جمعه، 24 ارديبهشت ماه، 1400

بی‌آبی در دیار کارون و اروند!

حال و روز بحرانی وضعیت آب در استان خوزستان استانی که بیشترین رودهای ایران در آن جاریست (کارون، دز، جراحی و اروند) جدا از طرح‌های فراوان انتقال آب سرشاخه‌های این رودخانه‌ها به مناطق مختلف کشور در سالیان گذشته، احداث سدهای فراوان که فاجعه‌بارترین آنها سدگتوند علیا که شوری آب کارون را در پی داشت و همچنین مسئله کمبود منابع در چند ساله اخیر با مسائل جدیدی نیز رو به رو شده است که البته از سوی مسئولان به صورت صریح بیان نشده است؛ مثل اخباری مبنی بر انتقال آب کارون به عراق و کویت.روز گذشته سایت تابناک در خبری در رابطه با وضعیت آب در خوزستان نوشت: حال و روز بحرانی وضعیت آب در استان خوزستان و رود کارون جدا از مسئله کمبود منابع در ماه‌های اخیر با مشکلات جدیدی نیز رو به رو شده است که البته هنوز از سوی مسئولان ایرانی به صورت صریح بیان نشده است؛ مشکلاتی مثل تلاش برای انتقال آب کارون.
این در حالی است که استان خوزستان ایران و نیز حوضه آبریز کارون در شرایط کنونی از نظر میزان و کیفیت منابع آب، در شرایط بسیار بدی قرار دارد و جدا از خشکسالی و کمبود آب با مشکلاتی مثل شوری آب نیز مواجه است و مسئولان ایرانی هنوز نتوانسته اند مشکلات اساسی تأمین آب شرب و کشاورزی پایدار را در استان خوزستان مرتفع کنند.
همچنین خبرگزاری میزان با انتشار تصاویری از توزیع آب شرب در جزیره مینو از طریق تانکر و به صورت گالنی در پی شور شدن آب اروند، خبر داد. جزیره مینو در استان خوزستان و بین آبادان و خرمشهر واقع شده و دو شاخه اروندرود آن را فرا می‌گیرد.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
سرپرست معاونت بهره برداری آبفای خوزستان در این رابطه به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر آب بسته بندی و به صورت بطری و همچنین تانکرها در دسترس مردم قرار می‌گیرد و سعی می‌کنیم تعداد تانکرهای آبرسان را افزایش دهیم تا مردم کمترین مسیر را برای برداشت آب طی کنند.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
همچنین معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری آبادان با اشاره به تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار به خبرنگار مهر گفت: در این جلسه قیمت هر بشکه ۲۰ لیتری آب در آبادان هزار تومان تعیین شد.
این در حالی است که چند روز بعد به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر با بیان این‌که وضعیت شوری آب در این شهرستان بهبود پیدا کرده است،  در  خصوص فروش آب بسته‌بندی و توزیع آب از طریق تانکر در شهرستان خاطرنشان کرد: فروش آب در شهرستان خرمشهر را تکذیب می‌کنم و فقط در روستاها آب از طریق تانکر در میان مردم توزیع می‌شود و در شهر مردم از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنند.
خبرگزاری ایرنا هم امروز نوشت: بر اساس شنیده ها، گروهی از ساکنان خرمشهر امروز، در اعتراض به شوری و جیره‌بندی آب در مقابل محل برگزاری نماز جمعه تجمع کرده و خواستار بهبود کیفیت آب این شهر شدند.
همچنین امام جمعه موقت اهواز در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: مردم خرمشهر و آبادان روزهای بسیار سختی را می گذرانند و صحنه های تاسف بار و ناراحت کننده صف های آب شایسته آن ها نیست.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
تجمع اعتراضی خرمشهری‌ها با دبه‌های خالی در مقابل مسجد جامع در اعتراض به بی آبی و شور بودن آبارسال شده در مورخه : شنبه، 9 تير ماه، 1397 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اخوان‌: اعتراضات ما مسالمت‌آمیز است  [ شنبه، 7 دي ماه، 1392 ] 2519 مشاهده
 بیانیه نمایندگان اهل سنت در خصوص انتخابات  [ شنبه، 18 خرداد ماه، 1392 ] 2986 مشاهده
 یارانه‌ کفافِ خرید نان خالی را نمی‌دهد  [ دوشنبه، 9 فروردين ماه، 1400 ] 482 مشاهده
 تظاهرات درسرتاسر جهان در حمایت از قدس  [ شنبه، 18 آذر ماه، 1396 ] 2143 مشاهده
 قاتل فراری در نودشه بازداشت گردید  [ شنبه، 11 خرداد ماه، 1392 ] 3452 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید