محبوب ترين كتاب مردم در قرن بيستم

در این بخش معرفی ، نقد و بررسی کتاب قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

محبوب ترين كتاب مردم در قرن بيستم

پستتوسط abdulrahman » سه شنبه شهريور ماه 28, 1390 3:44 am

شازده کوچولو (به فرانسوی: Le Petit Prince) ‏ داستانی نوشته آنتوان دو سن اگزوپری است.

این داستان از معروف‌ترین داستان‌های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان و همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران ها است.

در یکی از مطالب کاربر ناصر اشاره ای به این داستان شد و مناسب دیدم که این کتاب (که شاید برای بسیاری آشنا باشد) در این تالار معرفی شود. من در مقامی نیستم که به تحلیل این داستان بپردازم اما شخصا از این داستان لذت برده ام و خیلی هم دوست دارم که دیگران را هم شریک کنم .
با خواندن چند نقد و بررسی مختصر درباره ی این کتاب خلاصه و نقد زیر را (با اندکی تصرف) مناسب دیدم و امیدوارم که مفید واقع شود .
پیشنهاد من گوش دادن فایل صوتی کتاب شازده کوچولو به جای خواندن خود کتاب است چون برقراری ارتباط با شخصیت های داستان ساده تر است .
ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که این کتاب به زبان کوردی با عنوان : شازاده وه شله   توسط محمد قاضی -کورش امینی ترجمه شده و نشر احسان انتشار این اثر را بر عهده گرفته است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(به نظر من خواندن نقد داستان یا حتی خلاصه ی داستان به بعد از گوش دادن خود داستان موکول شود)
خلاصه داستان

ماجرا مي شود كه شازده كوچولو كه متعلق به سياره اي كوچك است يك روز صبح از خواب بر مي خيزد متوجه روئيدن گل سرخي در سياره خودش مي شود كه بعد از ديدن گل سرخ شيفته اش مي شود . اما گل سرخ مغرور است و قدر محبت پاك و بي آلايش شازده كوچولو را نمي داند . پس تصميم مي گيرد كه از سياره خويش مهاجرت كند . او براي رسيدن به مقصد نهايي اش از چندين خرده سياره عبور مي كند كه هريك جايگاه شخصيتي خاص مي باشد . خرده سياره اول جايگاه شاهيست كه با ديدن شازده كوچولو او را رعيت خويش مي خواند . خرده سياره دوم جايگاه مردي خود پسند است . او نيز با ديدن شازده كوچولو آنرا ارادتمند خود مي خواهد و خرده سياره سومي كه شازده كوچولو وارد مي شود جايگاه شخصيت ميخواره ايست كه در پاسخ او علت ميخوارگيش را مي پرسد مي گويد كه مي، مي خورد تا فراموش كند شرمنده است و سياره چهارمي كه خط عبور بعدي شاهزاده كوچك ماست ، جايگاه تاجري است كه پيوسته در حال شمارش اعداد و ارقام روزگار مي گذراند و كارش را جدي ترين كار مي داند از ديدگاه او اگر كسي پيش از هركس ديگري اولين نفري باشد كه در مورد يك چيز فكر كند آن چيز مال خودش مي شود حتي اگر ستاره يا جزيزه اي باشد . شازده كوچولو در سياره پنجم كه بسيار عجيب و كوچك است به فانوس افروزي بر مي خورد كه موظف است هر يك دقيقه يك بار فانوس خرده سياره را روشن و خاموش كند . چون خرده سياره در هر دقيقه يك بار به دور خودش مي گردد .
او به فانوس افروز بيشتر علاقمند مي شود زيرا او به چيز ديگري بر عكس صاحبان چند خرده سياره پيش غير از وجود خودش مشغول است . و ادامه در خرده سياره ششم به پير مردي بر مي خورد كه كتابهاي كلان مي نويسد، او كه يك جغرافي دان است در كتاب خويش گلها را ثبت نمي كند چون به عقيده او اين عناصر جاويدان هستند كه لياقات ثبت شدن را دارند . زيرا بسيار بعيد مي نمايد كه كوهي جابه جا شود يا اقيانوسي از آب خالي شود از نظر او كتابهاي جغرافي از تمام كتابهاي موجود جدي ترند و بالاخره شازده كوچولو وارد سياره هفتم كه اين زمين است مي شود او به اول چيزي كه در زمين با آن روبرو مي شود يك مار است . مار به او مي گويد كه حتي در پيش آدمها هم احساس تنهايي خواهد كرد و به او وعده مي دهد كه اگر روزي دلش هواي سياره اش را كند مي تواند به او كمك كند تا به سياره اش باز گردد زيرا او حلال تمام معماهاست، شازده كوچولو به صحراي افريقا وارد شده در ادامه مسير خود به گلي بر مي خورد كه روزي عبور كارواني را در صحرا ديده به همين جهت تعداد آدمها را شش، هفت عدد معرفي مي كند. شازده در ادامه راه، از كوه بلندي بالا مي رود و در آن جا هر چه فرياد مي كشد صداي خود را مي شنود در آن موقع او زمين را سياره عجيبي مي بيند كه آنچه مي شنود عينا تكرار مي كند در حاليكه در سياره اش گلي داشته كه هميشه حرف اول مي زده!! او در ادامه راه خود درزمين به باغي پر گل وارد مي شود كه به قول خودش اگر گل سرخي سياره اش آنها را مي ديد حتما احساس بدبختي مي كرد زيرا او خود را يگانه گل جهان مي دانست در اثناي اين تفكرات با روباهي آشنا مي شود كه از بازي كردن با او سر باز مي زند و دليلش را اهلي نشدنش توسط آدم ها بيان مي کند وقتي شازده معناي اهلي کردن پيوند بستن معنا مي كند و نتيجه اش را شناخت معرفي مي كند و ادامه مي دهد كه :
«آدمها ديگر وقت شناختن هيچ چيز را ندارد. همه چيز ها را ساخته و آماده از فروشنده ها مي خرند ولي به دليل آن كه کسي كه دوست بفروشد در جايي نيست، آدمها ديگر دوستي ندارد» روباه از شازده مي خواهد كه يك بار ديگر باز گردد و گلهاي باغ را ببيند تا بداند گل خودش در جهان يكتا بوده و در همين حين رازي بسيار ساده اما پر تعمق را براي شازده كوچولو فاش مي كند :« اين را بدان فقط با چشم دل مي توان خوب ديد، اصل چيز ها از چشم سر پنهان است، همان مقدار وقتي كه براي گلت صرف كرده اي باعث ارزش و اهميت گل شده و تو مسئول هميشگي چيزي مي شوي كه اهلي اش كرده اي تو مسئول گلت هستي و ...» در انتهاي داستان شازده كوچولو پيش مار باز مي گردد تا بر طبق قولي كه داده بود او را به سياره اش باز گرداند سرزمين و خاكي كه از آنجا آمده زيرا او ديگر فهميده بود كه مسئول گلي ست كه برايش رنج كشيده ، مسئول...

نقد داستان :

اثر جاودان« شازده كوچولو» كه تا كنون به بيش از صد زبان و در بعضي زبان ها چندين بار ترجمه شده بر طبق يك نظر سنجي كه در سال 1999 در فرانسه به عمل آمده و در روزنامه پاريزين به چاپ رسيده محبوب ترين كتاب مردم در قرن بيستم بوده و از اين رو كتاب قرن نام گرفته، در واقع اگر آثار ادبي را از نظر مضمون و محتوا بتوان به چهار دسته ادبيات غنايي، حماسي ،تعليمي و عرفاني تقسيم كرد مي توان گفت اين اثر زيبا و جذاب در گروه ادبيات تعليمي و عرفاني كه البته در بعضي قسمت ها رنگ بويي فلسفي به خود مي گيرد قرار دارد آنچه كه اين كتاب ارزشمند را بيش از پيش جذاب و حيرت انگيز مي سازد بيان روان ساده آن است كه مضامين و مفاهيم بسيار بلند را در پس خود جاي داده شيوه اي كه« اگزوپري» در تبيين پيام خود به كار مي برد ،روش تربيت و تعليم از راه غير مستقيم است که از ديد گاه روانشناسان برترين روش براي تأثير و دريافت نتيجه مطلوب از مخاطب مي باشد چنانچه در ادبيات پر افتخار اين مرزوبوم نيز از ترجمه كليله و دمنه نصرالله منشي و گلستان سعدي و مثنوي معنوي مولانا در اين زمينه مي توان ياد كرد همانطور كه از نظر ادب دوستان ارجمند گذشت حتما متوجه شده اند كه شازده كوچولو نماد و سمبل يك سالك حقيقت جوست و براي دريافت حقيقت آنچه به دنبالش است از هفت مرحله عبور مي كند كه البته عدد هفت و هفت مرحله و هفت خان و هفت شهر در ادبيات حماسي و عرفاني كشور خودمان نيز يد طولاني دارند اما مسئله اي كه مباحث اين داستان به ظاهر ساده را در خور توجه مي كند بيان اين هفت مرحله از ديدگاه يك نويسنده اروپايي آن هم زبان به زبان و روشي ساده رسا و در حد كودكان ونوجوانان است كاري كه متأسفانه در ادبيات خودمان كمتر بدان پرداخته شده و شايد به جرات بتوان گفت كه ادبيات عرفاني ما بيشتر تحت تسخير بزرگ تر ها بوده تا كوچكتر ها، كه البته كوچك تر ها هم مي توانند استفاده كنند به شرط آن كه صبر كنند تا بزرگ تر شوند!
شازده كوچولو براي رسيدن به آنچه در پي اش مي گردد از هفت سياره عبور مي كند كه ساكنان هر سياره نماد و تمثيلي از يك تيپ و گروه از انسانهايي هستند كه در سراسر هستي پراكنده اند ساكن سياره اول نماد شاهان است كه تمام عرصه آفرينش را تحت ركاب و سلطه خود مي دانند و مي خواهند سياره دوم نماد انسانهاي مغرور و خود پسند است كه توقع دارند تمامي كائنات در برابر شان سجده كنند سياره سوم نماد آدمهاي بد كردار و بي هدف است آناني كه جز به لحظه و آني خوش بودن به چيزي ديگر نمي انديشند و ساكن سياره چهارم :نماد تاجر مسلكاني كه آنچه بر ايشان مهم است عدد و رقم و شماره است و ديگر هيچ، آنهايي كه زندگي مي كنند تا كار بكنند نه اينكه كار كنند تا زندگي بكنند و سياره پنجم نماد انسانهايي است كه هميشه فدا شده اند تا ديگران بمانند. سياره ششم: نماد به اصلاح دانشمند است آنهايي که محبت عشق وخوبي حتي به اندازه ي کوچک آن برايشان بي اهميت است آنها فقط بايد ثبت کنند ولي زيبايي از ديد گاهشان قابل ثبت نيست چون پايدار نمي ماند !سياره ي هفتم زمين است و اين آخرين مرحله ي مسير کشف حقيقت شازده کوچولو است زميني که علاوه بر جا دادن انواع اين شش شخصيت نمادين نامبرده در خويش گاه در گوشه هايي ازآن هم کساني را پيدا مي کنيد که قلبي چون ستاره روشن وتابناک دارند نکته ي قابل توجه اين است که حتي در گفت وگوهايي که ميان شازده کوچولو و شخصيت هاي نمادين داستان رد وبدل مي شود رد پاي عرفان شرقي موج مي زند مثلا آنجايي که شازده کوچولوآدرس آدم ها را از گلي که در صحرا به آن برمي خورد مي پرسد. در واقع مثل ماهي که وقتي از دريا بيرون مي پرد و دوباره باز مي گردد اگر بخواهند که دنيا را تعريف کند حتما چيزي خواهد گفت که نشان دهد دنيا از ديد گاه او همان اطراف درياست چون بيشتر از اين حد نتوانسته ببيند وقتي به اين قسمت از داستان بر مي خوريم اين بيت زيباي عارف عاشق عرصه ي ادبيات عرفاني در ذهن زنده مي شود :
هر کسي از ظن خود شد يار من / ازدرون من نجست اسرار من

يا زماني که جز انعکاس صدايش در کوه چيز ديگري نمي شنود به ياد بيت ديگري از مولانا مي افتيم :
اين جهان کوه است وفعل ما ندا / سوي ما آيد نداها را صدا

يا دوباره وقتي با خود مي گويد: زمين چه سياره ي عجيبي است آنچه در آن مي شنوند تکرار مي کنند به ياد پيام روشن سهراب در آن شعر مي افتيم که مي گويد:چشم ها را بايد شست ،جور ديگر بايد ديد ...يعني درک و کشف زيبايي ها و آفريده ها با ديدن جديد وتازه نه با پيش زمينه قبلي ودريافتي ديکته شده.يا آنجايي که وقتي شازده کوچولو وارد باغ پر از گل شد و فهميد که چه اشتباهي مي کرده که بر اين تصور بوده گل سياره خودش تنها ترين گل دنياست ،داستان«هديه بردن سبوي آب باران از باديه به سوي بغداد براي اميرالمومنين توسط آن اعرابي که ذکر آن در دفتراول مثنوي آمده به ذهن متبادر مي شود».
و اما در نهايت داستان دليل راه او مسئله ي مهمي برايش فاش مي کند که فقر توجه به اين موارد اساسي ومهم و جاي خالي آن در جوامع امروزي مايه ي هلاک،دوري و برخورد ماشيني انسان هاي با يکد يگر شده :
1- نبود پيوند و هم بستگي
2-فقدان محبت
3-بي تفاوتي وفقدان حس مسئوليت در برابر هم نوعان
4-سطحي نگري ودوري از حقايق اجزاي هستي به دليل به کار نگرفتن چشم هاي دل.
بله شازده کوچولو در پايان فهميد که بايد به جايي باز گردد که از آن آمده او در واقع در انتها به جايي رسيد که در ابتدا متعلق به آن بود درست مثل آن سيمرغ منطق الطير عطار که در انتها فهميدند سيمرغ و هادي شان چيزي جدا از درون خودشان نبود:
هر کسي کو دور ماند از اصل خويش / باز جويد روزگار وصل خويش

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

لینک کتاب صوتی به دو زبان فارسی و انگلیسی (حجم هریک حدود 10 مگابایت است):

شازده کوچولو به زبان فارسی:

4shared.com/file/186437547/ce8e08ef/Shazde_Kuchulu_-_Ahmad_Shamlou.html

شازده کوچولو به زبان انگلیسی:

4shared.com/file/211064425/d5b9df9a/The_Little_Prince.htmlمنابع:
دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا
forum.persianv.com
audiobook.blogfa.com

برای نویسنده این مطلب abdulrahman تشکر کننده ها: 4
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Sirwan-R (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%
 
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 237
تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
محل سکونت: کهکشان راه شیری/منظومه ی شمسی
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط mehr » شنبه مهر ماه 2, 1390 5:08 pm

با سلام
ممنون جالب بود.

این جهان و کائنات شگفت انگیز، هنگامی فراوانی نعمت را نشان خواهد داد که قدر شناس باشیم!


"خواندن کتاب های خوب،مکالمه با مردمان با فضیلت و شرافتمند گذشته است."
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 924
تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Sirwan-R » جمعه فروردين ماه 25, 1391 4:16 pm

سلام کاک عبدالرحمن
ممنون از معرفی داستان زیبای شازده کوچولو
شنیدن این داستان زیبا را با صدای استاد شاملو به همه دوست داران ادبیات و بالاخص پینوسیان عزیز پیشنهاد میدهم
اَلعِبادَهُ سَبعونَ جُزء، اَفضَلُها جُزءً طَلَبُ الحَلالِ
نماد کاربر
Sirwan-R
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
 
پست ها : 30
تاريخ عضويت: چهارشنبه فروردين ماه 23, 1391 11:30 pm
محل سکونت: pawe
تشکر کرده: 29 بار
تشکر شده: 19 بار
امتياز: 0

Re: محبوب ترين كتاب مردم در قرن بيستم

پستتوسط rezabb » جمعه دي ماه 3, 1395 8:04 pm

به نظرم ارباب حلقه ها و هابیت باید یکی از پرفروشترین کتاب ها باشن
نماد کاربر
rezabb
کاربر سایت
کاربر سایت
 
پست ها : 1
تاريخ عضويت: جمعه دي ماه 3, 1395 7:59 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

Re: محبوب ترين كتاب مردم در قرن بيستم

پستتوسط charming » يکشنبه مرداد ماه 20, 1398 10:00 pm

فروشگاه همیشه تخفیف

عضويت  / ورود
عشق  کتاب کامل ترین فروشگاه اینترنتی کتاب های کمک آموزشی کشور، با بیشترین تخفیف خرید کتاب ، تجربه ای لذت بخش از خرید اینترنتی را برای شما تداعی می کند. ارسال ٢٤ ساعته برای تهران و ٤٨ ساعته برای شهرستان ها حاصل تجربه ی چندین ساله ی این فروشگاه اینترنتی است.

عضويت  / ورود
عشق کتاب با داشتن حرفه ای ترین و به روزترین تیم تهیه و عرضه کتاب، با در اختیار داشتن کامل ترین

عضويت  / ورود
در کلیه زمینه ها، امکان خرید اینترنتی کتاب های موردنیاز شما عزیزان را تنها با چند کلیک فراهم آورده است.

عضويت  / ورود
عشق کتاب امکان خرید کتاب به صورت تلفنی و خرید اینترنتی کتاب های موردنیاز شما عزیزان را فراهم آورده است و شما می توانید تنها با چند کلیک و یا یک تماس، کتاب موردنیازتان را درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید.
فروش کلیه کتاب های کمک آموزشی از پیش دبستانی تا کنکور
حداقل 30% تخفیف دائمی برای کلیه کتاب های کمک درسی
کامل ترین وب سایت فروشگاه کتاب های کمک آموزشی
گاج ، خیلی سبز ، مهروماه ، الگو ، کاگو ، قلم چی ، خواندنی ، مبتکران ، منتشران ، فاگو و ...


charming
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 141
تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 10, 1397 2:46 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0


بازگشت به معرفی ، نقد و بررسی کتاب

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان