آرامگاه نادر شاه افشار

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

آرامگاه نادر شاه افشار

پستتوسط amirali96 » دوشنبه شهريور ماه 11, 1397 2:14 am

آرامگاه نادر شاه افشار، یکی از مکان های گردشگری

عضويت  / ورود
محسوب می شود که در فاصله نزدیکی از حرم حضرت امام رضا ع قرار گرفته است.
آرامگاه نادر شاه افشار در باغ نادری قرار دارد، باغ نادری در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا قرار دارد و پس از بارگاه امام رضا ع مهمترین مکان تاریخی شهر مشهد محسوب می شود. این باغ حدودا 14400 مترمربع مساحت دارد و بنای آرامگاه در این مکان واقع شده که در همه ایام سال میزبان گردشگران است. مکانی بسیار زیبا و با معماری بی نظیری که چشم هر کسی را خیره می کند.

http://www.penous.com/Forum/https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/07/آرامگاه-نادرشاه-افشار2.jpg

آرامگاه نادر شاه افشار شامل چندین بخش است، سکوی دوازده پله ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در کنار قبر که مجسمه نادر شاه افشار سوار بر اسب و سه نفر دیگر در پی او، را می توان دید. به غیر این ها، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه در این مجموعه درنظر گرفته شده است. بنای آرامگاه برای به عنوان یادبود در سال 1342 توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است. این بنا،روی سکویی که از زمین 2 متر فاصله دارد، قرار دارد.
ساختمان این آرامگاه بر اساس دو شکل هندسی مربع و مثلث طراحی و ساخته شده است. تمام این بنا با استفاده از سنگ خارای مشهد و با قطعات بزرگی از سنگ برای نشان دادن عظمت و شکوه نادر شاه که در دوره افشاریه، مشهد را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بود، استفاده شده است.
تالار آرامگاه نادر شاه به شکل یک مربع است که دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و در قسمت ستون بندی باز وجود دارد که سنگ مزار نادر شاه در گوشه این مربع و در گناه دو دیوار قرار گرفته و نمایی به سمت بیرون دارد.

http://www.penous.com/Forum/https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/07/آرامگاه-نادرشاه-افشار.jpg


پناه و باز بودن تالار، تداعی گر صحنه جنگ و دفاع و حمله است. رنگ قرمز دیوارها به معنی جنگ بوده و برجستگی هایی با ابعاد متفاوت سنگی از دیوار بیرون آمده است که نشان دهنده نبردهای مختلف نادر شاه است. ستون های اطراف تالار از نقشه مربع های قاعده و بالای ستون با یک ترتیبی که 45 درجه نسبت به هم چرخش دارند، طراحی شده است.که در نتیجه هشت مثلث با چهار قاعده در بالا  و چهار قاعده در پایین نشان دهنده کلاه نادر شاه است.
16 عدد آن ها دارای ارتفاع 2/26 متر و دوتای دیگر دارای ارتفاع 4 متر هستند که از سنگ خارا تراشیده شده اند. در قسمت نمای ورودی سمت چپ یک بدنه موزه بزرگ و در قسمت راست پایه برج مانند مجسمه ها قرار دارد که یک قرنیز سنگ ضمن پوشش ورودی اصلی، این دو را به یکدیگر وصل می نماید. این قرنیز   که از طرف برج مجسمه، به طرف موزه حرکتی صعودی دارد و تداعی گر حالت دینامیک و جهشی جنگ است. برج پایه و مجموعه مجسمه با هم طراحی شده و آن ها نیز به حالت دینامیکی و حمله و یورش را مجسم می کند.

http://www.penous.com/Forum/https://arshinparvaz.com/wp-content/uploads/2018/07/آرامگاه-نادرشاه-افشار3.jpg

در موزه باغ نادری، اقلام جنگی دوره افشاریه و قاجاریه و همینطور معاصر، برای علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود، سلاح های سرد و گرم، شمشیر، کلاه خود، ابزار و ادوات جنگی در معرض نمایش گذاشته می شود، همچنین در تالار موزه، در رابطه با تاریخ، مسائل اقتصادی و فرهنگی دوران مذکور  اطلاعاتی به صورت روزنامه وار برای بازدیدکنندگان نمایش داده می شود.
همچنین در باغ نادری، نخستین خلبان ایرانی یعنی محمد تقی خان پسیان نیز در این مجموعه دفن شده است.

amirali96
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 247
تاريخ عضويت: پنج شنبه فروردين ماه 30, 1397 10:42 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 10

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان