نامه ای دوستانه به یک دانشجوی مسلمان

در این بخش مسایل دینی مربوط به بانوان قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Banowan

نامه ای دوستانه به یک دانشجوی مسلمان

پستتوسط mehr » يکشنبه آبان ماه 22, 1390 8:41 pm

نامه ای دوستانه به یک دانشجوی مسلمان

نصیحت گوش کن جانا!
که از جان دوست تر دارند
جوانان سعادتمند،پند پیر دانا را
"حافظ"امام شهید حسن البنا-رحمه الله -در سال 1935م ،به یک دانشجوی مسلمان که با همسرش ،برای تحصیل به اروپا می رفت،نامه ای نوشت.


برادر دینی من؛خدا تو را حفظ کند و در سایه خود نگه دارد.
خداوندی  را سپاس وستایش می گویم که جز او هیچ اله و معبودی نیست،وبر سرورمان محمد-صلی الله علیه وآله و سلم- که به عنوان رحمتی برای جهانیان و جهان ها مبعوث شده ،و نیز بر همه ی کسانی که به شریعت او تا روز قیامت تمسک می جویند،سلام و درود می فرستم.

سلام و درود خدا بر تو باد چه روزی که با نیت خیر و هدف بزرگ سفر می کنی ،و چه روزی که با دست پر نیکی بر می گردی و چه روزی که با میوه های رسیده ی علوم و گل های خوشرنگ معارفی که چیده ای ،به اسلام عزیز خدمت می کنی.


در آینده ای نزدیک ،به میان مردم می روی که آنها را نمی شناسی و با آنان انس نگرفته ای.آنان به تو به عنوان یک مسلمان نگاه می کنند.لذا عزیزم!با تمام توان خود بکوش که بهترین الگو و برترین سیمایی باشی که آنها از طریق تو بفهمند که مسلمان بودن فضیلت و شرافت است.


امانت گرانبهایی که همان همسر بزرگوار توست به همراه داری،ارزشش را بدان و برای او رفیق امینی باش که آسایش او را فراهم و زمینه ی خوشبختی را برایش مهیا نما. و بدون سهل انگاری در رعایت حقوق یا غفلت از انجام تکالیفی که نسبت به او بر عهده داری،با خوبی و خوشی او را یاری  و یاوری کن.اینک با من کلماتی را بخوان  که محبت و اخلاص من نسبت به شما به عنوان برادر بزرگتری که برای برادران و خواهرانش خوشبختانه آرزوها دارد و برای آنها امیدوار خوشبخت ترین زندگیهاست.

ادامه دارد..........


برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها: 5
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 35.71%
 
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 924
تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

Re: نامه ای دوستانه به یک دانشجوی مسلمان

پستتوسط CafeWeb » دوشنبه آبان ماه 23, 1390 6:08 pm

mehr نوشته است:
در آینده ای نزدیک ،به میان مردم می روی که آنها را نمی شناسی و با آنان انس نگرفته ای.آنان به تو به عنوان یک مسلمان نگاه می کنند.لذا عزیزم!با تمام توان خود بکوش که بهترین الگو و برترین سیمایی باشی که آنها از طریق تو بفهمند که مسلمان بودن فضیلت و شرافت است.


با سلام و احترام خدمت شما خواهر گرامینکته بالا که در نامه بود بسیار مهم است ... امیدوارم که همه بتوانیم این نصیحت مهم را اجرا کنیمجزاک الله خیرا


عضويت  / ورود


وب سایت پینوس
دینی ، علمی ، فرهنگی - اجتماعی
Www.Penous.Com , http://Www.Penous.ir  ,  http://Www.Penous.Net
واحد خبری پینوس
جدیدترین اخبار پاوه و اورامانات ، ایران و جهان
News.Penous.Comبرای نویسنده این مطلب CafeWeb تشکر کننده ها: 3
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%
 
نماد کاربر
CafeWeb
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
 
پست ها : 926
تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 25, 1389 12:30 am
محل سکونت: کرمانشاه / پاوه
تشکر کرده: 1073 بار
تشکر شده: 906 بار
امتياز: 101619

پستتوسط mehr » سه شنبه آذر ماه 1, 1390 7:25 pm

عزیزم!

به خوبی نظارت و مراقبت خداوند در تمامی امور زندگیت را،مدنظر داشته باش و بدان که خداوند مراقب توست،تو را زیر نظر دارد و بر تمامی امور تو در هر جایی که باشی ،احاطه و تسلط دارد.
او خیانت چشم ها وآنچه را که مانند رازی درون سینه ها پنهان است،می داند.پس سعی کن تو را جز در وقت و حالتی که از تو راضی باشد ،نبیند.از مراقبت حق-تبارک وتعالی-غافل نباش چنان که در نتیجه آن شیطان به جان تو راه یابد و وسوسه های درونی بر تو چیره شود.


عزیزم!

باورکن شیطان به دلی که با مراقبت خداوند تبارک و تعالی آباد است،نزدیک نمی شود(چه برسد به جا باز کردن در آن) ولی اگر دلی از معرفت الهی خالی باشد، شیاطین برآن چیره شده و شهوات وهواهای نفسانی در آن لانه می کنند.لذا با حصار مراقبت الهی،از قلب خودت محافظت کن و در برابر آنچه که دوروبرت را گرفته از هوش و بیداری یاری بخواه، واز غافلان ناآگاه مباش.


واجباتی را که خدا برتو فرض کرده است،به خوبی انجام بده و با اتکا به قضاء کردن یا سرگرم شدن به کارها یا بهانه قراردادن مشکلات،آنها را دست کم نگیر.چرا که همه ی این بهانه ها و دلیل تراشی ها ،فریب نفس  و وسوسه هوی است.
خداوند می فرماید:  ( و لا تتبع الهوی فیضلک عن سبیل الله...)


عزیزم!

این را بدان که در نزدیک شدن یک فرد به خدا ،هیچ چیز به پای واجباتی که خداوند آنها را بر آن شخص فرض کرده است نمی رسد.زنهار ! زنهار!از اینکه واجبات را دست کم بگیری یا در انجام آنها –که حق خدا بر گردن تو هستند- تنبلی و سستی به خرج بدهی.
لذا نماز را ادا کن و روزه دار باش.مگر اینکه کاملا از انجام آن عاجز باشی.در این صورت طبق فرموده ی الهی که می فرماید:   (...و علی الذین یطیقونه فدیه طعام مسکین....) در ترک آن مجاز هستی ولی سعی کن این رخصت الهی را دستاویز کم کاری و کوتاهی خود قرار ندهی.چون اینکه با سختی و در دیار غربت روزه دار باشی،برای تو اجر بزرگتر و ثواب بیشتری دارد و نزد خداوند پسندیده تر و برای تزکیه نفس خودت هم بهتر است.


لذا جز در جایی که کاملا ناتوان هستی و هیچ راه و چاره ای برای روزه گرفتن به نظرت نمی رسد،روزه خواری نکن.دیگر در مورد فرایض و واجبات به تو سفارش نمی کنم...چون واجبات سرمایه است.حال خودت در مورد کسی که سرمایه اش را به هدر داده،فکرکن و ببین که فردای قیامت نسبت به آنهایی که معامله سودآوری داشته اند چه وضعیتی دارد؟


تا می توانی اوقات خود را در عبادتهای مستحب صرف کن.نمازهای سنت را به جا بیار ،زیاد استغفار کن و به تسبیح پروردگار بزرگوار خود بپرداز.و بدان که دعای انسان،در حال سفر و مهاجرت و غربت مستجاب می شود.لذا با تضرع به درگاه پروردگار و ترس از مقام او،بسیار دعاکن و بر ذکر خداوند تبارک و تعالی،مداومت داشته باش.چرا که پیامبر(ص)به حضرت علی _کرم الله وجهه_سفارش کرد که همواره زبان خود را با یاد و ذکر خدا باطراوت نگه دارد.

از گذاشتن هر قدمی که منتهی به خیر می شود،خود داری مکن.چرا که اجر طاعات چند برابراست.یاد کردن خدا در میان غافلان و مردمان آن کشورها،نور علی نور است.لذا این فرصت را غنیمت بدان؛چرا که این امر برای کسی که بخواهد فرصت را غنیمت بشمارد و از آن استفاده کند،یکی از گنجینه های سودآور اخروی محسوب می شود.


ادامه دارد....
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:
bitajan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 924
تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط basireh » چهارشنبه آذر ماه 2, 1390 8:02 pm

سلام
تشکر فراوان از داد کوثر عزیز
واقعا مطلب مفیدی است
به امید آن که این کلمات نوری باشند در مسیر حرکت ما.
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی

برای نویسنده این مطلب basireh تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 277
تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط mehr » شنبه آذر ماه 12, 1390 5:13 pm

با سلام و تشکر از مدیر محترم و دوست عزیزم بصیره

و اینک ادامه ی پند پیر دانا


جلوه های پر زرق و برق زندگی وآراستگی های  دنیوی را می بینی که قلب را شیفته، چشم را خیره،عقل را مکدر و ضعیف النفس ها را مغلوب می کند.مواظب باش این امور تو را نفریبد و کاری نکند که تو را از فضیلت مسلمانی دلسرد نماید و آخرت را از یاد تو ببرد.
خداوند تعالی در این باره می فرماید:


وَلَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَى مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّنْهُمْ زَهْرَةَ الْحَيَاةِ الدُّنيَا لِنَفْتِنَهُمْ فِيهِ وَرِزْقُ رَبِّكَ خَيْرٌ وَأَبْقَى
  وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا لَا نَسْأَلُكَ رِزْقًا نَّحْنُ نَرْزُقُكَ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى.

عزیزم!این را بدان که همه ی این متاع ها در نزد خدا،پشیزی نمی ارزد و دال بر شرف و فضیلت نیست،بلکه همه ی اینها بستر شهوات و پرتگاه فتنه می باشند.لذا مواظب باش که شیطان تو را شکست ندهد و در دام گناه و فتنه نیفتی.وهمواره این فرمایش خداوند را به یاد داشته باش که:

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ

قرآن هم شب و روز این حقایق را گوشزد می کند.لذا از کسانی مباش که زندگی دنیا را برآخرت ترجیح می دهند و ظاهر،آنها را چنان می فریبد که مانع رسیدن آنها به لب و حقیقت می شود.همه ی لذت هایی که دنیای پیشرفته ی کنونی به ارمغان آورده ،ناگزیر بیماری ها و ناگواری هایی را به دنبال دارد که از شیرینی و لذت آنها بیشتراست و گوارایی آنها را از بین می برد.لذا از مظاهر فریبنده ی دنیایی آنها دوری کن،از آنها پیروی مکن و فریفته  و دلباخته ی آنان مشو،تا از زمره ی رستگاران باشی.

ادامه دارد....

"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:
SharakamPawa (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی
 
پست ها : 924
تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Noha » دوشنبه آذر ماه 14, 1390 7:22 pm

هوالمستعان

سلام قولا" من رب الرحیم


سپاس گزارم داد کوثر عزیز.


ربنا آتنا فی الدنیا حسنة و فی الآخرة حسنة و قنا عذاب النار.

رستگار باشید


الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها


برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت
 
پست ها : 1424
تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
محل سکونت: pavah
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930


بازگشت به دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان