۞ گوهرهایی از گنجینه نبوی ۞

در این بخش lمطالب در زمینه ی احادیث و سنت نبوی(ص) قرار داده شده است

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

Re: ۞ ماه رمضان هر روز با گوهرهایی از گنجینه نبوی ۞

پستتوسط bahar » شنبه تير ماه 21, 1393 3:27 pm

فضایل نماز تراویح

أَنَّ عَائِشَةَ، زَوْجَ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، أَخْبَرَتْهُ أَنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ يُرَغِّبُ النَّاسَ فِي قِيَامِ رَمَضَانَ مِنْ غَيْرِ أَنْ يَأْمُرَهُمْ بِعَزِيمَةِ أَمْرٍ فِيهِ، فَيَقُولُ: «مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ».(سنن النَّسائی)

از اُم المؤمنین حضرت بی بی عایشۀ صدیقه رضی الله عنها روایت است که حضرت رسول خدا صلی الله علیه وسلم مردم را بر ادای نماز تراویح ترغیب می دادند، بدون آنکه آن را حکم لازم بگردانند. آنحضرت صلی الله علیه وسلم می فرمودند: هر مسلمانی که با نیّت ثواب، نماز تراویح را در ماه رمضان بخواند، تمام گناهان گذشته اش بخشیده می شود.

عن عبد الرحمن بن عَوفٍ رضی الله عنه قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَتَعَالَى فَرَضَ صِيَامَ رَمَضَانَ عَلَيْكُمْ وَسَنَنْتُ لَكُمْ قِيَامَهُ، فَمَنْ صَامَهُ وَقَامَهُ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ كَيَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ». أخرجه النَّسائی بسند حسن

حضرت عبد الرحمن بن عَوف رضی الله عنه می گوید که حضرت رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: خداوند روزۀ ماه رمضان را بر شما فرض ساخته است و من قیام (تراویح) آن را برای شما سنّت گردانیدم. پس هر کسی در حالت ایمان و با نیّت ثواب، نماز تراویح را در ماه رمضان بخواند، از گناهان به مانند روزی پاک می شود که از مادر به دنیا آمده بود.

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
yosra69 (پنج شنبه تير ماه 26, 1393 5:57 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط bahar » يکشنبه تير ماه 22, 1393 1:15 pm

ـعَنْ عَبْدِاللَّهِ رضي الله عنهما: قَالَ: قَالَ النَّبِيُّ صلّى الله عليه وسلّم «بِئْسَ مَا لأَحَدِهِمْ أَنْ يَقُولَ: نَسِيتُ آيَةَ كَيْتَ وَكَيْتَ، بَلْ نُسِّيَ، وَاسْتَذْكِرُوا الْقُرْآنَ، فَإِنَّهُ أَشَدُّ تَفَصِّيًا مِنْ صُدُورِ الرِّجَالِ مِنَ النَّعَمِ». (بخارى:5032)

عبدالله بن مسعود رضی الله عنهما مي‌گويد: نبي اكرم صلی الله علیه وسلم فرمود: «چقدر بد است براي كسي كه مي‌گويد: فلان و فلان آيه را فراموش كرده‌ام. بلكه فراموش گردانيده شده‌اند. قرآن را زياد تلاوت كنيد زيرا قرآن، سريعتر از فرار كردن شتر، از سينة مردم، مي‌گريزد».

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » دوشنبه تير ماه 23, 1393 12:40 pm

عنْ سُلَيْمانَ بْنِ صُرَدٍ رضي اللَّه عنهُ قال: كُنْتُ جالِساً مع النَّبِي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم، ورجُلان يستَبَّانِ وأَحدُهُمَا قَدِ احْمَرَّ وَجْهُه. وانْتفَخَتْ أودَاجه. فقال رسولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم: « إِنِّي لأعلَمُ كَلِمةً لَوْ قَالَهَا لَذَهَبَ عنْهُ ما يجِد، لوْ قال: أَعْوذُ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ذَهَبَ عنْهُ ما يجد. فقَالُوا لَه: إِنَّ النَّبِيَّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال: «تعوَّذْ بِاللِّهِ مِن الشَّيَطان الرَّجِيمِ ». متفقٌ عليه

از سليمان بن صرد رضی الله عنه روايت است که گفت:با پيامبر صلی الله عليه وسلم نشسته بودم در حاليکه دو مرد همديگر را دشنام می دادند. چهرهء يکی از آنها سرخ گرديده و رگهای گردنش باد کرده بود. پيامبر صلی الله عليه وسلم فرمودند: من کلمه ای را می دانم که هرگاه آنرا می گفت خشمش فرو می نشست. هرگاه می گفت: ": أَعْوذُ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ " غضب او می رفت. همان بود که به او گفتند: رسول الله صلی الله عليه وسلم می فرمايد: پناه بجوی به خداوند از شيطان رانده شد

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » سه شنبه تير ماه 24, 1393 1:00 pm

ابن ماجه از ثوبان (رضی الله عنه) روایت کرده است که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: "لَأَعْلَمَنَّ أَقْوَامًا مِنْ أُمَّتِي يَأْتُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ بِحَسَنَاتٍ أَمْثَالِ جِبَالِ تِهَامَةَ بِيضًا فَيَجْعَلُهَا اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ هَبَاءً مَنْثُورًا. قَالَ ثَوْبَانُ يَا رَسُولَ اللَّهِ صِفْهُمْ لَنَا جَلِّهِمْ لَنَا أَنْ لَانَكُونَ مِنْهُمْ وَنَحْنُ لَانَعْلَمُ؛ قَالَ أَمَا إِنَّهُمْ إِخْوَانُكُمْ وَمِنْ جِلْدَتِكُمْ وَيَأْخُذُونَ مِنْ اللَّيْلِ كَمَا تَأْخُذُونَ وَلَكِنَّهُمْ أَقْوَامٌ إِذَا خَلَوْا بِمَحَارِمِ اللَّهِ انْتَهَكُوهَا".

«گروههایی از امتم را می‌شناسم که با نیکی‌هایی به اندازه کوه تهامه به دادگاه آخرت می‌آیند؛ امّا خدای متعال آن نیکی‌ها را همچون غبار پراکنده می‌سازد و نمی‌پذیرد! ثوبان (رضی الله عنه) فرمود: ‌ای پیامبر خدا، اوصافشان را برایمان آشکار فرما؛ مبادا ندانسته از آنان شویم. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمود: آنان همکیش شما و از خودتان هستند و مانند شما اهل شب زنده داری هستند؛ امّا در هنگام خلوت، مرتکب بی‌شرمی در برابر خدای متعال می‌شوند و گناه می‌کنند».

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » چهارشنبه تير ماه 25, 1393 2:23 pm

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُمَا: أَنَّ النَّبِيَّ (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ) قَالَ: «أَبْغَضُ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ ثَلاثَةٌ: مُلْحِدٌ فِي الْحَرَمِ، وَمُبْتَغٍ فِي الإِسْلامِ سُنَّةَ الْجَاهِلِيَّةِ، وَمُطَّلِبُ دَمِ امْرِئ بِغَيْرِ حَقٍّ لِيُهَرِيقَ دَمَهُ». (بخارى:6882)

ابن عباس رضي الله عنهما مي گويد: نبي اکرم (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ) فرمود: «مبغوض ترين مردم نزد خداوند سه گروه اند: نخست، کساني که در حرم، ستم و الحاد کنند. دوم: کساني که در اسلام بدنبال احياء ارزشهاي دوران جاهليت باشند. سوم: کساني که به ناحق در صدد کشتن ديگران برآيند».

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » پنج شنبه تير ماه 26, 1393 11:23 am

شب قدر فرصتی برای آمرزش گناهان

عن أبي هريرة رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه و سلم قال: ( من قام ليلة القدر إيمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه ومن صام رمضان إيمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه ) رواه البخاری

از ابی هریره رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرمود: کسی که شب قدر را از روی ایمان و خالصانه شب زنده داری کند و نماز بخواند و اجر و پاداش را از خدا بخواهد خداوند گناهان گذشته اش را می آمرزد و کسی که رمضان را از روی ایمان و خلوص روزه بگیرد و اجر خود را از خدا طلب کند گناهان گذشته اش آمرزیده می شود

دعای شب قدر

عنْ عائِشَةَ رَضِيَ اللَّه عنْهَا قَالَت: قُلْت: يا رَسُولَ اللَّهِ أَرَأَيْتَ إِن عَلِمْتُ أَيَّ لَيْلَةٍ لَيْلَةُ القَدْرِ ما أَقُولُ فيها؟ قَال: « قُولي: اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العفْوَ فاعْفُ عنِّي » رواهُ التِرْمذيُّ وقال: حديثٌ حسنٌ صحيح.
از عائشه رضي الله عنها روايت شده که گفت: گفتم: يا رسول الله صلي الله عليه وسلم! اگر دانستم که شب قدر کدام است، در آن چه بگويم؟ فرمود:بگو: اللهم انک عفو... بار خدايا تو در گذرندهء و گذشت را دوست داري، پس از من درگذر

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط yosra69 » پنج شنبه تير ماه 26, 1393 5:59 pm

عَنْ أَبِی هُرَیْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ انْظُرُوا إِلَى مَنْ أَسْفَلَ مِنْکُمْ وَلَا تَنْظُرُوا إِلَى مَنْ هُوَ فَوْقَکُمْ فَهُوَ أَجْدَرُ أَنْ لَا تَزْدَرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ( رواه مسلم)

” در امور دنیا به پایین تر از خود نگاه کنید. وبه بالاتر از خود منگرید: در این صورت نعمتهای خداوند که از آن بر خوردارید را کوچک نخواهید شمرد.”

توضیح : اگر شخص این قاعده مهم  را رعایت کند بسیاری از نگرانیها و اظطرابات کاهش خواهد یافت .  چرا که ریشه     بسیاری از آنها  در این است که شخص خود را با کسانی مقایسه میکند  که در امور مادی از او بالاترند و حسرت می خورد که چرا دیگران دارند و من ندارم . اما اگر مثلا وسیله نقلیه مدل پایین دارد فکر کند که بسیاری هستند که آن هم ندارد، اگر ماشین ندارد خیلی ها سلامتی ندارند،  اگر دو وعده بیشتر نمی تواند غذا بخورد ؛ بسیاری از گرسنگی در شرف مرگند  و…. در این صورت قدر آنچه دارد را می شناسد.  در یک مسابقه صعود به کوه ؛اگر نگاهش به فقط به بالا باشد  نا امید می شود  اما اگر به پایین نظری بیندازد متوجه خواهد شد که راه زیادی آمده و از بسیاری جلوتر است  پس نفس راحتی می کشد.

به آنچه دارید فکر کنید تا انچه ندارید.

اما در امور اخروی باید انسان به بالاتر از خود نگاه کند  تا تشویق شود و خود رابه آنها برساند خوب است در این زمینه مسابقه بدهد : فاستبقوا الخیرات ….. اما مسابقه در امور مادی ممنوع است
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

برای نویسنده این مطلب yosra69 تشکر کننده ها:
bahar (جمعه تير ماه 27, 1393 11:46 am)

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

پستتوسط bahar » جمعه تير ماه 27, 1393 11:58 am

اعتکاف

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ - رضي الله عنه - قَالَ: كَانَ النَّبِيُّ - صلى الله عليه وسلم - يَعْتَكِفُ فِي كُلِّ رَمَضَانٍ عَشْرَةَ أَيَّامٍ، فَلَمَّا كَانَ الْعَامُ الَّذِي قُبِضَ فِيهِ، اعْتَكَفَ عِشْرِينَ يَوْمًا. (بخارى:2044)

از ابوهريره - رضي الله عنه - روايت است كه نبي اكرم - صلى الله عليه وسلم - در هر رمضان، ده روز به اعتكاف مي نشست، اما در سالي كه رحلت كرد، بيست روز معتكف بود.

yosra69 (شنبه تير ماه 28, 1393 11:36 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

Re: ۞ رمضان هر روز با گوهرهایی از گنجینه نبوی ۞

پستتوسط bahar » شنبه تير ماه 28, 1393 9:50 am

جستجوي شب قدر در دهه ی آخر رمضان

عَنْ أَبِي سَعِيدٍ - رضي الله عنه - قَالَ: اعْتَكَفْنَا مَعَ النَّبِيِّ - صلى الله عليه وسلم - الْعَشْرَ الأَوْسَطَ مِنْ رَمَضَانَ فَخَرَجَ صَبِيحَةَ عِشْرِينَ فَخَطَبَنَا وَقَالَ: «إِنِّي أُرِيتُ لَيْلَةَ الْقَدْرِ ثُمَّ أُنْسِيتُهَا أَوْ نُسِّيتُهَا فَالْتَمِسُوهَا فِي الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ فِي الْوَتْرِ، وَإِنِّي رَأَيْتُ أَنِّي أَسْجُدُ فِي مَاءٍ وَطِينٍ فَمَنْ كَانَ اعْتَكَفَ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ - صلى الله عليه وسلم - فَلْيَرْجِعْ». فَرَجَعْنَا وَمَا نَرَى فِي السَّمَاءِ قَزَعَةً فَجَاءَتْ سَحَابَةٌ فَمَطَرَتْ حَتَّى سَالَ سَقْفُ الْمَسْجِدِ وَكَانَ مِنْ جَرِيدِ النَّخْلِ وَأُقِيمَتِ الصَّلاةُ فَرَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ - صلى الله عليه وسلم - يَسْجُدُ فِي الْمَاءِ وَالطِّينِ حَتَّى رَأَيْتُ أَثَرَ الطِّينِ فِي جَبْهَتِهِ. (بخارى: 2016)

ابوسعيد خدري - رضي الله عنه - ميگويد: در دهة دوم رمضان با رسول الله - صلى الله عليه وسلم - به اعتكاف نشستيم. آنحضرت - صلى الله عليه وسلم - صبح روز بيستم، بيرون آمد وبه ايراد سخن پرداخت وفرمود: «شب قدر، در خواب برايم مشخص شد. ولي من آنرا فراموش كردم و يا آنرا از يادم بردند. پس آنرا در شبهاي فرد دهة آخر، جستجو نماييد. و همچنين، در خواب ديدم كه ميان آب وگل، سجده ميكنم. هركس با من معتكف بوده است، به خانه اش برگردد». راوي ميگويد: وقتي به خانه برگشتيم، هيچ پاره ابري در آسمان نديديم. اما ديري نگذشت كه ابري آمد و باران تندي، باريدن گرفت و آب از سقف مسجد كه از شاخة نخل ساخته شده بود، سرازيرشد. وقتي كه نماز اقامه شد، ديدم كه رسول الله - صلى الله عليه وسلم - ميان آب وگل، سجده مي كند و اثر گل را بر پيشاني (مباركش) مشاهده نمودم.

yosra69 (شنبه تير ماه 28, 1393 11:36 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » يکشنبه تير ماه 29, 1393 1:42 pm

عَنِ ابْنِ عُمَرَ رَضِي اللَّه عَنْهمَا أَنَّ رِجَالاً مِنْ أَصْحَابِ النَّبِيِّ (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:): أُرُوا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي الْمَنَامِ فِي السَّبْعِ الأَوَاخِرِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:): «أَرَى رُؤْيَاكُمْ قَدْ تَوَاطَأَتْ فِي السَّبْعِ الأَوَاخِرِ فَمَنْ كَانَ مُتَحَرِّيهَا فَلْيَتَحَرَّهَا فِي السَّبْعِ الأَوَاخِرِ». (بخارى: 2015)

عبد الله بن عمر رضي الله عنهما روايت ميكند كه:چند تن از اصحاب پيامبر (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:):خواب ديدند كه شب قدر، در هفت شب آخر رمضان است. رسول خدا (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:): فرمود: «مي بينم كه خوابهاي شما در باب اينكه شب قدر در هفت شب آخر رمضان مي باشد، موافق يكديگر است. پس كسي كه در صدد يافتن شب قدر مي باشد، آنرا در هفت شب آخر رمضان، جستجو نمايد

yosra69 (سه شنبه تير ماه 31, 1393 11:59 am)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » دوشنبه تير ماه 30, 1393 12:19 pm

عَن کَعبِ بنِ عُجرَةَ (رض) قالَ قالَ رَسُولُ اللهِ صَلّى اللهُ علیهِ وَ سَلّمَ اُحضُرُوا المِنبَرَ فَحَضَرنَا فَلَمَّا ارتَقى دَرَجَةً قالَ امِینَ فَلَمّا ارتَقَى الدَّرَجَةَ الثَّانِیَةَ قالَ امینَ فَلَمَّا ارتَقَى الدَّرَجَةَ الثَّالِثَةَ قالَ امِینَ فَلَمَّا نَزَلَ قُلنَا یَا رَسُولَ اللهِ لَقَد سَمِعنَا مِنکَ الیَومَ شَیئآ مَّا کُنَّا نَسمَعُه قالَ اِنَّ جِبرَئِیلَ عَرَضَ لِى فَقَالَ بَعدَ مَن اَذرَکَ رَمَضَانَ فَلَم یُغفَر لَه قُلتُ امِینَ فَلَمَّا رَقِیتُ الثَّانِیَةَ قالَ بَعُدَ مَن ذُکِرتَ عِندَه فَلَم یُصَلِّ عَلَیکَ قُلتُ امِینَ فَلَمَّا رَقِیتُ الثَّالِثَةَ قالَ بَعُدَ مَن اَدرِکِ اَبَوَیهِ الکِبَرُ عِندَه اَو اَحَدَ هُمَا فَلَم یُدخِلَاهُ الجَنَّةَ قُلتُ امِینَ.

کَعب بن عُجرَه (رض)مى‌فرماید که یک بار رسول الله (ص)ارشاد فرمودند: نزدیک منبر جمع شوید ما حاضر شدیم، وقتى آن حضرت (ص)بر روى اولین پلّه‌ى منبر، قدم مبارک را گذاشتند فرمودند آمین، و هنگامى که بر پلّه‌ى دوم قدم گذاشتند، باز فرمودند آمین، و چون بر پلّه‌ى سوم قدم نهادند باز فرمودند آمین. وقتى آن حضرت (ص)از خطبه فارغ شده، پایین تشریف آوردند، ما عرض کردیم: که امروز چیزى از شما شنیدیم که قبلا نشنیده بودیم. آن حضرت (ص)فرمودند: در آن وقت جبرئیل (ع)پیش من حاضر شد وقتى بر پلّه‌ى اول قدم گذاشتم، گفت، هلاک باد کسى که ماه رمضان را دریافت، باز هم گناهان او بخشوده نشدند، من گفتم، آمین! وقتى بر پلّه‌ى دوّم قدم گذاشتم، گفت هلاک باد کسى که پیش او ذکر تو بشود و او بر تو درود نفرستد. من گفتم، آمین! بر پلّه‌ى سوّم که قدم نهادم، گفت هلاک باد کسى که پدر و مادرش یا یکى از آن دو به سن پیرى برسند و او آن قدر به آن‌ها محبّت و خدمت نکند که خودش را به وسیله‌ى دعاى آن‌ها به جنّت داخل کند. من گفتم، آمین

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » سه شنبه تير ماه 31, 1393 11:52 am

زکات

قال رسول الله صلی الله علیه و سلم: «بُنِيَ الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ، شَهَادَةِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ، وَإِقَامِ الصَّلَاةِ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَصَوْمِ شَهْرِ رَمَضَانَ، وَحَجَّ الْبَيْتِ»

اسلام بر پنج پایه اساسی پایه ریزی شده است. 1- گواهی دادن اینکه هیچ معبود به حقی جز الله تعالی وجود ندارد و محمد صلی الله علیه و سلم فرستاده او است. 2- بر پای داشتن نماز 3- دادن زکات اموال 4- گرفتن روزه رمضان 5- حج خانه خدا رفتن (در صورت امکان و استطاعت)

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم وقتی حضرت معاذ را به یمن فرستاد فرمود: « فَأَعْلِمْهُمْ أَنَّ اللَّهَ افْتَرَضَ عَلَيْهِمْ صَدَقَةً فِي أَمْوَالِهِمْ تُؤْخَذُ مِنْ أَغْنِيَائِهِمْ وَتُرَدُّ عَلَى فُقَرَائِهِمْ» (رواه البخاری)

ای معاذ به آنها بفهمان که خداوند صدقه را در اموالشان بر آنها فرض کرده است، که از ثروتمندانشان گرفته می شود و به مستمندان و فقرایشان داده می شود.

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » چهارشنبه مرداد ماه 1, 1393 2:46 pm

زکات فطر

عن ابن عمر رضی الله عنهما قال : فرض رسول الله صلی الله علیه وسلم زکاه الفطر صاعا من تمر او صاعا من شعیرعلی العبد و الحر و الذکر و انثی والصغیر و الکبیر من المسلمین  وامر بها من تودی قبل خروج الناس علی الصلاه (رواه بخاری )

از ابن عمررضی الله عنهما روایت شده که فرمود رسول الله صلی الله علیه وسلم زكات فطر را بر همه مسلمانان اعم از کوچک و بزرگ و زن و مرد به مقدار معین (یک صاع) از گندم و خرما (قوت غالب منطقه)فرض نمودند.و دستور فرمودند تا قبل از خروج مردم از نماز عید پرداخت شود. صحیح بخاری.همچنین در حدیث دیگری در صحیح بخاری امده که زمان پرداخت زکات فطر یک یا دو روز قبل از عید هم قابل پرداخت میباشد .

yosra69 (چهارشنبه مرداد ماه 1, 1393 6:08 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » پنج شنبه مرداد ماه 2, 1393 1:02 pm

رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود:«أَرْبَعٌ فِی أُمَّتِی مِنْ أَمْرِ الْجَاهِلِیَّةِ لَا یَتْرُکُونَهُنَّ: الْفَخْرُ فِی الْأَحْسَابِ، وَالطَّعْنُ فِی الْأَنْسَابِ، وَالْاسْتِسْقَاءُ بِالنُّجُومِ، وَالنِّیَاحَةُ» مسلم (934)

از امور جاهلیت چهار چیز در میان امت من باقی مانده است که آنها را ترک نمی دهند، که عبارتند از: فخر به حسب، طعن در نسب، طلب باران به وسیله ی ستارگان، نوحه خوانی گریه و زاری برای مردگان

Noha (پنج شنبه مرداد ماه 2, 1393 1:59 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط bahar » جمعه مرداد ماه 3, 1393 2:11 pm

عَنْ سَهْلٍ (رضي اللَّه تعَالَى عَنْهُ) قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:):: «أَنَا وَكَافِلُ الْيَتِيمِ فِي الْجَنَّةِ هَكَذَا» وَأَشَارَ بِالسَّبَّابَةِ وَالْوُسْطَى وَفَرَّجَ بَيْنَهُمَا شَيْئًا. (بخارى:5304)

سهل (رضي اللَّه تعَالَى عَنْهُ)مي گويد: رسول الله (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:): با اشارة دو انگشت سبابه و ميانه كه قدري ميان آنها فاصله انداخته بود ، فرمود: «من و سرپرست يتيم در بهشت، اينگونه خواهيم بود».

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

قبليبعدي

بازگشت به احادیث و سنت نبوی(ص)

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان