بسيار ساده وجود دارد. به گفته درمانگران مصرف  يك قاشق غذاخوري خاكشي كوبيده شده به همراه قندآب مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود سوءمزاج و درمان يبوست داشته باشد.

     

     

     بخور ضد سرخک

     همه ما به‌خوبي مي‌دانيم كه با گرم‌شدن هوا فصل بيماري‌هايي مانند آبله‌مرغان و سرخك از راه مي‌رسد. چه بخواهيم چه نخواهيم كودك خردسال ما نيز در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارد و دير يا زود با بدني مملو از دانه‌هاي ريز و قرمزرنگ آبله مرغان مقابل چشمتان ظاهر مي‌شود. چاره‌اي نيست تنها راه‌حل اين است كه براي آسايش هر چه بيشتر او دست به‌كار شويد و چه چيز بهتر از نسخه‌هاي گياهي و طبيعي. نوشاندن شربت خاكشي كم‌شيرين به كودك مبتلا به آبله‌مرغان و سرخجه يكي از بهترين روش‌ها براي كاهش حرارت دروني و خارش برون‌ريزي‌هاي پوستي است، بنابراين در روز 3 تا 4 ليوان خاكشي برايش تهيه كنيد و درصورتي كه مي‌توانيد بدن كودك‌تان را با كمك دانه‌هاي سرخ‌رنگ خاكشي بخور دهيد. براي اين كار مي‌توانيد از يك منقل كوچك يا اسفند دودكن استفاده كنيد. به اين ترتيب خاكشي را روي حرارت قرار دهيد و با دودي كه از آن به‌دست مي‌آيد بدن كودك را بخور دهيد. اين كار به كاهش سوزش، خارش و التهاب بيماري كمك مي‌كند.

     

     از رايج‌ترين اختلال فصل گرم مي‌ترسيد؟

     ابتلا به اسهال در فصل تابستان یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که در گروه سنی کودکان بسیار شایع است. درمانگران طب سنتی ایران برای درمان این مشکل دارویی را تجویز می‌کنند که در تمامی خانه‌ها امکان تهیه و مصرف آن وجود دارد. برای تهیه این دارو کافی است خاکشی را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید. این ترکیب را متناسب با سن بیمار و هردو ساعت یک بار برای او تجویز می‌کنند. این مخلوط از یک قاشق غذاخوری تا یک سوم استکان  برای خردسالان تجویز شده است.

     

     ناشتا بخوريد، چاق مي‌شويد

     اگر تصميم داريد وزن خود را افزايش دهيد و براي اين كار دست به دامن انواع و اقسام مكمل‌هاي غذايي و دارويي شديد به توصيه ما عمل كنيد. هر روز صبح ناشتا پيش از آنكه سراغ صبحانه برويد از شربت خاكشي و شير ميل كنيد. به این ترتیب می‌توانيد با نوشیدن این خاکشی صبح ناشتا به درمان لاغری و افزایش وزن خود به مرور زمان كمك كنيد. به اعتقاد درمانگران درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌شود، بنابراین افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند و البته توجه داشته باشند كه از سلامت شير و پاكيزه بودن آن مطمئن شوند.

     

     اگر التهاب مجاري ادراري داريد

     شاید كمتر كسی درباره خاصیت شفابخش خاكشی در درمان و تسكین التهاب مجاری ادراری و كلیه شنیده باشد. اما در بسیاری از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده است كه استفاده از خاكشی هنگام بروز التهاب‌های مجاری ادراری و كلیه بسیار موثر است، به ویژه زمانی كه فردی مبتلا به بیماری سنگ كلیه است و وجود سنگ در كلیه وی موجب بروز التهاباتی در موضع كلیه یا مجاری ادرار وی شده است. در این حالت نوشیدن روزانه 4 تا 5 لیوان خاكشی كه با شیرینی طبیعی مثل سكنجبین شیرین شده باشد بسیار مفید دانسته شده است.جام نیوز


برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
bahar (جمعه شهريور ماه 29, 1392 3:21 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

تولد یک جزیره پس از زلزله در بلوچستان پاکستان+عکس

پستتوسط pejmanava » شنبه مهر ماه 5, 1392 12:16 am

تولد یک جزیره پس از زلزله در بلوچستان پاکستان
به گزارش العربیة.نت.

به دنبال زلزله ای به قدرت ۷٫۷ درجه در مقیاس ریشتر که روز سه شنبه ۰۲-۰۷-۱۳۹۲ بلوچستان پاکستان را تکان داد و لرزه های آن حتی تا دهلی پایتخت هندوستان هم احساس شد، یک تغییر عجیب در ساختار ژئولوژی در منطقه ساحلی ایالت بلوچستان به وجود آورد که همه را به شگفتی واداشت.  در پی این زمین لرزه که به نظر می رسد پوسته های زمین در این ناحیه را به حرکت درآورده باعث سر بر آوردن جزیره جدیدی از آب در ساحل غربی شهر تاریخی و بندری گوادر در ایالت بلوچستان پاکستان شده است.  در همین حال “معظم جاه ” معاون فرماندهی پلیس شهر بندری گوادر از سربر آوردن جزیره کوه مانندی در ساحل غربی این شهر پس از وقوع این زلزله خبر داد و گفت اهالی برای تماشای این جزیره جدید که ارتفاعی حدود ۴۰ فوت دارد، جمع شده اند.
برای نویسنده این مطلب pejmanava تشکر کننده ها:
bahar (شنبه مهر ماه 5, 1392 12:28 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط pejmanava » شنبه مهر ماه 27, 1392 11:44 pm

تولید گوشی هوشمند ایرانی با دوربین 15 مگاپیکسلی/ قابلیت فیلمبرداری با کیفیت HD  مدیر فروش یکی از تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه از تولید گوشی های با کیفیت و هوشمند ایرانی خبر داد و گفت: تا کمتر از یک ماه آینده گوشی هوشمند کاملا ایرانی با پردازنده ۴ هسته ای و دوربین ۱۵ مگاپیکسلی با قابلیت فیلمبرداری با کیفیت فول HD وارد بازار می شود.به گزارش ایتنا از مهر، مهدی بهوندی اظهار داشت: براساس برآورد صورت گرفته، ۵۰ درصد از مصرف کنندگان گوشی در ایران، توانایی خرید گوشی های هوشمند و دارای امکانات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری را ندارند و براین اساس در وهله اول برای خرید گوشی، به قیمت آن توجه می کنند.

وی با بیان اینکه تنها ۲۵ درصد کاربران موبایل در ایران برند می خرند و ۲۵ درصد نیز دنبال گوشی های خاص هستند، افزود: ۵۰ درصد مابقی مجبور هستند گوشی های ارزان قیمت بدون امکانات خریداری کنند و یا اینکه از محصولات ارزان قیمت چینی در حوزه گوشی های هوشمند بهره ببرند.

بهوندی با تاکید براینکه ما برای نیمه دوم امسال، ۲۵ درصد کاربرانی را هدف قرار داده ایم که به دنبال گوشی های خاص هستند، ادامه داد: براین اساس تولید گوشی هوشمند کاملا ایرانی با کیفیت ویژه و قیمت مناسب نسبت به نمونه های خارجی آن در دستور کار قرار گرفته است و در کمتر از یک ماه آینده به بازار می آید.

مدیرفروش شرکت ارتباط همراه گویا اروند با اشاره به قابلیتهای این اسمارت فون ایرانی تصریح کرد: پردازنده ۴ هسته ای، دوربین ۱۵ مگاپیکسلی و قابلیت فیلمبرداری با کیفیت فول HD از جمله ویژگیهای این مدل جی ال ایکس است؛ طراحی گوشی، طراحی و ساخت برد، قطعات روی برد، رنگ، صفحه کیبورد و لوازم جانبی این گوشی در ایران تولید می شود.

وی از اشتغال مستقیم ۲۳۰۰ نفر در کارخانه جی ال ایکس در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: میزان فروش گوشی های جی ال ایکس در سال ۹۱ بالغ بر ۳ میلیون دستگاه برآورد می شود.

بهوندی با بیان اینکه گوشی هوشمند جی ال ایکس از سیستم عامل آندروئید پشتیبانی می کند، اضافه کرد: براین اساس ظرف یک ماه آینده ۱۵۰ فروشگاه نرم افزارهای آندروئید در کل کشور مختص گوشی های جی ال ایکس راه اندازی می شود که این فروشگاهها، نرم افزارهای فوق را به قیمت مصوب به فروش می رسانند.

وی در همین حال از راه اندازی مرکز خدمات پس از فروش گوشی های GLX در تمام استانهای کشور خبر داد.

مدیر فروش جی ال ایکس با بیان اینکه در ۶ ماهه نخست امسال ۲۵ مدل گوشی کلاسیک، هوشمند و تبلت با برند جی ال ایکس وارد بازار شده است افزود: رنج قیمت این محصولات ۱۷۹ هزار تا ۷۴۹ هزار تومان بوده است و در ۶ ماهه دوم امسال قصد داریم تغییرات عمده ای در اسمارت فونهای تولیدی داشته باشیم که یکی از جدیدترین و با کیفیت ترین این گوشی ها، تا کمتر از یک ماه آینده به بازار می آید و قیمت مناسبی نیز خواهد داشت.مرجع : خبرگزاری مهر
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۳
نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

Re: اخبارعلمی+تولید گوشی هوشمند ایرانی ...

پستتوسط mehr » دوشنبه مهر ماه 29, 1392 11:39 am

دريافت پيامك زمين‌لرزه‌هاي كشور


مركز لرزه‌نگاري كشوري به منظور اطلاع‌رساني رويداد زمين‌لرزه‌هاي كشور، با همكاري همراه اول (شرکت پردیس اول)، امكان دريافت اطلاعات زلزله‌هاي كشور با بزرگي 3.5 و بالاتر را براي مشتركين اين اپراتور فراهم كرده است.

مشتركين همراه اول مي‌توانند با ارسال پیش شماره تلفن مركز استان مورد نظر خود به شماره ٢٠١٢٣، اطلاعات زمين‌لرزه‌هاي اين استان و استان‌هاي هم‌جوار آن را دريافت نمايند. به عنوان مثال، در صورت ارسال پيش شماره شهر تبريز (٠٤١١) از طريق پيامك به شماره ٢٠١٢٣، اطلاعات زمين‌لرزه‌هاي با بزرگي 3.5 و بالاتر استان آذربايجان شرقي و استان‌هاي آذربايجان غربي، زنجان و اردبيل را دريافت خواهيد كرد. همچنين، با ارسال كد ٠٠٩٨، اطلاعات زمین‌لرزه های با بزرگي 3.5 و بالاتر سراسر كشور براي شما ارسال خواهد شد.

هزينه اشتراك سرويس مذكور، ١٠٠ تومان به ازاي دريافت هر تعداد پيامك در هر روز است. به اين معني كه در صورت دريافت يك يا چند پيامک در يك روز، تنها مبلغ ١٠٠ تومان از حساب مشترك كسر مي‌گردد. بديهي است كه هزينه مورد نظر تنها درصورت دريافت پيامك محاسبه مي‌گردد.

در صورتي كه پس از فعال‌سازي اين سامانه، مايل به ادامه دريافت پيامك زمين‌لرزه‌ها نبوديد، می‌توانید با ارسال عبارت لرزه خاموش  و یا larze off به شماره ٢٠١٢٣، سامانه را غير‌فعال نمایید.
http://irsc.ut.ac.ir/currentearthq.php?lang=fa"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 924
تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

Re: اخبارعلمی

پستتوسط bahar » سه شنبه بهمن ماه 22, 1392 3:34 pm

تأثیر صورتک‌های احساسی بر فعالیت مغز انسان


به گزارش ایسنا ، محققان بر این باورند که استفاده از صورتک‌های مرتبط با علائم نشانه‌گذاری، بخش‌هایی از مغز را تحریک می‌کند که اغلب برای نگاه‌کردن به صورت‌های واقعی به کار می‌روند. این امر می‌تواند کلید محبوبیت آنها باشد، چون مغز آنها را به عنوان صورت واقعی پردازش می‌کند.دکتر «اون چرچز» از دانشکده روانشناسی دانشگاه فلیندرز آدلاید، می‌گوید: این صورتک‌ها، شکلی جدید از زبان هستند که ما تولید می‌کنیم و با رمزگشایی از این زبان، الگویی جدید از فعالیت مغزی را خلق می‌کنیم.محققان معتقدند انسان‌ها به برخی چهره‌ها بیش از مولفه‌های دیگر در تلاش برای خوانش آنها برای عواطف توجه می‌کنند.تیم علمی تصاویری از چهره‌های واقعی، صورتک‌های با لبخند (با استفاده از نقطه، خط فاصله و پرانتز) و زنجیره‌ای بی‌معنی از کاراکترها را به 20 شرکت‌کننده نشان دادند.این دانشمندان از الکتروفیزیولوژی برای تعیین الگوی فعالیت الکتریکی در مغز به هنگام مشاهده تصاویر مختلف توسط شرکت‌کنندگان استفاده کردند و در نهایت شگفتی دریافتند آنها به این شکلک‌ها به همان شیوه صورت‌های واقعی واکنش نشان می‌دهند.نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: اخبارعلمی

پستتوسط bahar » يکشنبه اسفند ماه 11, 1392 3:45 pm


"به هم خنديدن"چه بر سر مغز مي‌آورد؟!!

پژوهشگران آلماني دريافته‌اند، مغز قادر به تمايز قائل شدن بين خنده ناشي از شادي، قلقلک يا
تمسخر ديگران است و هر نوع خنده تأثير متفاوتي بر سلامت فرد مي‌گذارد!
مطالعه اي بر روي 33 زن سالم و بررسي شبکه ادارکي- احساسي نشان مي دهد، بخش هايي از مغز که به پردازش اطلاعات اجتماعي و سطح بالا حساس هستند،بيشتر به خنده هاي ناشي از شادي يا قلقلک و مناطق حساس به صداهاي پيچيده به خنده هاي تمسخرآميز واکنش نشان مي دهند.در اين تحقيق براي نيمي از داوطلبان يک فيلم کمدي بصورت جمعي نمايش داده شد و گروه دوم نيز يک فيلم کسالت بار را تماشا کردند؛
پس از اتمام فيلم، نمونه گيري از سلول هاي ايمني موسوم به سلول هاي قاتل طبيعي گرفته شد که با سلول‌هاي سرطاني ترکيب و ميزان اثربخشي آنهادر زمان وقوع بيماري مورد بررسي قرار گرفت.نتايج بدست آمده نشان مي دهد، افرادي که در هنگام ديدن فيلم کمدي خنديده بودند،از سيستم ايمني قوي تري برخوردار بودند و خنده مي تواند تا 40 درصد سيستم ايمني بدن را تقويت کند.دکتر «ديرک ويلدگروبر» سرپرست تيم تحقيقاتي خاطر نشان مي کند: خنديدن به کسي يا خنديدن با ديگران با پاسخ هاي متفاوت مغز همراه است؛ مغز با قدرت تمايز قائل شدن بين انواع مختلف خنده (ناشي از شادي، قلقلک يا تمسخر) مي تواند عملکرد بدن در مقابل بيمار يها را تقويت کند
.با استفاده از تصويربرداري رزونانس مغناطيسي عملکردي (fMRI)‌ فعاليت مغزي افراد در هنگام شنيدن سه نوع خنده مختلف مورد بررسي قرار گرفت.خنده ناشي از قلقلک در پستانداران غير انساني نيز ديده مي شود، اما در انسان داراي عملکردهاي پيچيده اي است که مي تواند داراي بار مثبت يا منفي بوده و الگوهاي ارتباطي متفاوتي در مغز ايجاد مي کند.مناطق مغزي حساس به پردازش اطلاعات اجتماعي پيچيده در زمان شنيدن صداي خنده ناشي ازشادي يا قلقلک فعال مي شوند که اين فعاليت در زمان شنيدن خنده تمسخرآميز ديده نمي شود.به گفته محققان، محرک هايي که بر اين الگوها تأثير مي گذارند، مي تواند براي آزمايش روش هاي درماني جايگزين مورد استفاده قرار بگيرد.
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: اخبارعلمی

پستتوسط فرمیسک » يکشنبه اسفند ماه 11, 1392 11:06 pm

ﺍﻧﮕﻮﺭ" ﺳﺮﺩﺭﺩ ﺁﻭﺭ " ﺍﺳﺖ !
___________________

ﺍﻧﮕﻮﺭ ﮐﺎﻟﺮﯼ ﮐﻤﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺳﯽ ﻭ ﻓﯿﺒﺮ
ﺍﺳﺖ، ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦ ﯾﮏ ﺧﻮﺭﺍﮐﯽ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻔﯿﺪ ﻭ ﻣﻐﺬﯼ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ
ﻣﯽ ﺁﯾﺪ؛ ﺍﻣﺎ ﯾﮏ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﺗﯿﺮﺍﻣﯿﻦ " ﺩﺭ ﺁﻥ ﻭﺟﻮﺩ
ﺩﺍﺭﺩ، ﯾﮏ ﻧﻮﻉ ﺍﺳﯿﺪ ﺁﻣﯿﻨﻪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺷﮑﺴﺘﻦ ﺯﻧﺠﯿﺮﻩ ﭘﺮﻭﺗﺌﯿﻨﯽ
ﺩﺭ ﻏﺬﺍﻫﺎﯼ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ .
" ﺗﯿﺮﺍﻣﯿﻦ" ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻓﺸﺎﺭ ﺧﻮﻥ ﺭﺍ ﺑﺎﻻ ﺑﺒﺮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺩﺭ
ﯾﮏ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺳﺮ ﺩﺭﺩ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ . ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﻔﺎﻕ
ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺎﻥ ﺍﻓﺘﺎﺩ، ﺷﺎﯾﺪ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﺯ ﺑﻌﻀﯽ ﺧﻮﺭﺍﮐﯽ ﻫﺎﯼ
ﺩﯾﮕﺮ ﻣﺜﻞ -1 ﮔﻮﺷﺖ ﺩﻭﺩﯼ ﯾﺎ ﻧﻤﮏ ﺳﻮﺩ، -2 ﭘﻨﯿﺮ ﮐﻬﻨﻪ
ﻭ -3 ﻣﺮﮐﺒﺎﺕ ﺩﻭﺭﯼ ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ .
ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﺗﯿﺮﺍﻣﯿﻦ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺍﻧﮕﻮﺭ ﻣﯽ
ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﺛﺮ ﺑﺪﯼ ﺭﻭﯼ ﮔﺮﻭﻫﯽ ﺍﺯ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎﯼ ﺿﺪﺍﻓﺴﺮﺩﮔﯽ ﺑﺎ
ﻧﺎﻡ " MAOI " ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ؛ ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ
ﮐﻨﯿﺪ، ﺑﺎ ﺩﮐﺘﺮ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺭﮊﯾﻢ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺗﺎﻥ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﻨﯿﺪ .
آنچه که هستی هدیه خداوند است به تو

و آنچه می شوی هدیه توست به خداوند

پس بی نظیر باش.

برای نویسنده این مطلب فرمیسک تشکر کننده ها:
bahar (شنبه فروردين ماه 16, 1393 6:08 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
فرمیسک
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 250
تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 30, 1391 11:30 pm
محل سکونت: پاوه
تشکر کرده: 579 بار
تشکر شده: 480 بار
امتياز: 2270

Re: اخبارعلمی

پستتوسط bahar » شنبه فروردين ماه 16, 1393 6:08 pm


تصاویر فضایی وارد دنیای نابینایان شد

محققان از فناوری چاپ سه‌بعدی برای تبدیل تصاویر فضایی تلسکوپ هابل به تصاویر چاپی لمسی برای نابینایان استفاده کرده‌اند.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فناوری چاپ سه‌بعدی در حوزه‌های مختلف علوم از جمله پزشکی، هوافضا و مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد
و محققان موسسه علوم تلسکوپ فضایی قصد دارند از این فناوری برای آموزش نجوم به افراد کم بینا و نابینا استفاده کنند.
محققان این مرکز با همکاری متخصصان طراحی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی رایانه‌ای، یک برنامه نرم‌افزاری اختصاصی طراحی کرده‌اند که
قادر به محاسبه و ترجمه اندازه، درخشندگی و فاصله تصاویر فضایی تهیه شده توسط تلسکوپ هابل به طرح‌های سه‌بعدی قابل چاپ است.
با استفاده از بافت‌های مختلف، ویژگی‌های متفاوت تصاویر فضایی در مدل‌های پلاستیکی چاپ شده توسط چاپگرسه‌بعدی ارائه می‌شود که به درک بهتر این تصاویر کمک می‌کند.
نمونه اولیه این طرح‌ها با کمک 100 فرد کم بینا مورد آزمایش قرار گرفت و بر اساس بازخورد آنها، مدل‌های پیشرفته‌ری طراحی شدند.
هدف اصلی محققان، تولید تصاویر سه‌بعدی لمسی چاپی برای استفاده نابینایان در مدارس، کتابخانه‌ها و مراکز عمومی است.
نمونه‌هایی از این طرح در دویست و بیست و سومین نشست اتحادیه نجوم آمریکا ارائه شد.برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
yosra69 (دوشنبه فروردين ماه 18, 1393 11:34 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: اخبارعلمی

پستتوسط yosra69 » دوشنبه فروردين ماه 18, 1393 11:37 am

موفقیتهای علمی جمعی از پژوهشگران ایرانی تبار در کشورهای آمریکا، استرالیا و انگلیس در عرصه های پزشکی، انرژی، برق و رایانه یافته های علمی مهم جهان را یک گام به جلو برد که از آن جمله می توان به تولید سلول های کبدی از سلول های پوستی، دستیابی به فرامواد، کشف طبقه جدیدی از آنتی بیوتیک ها اشاره کرد. در این گزارش به تعدادی از این موفقیتها نگاهی میاندازیم:

* کنترل تبلت و تلفنهای هوشمند با قدرت ذهن

شرکت سامسونگ در تلاش برای کنترل دستگاه هایی چون تلفن های همراه و تبلت با قدرت ذهن بود و در این راه از یک محقق ایرانی در دانشگاه تگزاس کمک گرفت تا در نهایت میزان تعامل کاربران با دستگاه‌های موبایل را افزایش دهد. در این پروژه روزبه جعفری استادیار مهندسی برق دانشگاه تگزاس، دالاس درحال بررسی چگونگی استفاده مردم از افکار خود برای اجرای یک اپلیکیشن، انتخاب یک مخاطب، انتخاب یک فایل موسیقی یا خاموش کردن و روشن کردن گلکسی نت 10.1 است. پیشرفتی که بر اساس آن افرادی که دچار اختلال حرکتی هستند می توانند با دنیا در تماس باشند.

* تولید برق با پنجره های بادی

پژوهشگر ایرانی دانشگاه ولونگونگ در استرالیا ایده جدیدی برای تولید برق از انرژی خورشیدی ارائه کرد. در مفهوم "پنجره های بادی" PowerWINDows "پروفسور "فرزاد صفایی" یک توربین بادی طراحی شده تا کمترین تاثیر را بر محیط اطراف بگذارد. به جای داشتن مجموعه ای از پره های بزرگ که در جهت وزش باد بچرخند، این توربین بادی جدید از پره های کوچکی ساخته شده که در مسیر باد به آرامی می گردند. مزیت دیگر این پنجره های بادی این است که می توان در صورت نیاز به تولید برق بیشتر، پانل های بیشتری را به آن متصل کرد تا انرژی بیشتری را مهار کند .

* کشفی برای مبارزه با چاقی

دکتر محمد حاجی حسینی پژوهشگر دانشگاه وست آنجلیا در انگلیس یک گام به ارائه قرص رژیمی که می تواند مانع از چاقی شود نزدیک شده است؛ این قرص می تواند با سیم کشی دوباره ارتباطات مغزی اشتها را کنترل کند. وی توانسته است در مطالعات خود جمعیتی از سلول های بنیادی را شناسایی کند که توانایی تولید نورون های تنظیم کننده اشتها را در مغز موش های جوان و بزرگسال دارند. این کشف می تواند راه حلی را برای اختلالات خوردن از جمله چاقی فراهم کند.

* موفقیت در تبدیل سلول های پوستی به کبدی

دکتر میلاد رضوانی پژوهشگر ایرانی دانشگاه کالیفرنیا به شیوه نوینی در تبدیل سلول های پوستی به سلول های بالغ و کارآمد کبد دست یافت که نتایج این تحقیق امید تازه ای برای میلیون ها بیمار مبتلا به نارسایی کبدی فراهم می کند. روش ارائه شده نشان می دهد حتی پس از پیوند این سلول ها به بدن حیوانات آزمایشگاهی تراریخته ای که دچار نارسایی کبدی شده بودند، سلول ها به روند رشد خود ادامه داده و از بین نرفتند.

* مدل ریاضی 3 محقق ایرانی برای شبیه سازی عملکرد یک باکتری

مسعود رستمی، حسین مصلایی و داوود انصاری پژوهشگران ایرانی دانشگاه نورث ایسترن در بوستون آمریکا شیوه نوینی ابداع کردند که در نهایت به کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای شبیه سازی ساخت سامانه های الکترونیکی، اپتیکی و الکترومغناطیسی منجر می شود. آنها یک روش ریاضی محاسباتی موسوم به ماتریس های سلسله - مراتبی پارامتری را به منظور حل مساله تعامل نور با ساختارهای مولکولی در نوعی باکتری معرفی و تکمیل کرده اند که امکان محاسبه سریع برای ساختارهای پیچیده را فراهم می کند. به گفته انصاری این شیوه ابزار محاسباتی نیرومندی برای مطالعه و شبیه سازی تعامل نور و ساختارهای ملکولی در اختیار شیمیدان ها قرار می دهد که می تواند به مطالعه چگونگی تعامل نور و ساختارهای ملکولی کمک کند.

*تعلق جایزه جهانی مهندسی برق به دانشمند ایرانی تبار

پروفسور نادر انقطاع دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه پنسیلوانیا برنده جایزه بنجامین فرانکلین 2013 شد. وی این جایزه مهم بین المللی را برای تحقیقات در زمینه "طراحی، ابتکار و حل مشکل چشم گیر در مهندسی برق" دریافت کرده است. این جایزه هر ساله به یک مهندس در بخش انجمن مهندسی برق و الکترونیک (IEEE ) برای ابتکارات فنی برجسته و مشارکت های تکنولوژیکی که کاربردهای عملی چشمگیری داشته باشند اعطا می شود.


* دستیابی به فرامواد

نادر انقطاع همچنین در سال گذشته به موفقیت دیگری نیز دست یافت. وی به همراه گروه تحقیقاتی خود به موادی دست یافته اند که می تواند ساخت شنل نامرئی را به یک امکان واقعی تبدیل کرده تا بتواند محاسبات پیشرفته ریاضی انجام دهد و راه را برای نسل جدید رایانه های آنالوگ باز کند. متامتریال یا فرامواد به ماده مرکبی گفته می ‌شود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس در ساختار وجودی خود است. آنچه این مواد را غیر معمول کرده است، خاصیت ضریب شکست منفی نور در آنها است، به این معنا که این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منکسر می ‌کنند.

کارکرد این رایانه های فراموادی از آن جهت است که امواج نور می توانند منحنی های ریاضیاتی شبیه به یک نمودار در فضا رسم کنند. در محاسبات مشتق انحراف این منحنی را در نقاط مختلف توصیف می کند درحالی که انتگرال به محوطه زیر منحنی می پردازد.

* کشف کلید ژنتیکی وبا

گروهی از پژوهشگران آمریکایی به سرپرستی یک دانشمند ایرانی از نقش تغییرات ژنتیکی در بروز وبا پرده برداشتند. این یافته می تواند به ارائه درمان نوینی برای این بیماری و پیشگیری از شیوع آن منجر شود. پروفسور پردیس ثابتی استادیار زیست شناسی اورگانیسمیک و تکاملی دانشگاه هاروارد توانست بر اساس داده های ژنتیکی جمع آوری شده از صدها شهروند بنگلادشی، تعدادی از نواحی را در ژنوم شناسایی کند که برخی از آنها مسئول عملکردهای خاصی از سیستم ایمنی هستند در حالی که بقیه به از دست دادن مایع مرتبطند که ظاهرا با مقاومت به وبا ارتباط دارند.

* مدل محقق ایرانی برای تسهیل ترافیک انسانی

دکتر مجید سروی دانشمند ایرانی دانشگاه موناش استرالیا با الهام از طبیعت و زندگی مورچه ها، راه حلی برای تخلیه ایمن انسان از ساختمانهای بزرگ و ورزشگاه ها در وضعیت های اضطراری ارائه کرده است. پژوهشگر دانشگاه موناش از یک راهبرد الهام از طبیعت استفاده کرده تا به شناخت بهتری از جریان ترافیک انسانی دست بیابد. چنین راه حل هایی می تواند در موقعیت های اضطراری بزرگ مقیاس، جان انسانها را نجات دهند.

* کشف طبقه جدیدی از آنتی بیوتیک‌ها

شهریار مبشری پژوهشگر ایرانی دانشگاه نوتردام در آمریکا طبقه جدیدی از آنتی بیوتیک ها را برای مبارزه با باکتری های مقاوم به درمان کشف کرده است. وی این طبقه جدید از آنتی بیوتیک ها که oxadiazole ها نام گرفته اند را با استفاده از غربالگری رایانه ای کشف کرده اند. این آنتی بیوتیک نوین امیدهایی را برای درمان بیماری "استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی سیلین MRSA" در مدل های موشی از خود نشان داده است.

* راه حلی برای کاهش گرمای وسایل الکترونیکی

دکتر پدرام خلیلی امیری پژوهشگر ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و همکارانش شیوه نوینی برای کاهش گرمای تولید شده در وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و تلفن هوشمند ارائه کردند. خلیلی و همکارانش در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی "هنری ساموئلی" دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از یک طبقه نوظهور از مواد مغناطیسی موسوم به "مولتی فروییکس" به پیشرفت مهمی در پردازش رایانه ای دست یافته اند؛ پیشرفتی که می تواند به ساخت دستگاه هایی برای آینده منجر شود که از فناوری های کنونی کم مصرف تر هستند.

* نسل جدید پرده های هوشمند با ایده پژوهشگر ایرانی

علی جاوه ای دانش پژوه ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شیوه نوینی برای ساخت مواد حساس به نور ابداع کرده است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. جاوه ای استادیار دانشکده مهندسی برق و علوم رایانه در دانشگاه کالیفرنیا برکلی و همکارانش؛ ماده ای ساخته اند که واکنش سریعی نسبت به نور دارد. از جمله کاربرد های بالقوه این فناوری می توان به ساخت پرده های هوشمند اشاره کرد که می تواند به طور خودکار در روز، باز و بسته شود. از این فناوری می توان در موتورهایی که با نور کار می کنند و یا روبات هایی که به سوی نور می روند و یا از آن دوری می کنند نیز استفاده کرد.

* مغز دیندارها سالم تر است

محققان آمریکایی با همکاری یک پژوهشگر ایرانی اعلام کردند داشتن دین و انجام فعالیت های مذهبی مغز سلامت تری را برای افراد به ارمغان می آورد. دکتر مجید فتوحی بنیانگذار و مدیر بخش پزشکی مرکز "نورو اکسپند" و استاد دانشکده پزشکی هارواد و همچنین مشاور این پروژه تحقیقاتی که ذهن زیبا نام دارد می گوید استرس یکی از بدترین قاتلان سلول های مغزی است. وی افزود: استرس موجب افزایش سطح کورتیزول در مغز می شود که برای هیپوکامپ سمی محسوب می شود. این پژوهشگر ایرانی تاکید کرد : یک راه برای کاهش سطح استرس، نماز و مناجات است. وقتی به مناجات می پردازید حس آرامش خاطر و آسودگی می کنید.

* جدیدترین یافته های یک محقق ایرانی درباره یادگیری

پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا با همکاری مهسان مبصر دانشمند ایرانی خود تغییر مولکولی مهمی را در مغز شناسایی کردند که در زمان یادگیری و یادآوری روی می دهد. این تحقیقات نشان می دهد، یادگیری، سلول های مغزی را به گونه ای تحریک می کند که یک اسید چرب کوچک به پروتئینی موسوم به دلتا کاتنین در مغز متصل می شود. این دگرگونی زیست شیمیایی در ایجاد تغییرات در ارتباطات سلولی مغز ضروری است که در یادگیری موثرند.

* راه حل دانشمند ایرانی برای حرکت دوباره عضو فلج شده

پژوهشگران دانشگاه کورنل به سرپرستی "مریم شانه چی" پژوهشگر ایرانی خود در تلاش برای ساخت ایمپلنت های مغزی هستند که بتوان با آنها بر معلولیت غلبه کرد. آنها با الهام از فیلم تخیلی آواتار توانستند مغز و نخاع دو میمون را به یکدیگر متصل کرده و از طریق یک حیوان، حیوان دیگر را کنترل کنند.

آزمایشگاه دکتر شانه چی اکنون ساختن میانجی های مغزی-ماشینی پیچیده تری را در دستور کار دارد که امکان تولید پروتزهایی با قابلیت های بالا را به وجود می آورند. این دستگاه ها را می توان برای کنترل یک عضو مصنوعی یا طبیعی به کار گرفت.


فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)برای نویسنده این مطلب yosra69 تشکر کننده ها: 2
bahar (دوشنبه فروردين ماه 18, 1393 2:34 pm), pejmanava (دوشنبه فروردين ماه 18, 1393 1:17 pm)
رتبه: 14.29%
 
نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 1059
تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
محل سکونت: روانسر
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

Re: اخبارعلمی

پستتوسط zohreh » شنبه ارديبهشت ماه 6, 1393 11:43 pm

محققان ژاپنی موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که می‌تواند در یک کلاه قرار گرفته و فشار زبان فرد را از میان گونه برای کنترل تلفن هوشمند وی احساس کند.

به گزارش ایسنا، کای کنزه از دانشگاه ریاستی اوساکای ژاپن می‌گوید: زبان یک ماهیچه کاملا توسعه یافته با قابلیت اجرای حرکات ریز و دقیق است؛ از این رو ما فکر کردیم که می‌تواند برای کنترل تعاملات کاربرد داشته باشد.

یک کلاه با برخورداری از این دستگاه در داخل آن می‌تواند به موتورسواران و اسکی‌کاران در کنترل فناوری شخصی خود کمک کند.

دانشمندان یک پد با 64 جزء حس کننده فشار را در گونه شش داوطلب برای تقلید از حسگری که در یک کلاه نصب شده بود، قرار دادند. آنها از افراد خواستند تا پنج حالت زبان – کشیدن زبان به بالا، پائین، چپ، راست و تلنگر زدن با فشار- را انجام دهند.

در 300 تلاش انجام شده، دقت شناسایی حرکات 98 درصد گزارش شد.

محققان اکنون در حال کار برای قرار دادن این حسگرها درون ماسکهایی است که برای اجتناب از سرماخوردگی مورد استفاده‌اند، تا افراد بتوانند تلفن همراه خود را بدون لمس آن کنترل کنند.

نتایج این پژوهش ماه گذشته در نشست انسان افزوده در کوبه ژاپن ارائه شده است.

برای نویسنده این مطلب zohreh تشکر کننده ها: 2
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 6, 1393 12:19 am), pejmanava (دوشنبه ارديبهشت ماه 8, 1393 12:57 pm)
رتبه: 14.29%
 
نماد کاربر
zohreh
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
 
پست ها : 29
تاريخ عضويت: جمعه مرداد ماه 13, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 97 بار
تشکر شده: 71 بار
امتياز: 710

Re: اخبارعلمی

پستتوسط bahar » سه شنبه ارديبهشت ماه 16, 1393 3:24 pmازدواج، استخوان مردان را قوی‌تر می‌کنداگر اهل ورزش هستید و می خواهید در رشته ي تخصصی تان حرفی برای گفتن داشته باشید، ازدواج کنید.نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، مردان متأهل در مقایسه با مردان مجرد از استخوان‌های قوی‌تری برخوردار هستند که این مسأله با کاهش خطر حمله قلبی و درمان سرطان نیز در ارتباط است.به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای نخستین بار محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (UCLA) کیفیت زندگی زناشویی را بر سلامت استخوانی مردان و زنان مورد بررسی قرار دادند.این مطالعه با بررسی سطح تراکم استخوانی و در نظر گرفتن سایر عوامل تأثیرگذار مانند مصرف دارو و یائسگی بر روی داوطلبان 25 تا 75 ساله در دو بازه زمانی 96-1995 و 05-2004 میلادی انجام شد.نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، مردان متأهلی که ازدواج پایدار و موفقی داشته و تجربه قبلی یک زندگی ناموفق را نداشته‌اند، در مقایسه با مردانی که از همسر خود جدا شده‌اند یا هرگز ازدواج نکرده‌اند، استخوان‌های سالم و قوی‌تری دارند.با این حال محققان تأکید می‌کنند که سن ازدواج یک عامل مهم در این زمینه محسوب می‌شود و مردانی که پیش از 25 سالگی ازدواج می‌کنند، بدلیل نگرانی و استرس تشکیل خانواده، استخوان‌های ضعیف‌تری دارند و کاهش قابل توجه استحکام ستون فقرات در مردان متأهل زیر 25 سال گزارش شده است.دکتر «آرون کارلامانگالا» یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید می‌کند: استرس ناشی از تشکیل خانواده، اثرات مضری بر سلامت استخوانی مردان جوان دارد و دلیل این امر نیز می‌تواند ناشی از سطح پایین سواد افراد باشد که منجر به کاهش دستمزد و در نتیجه بروز مشکل در تأمین نیازهای اقتصادی خانواده می‌شود.در این مطالعه محققان به نتایج مشابهی در خصوص تأثیر ازدواج بر استحکام استخوانی در زنان دست نیافته‌اند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، زنانی که از حمایت عاطفی کامل شوهر برخوردارند، در مقایسه با سایر زنان از وضعیت استخوان‌بندی بهتری برخوردار هستند.محققان تأکید می‌کنند که ازدواج تأثیر کاملا یکسانی بر سلامت زنان و مردان ندارد؛ بطور مثال کیفیت سلامت استخوانی مردانی که هرگز ازدواج نکرده‌اند، از همسر خود جدا شده یا او را از دست داده‌اند، بسیار پایین است و در همین حال زنانی که زندگی مشترک چندان موفقی ندارند، از سلامت استخوانی مناسبی برخودار نیستند.دکتر «کارولین کراندال» نویسنده ارشد این مطالعه نیز خاطر نشان می‌کند: سلامت بدن تنها به رفتار سالم مانند رژیم غذایی یا سیگار نکشیدن بستگی ندارد، بلکه سایر جنبه‌های زندگی بویژه کیفیت زندگی زناشویی نیز نقش مهمی در سلامت فرد ایفا می‌کند.
برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
pejmanava (چهارشنبه ارديبهشت ماه 17, 1393 10:27 pm)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: اخبارعلمی

پستتوسط charming » سه شنبه آذر ماه 27, 1397 2:30 pm

charming
کاربر فعال
کاربر فعال
 
پست ها : 79
تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 10, 1397 2:46 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

قبلي

بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان