جمعه، 24 ارديبهشت ماه، 1400

نقدها بر صدا وسیمای مرکز استان کرمانشاه

در هفته های اخیر نقد از صدا وسیمای مرکز کرمانشاه به مراتب بیشتراز گذشته احساس می شود، اوج این گله مندی را می توان در سخنرانی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع نخبگان استان کرمانشاه و متعاقب آن توسط ماموستا ملاقادر قادری در خطبه های نمازجمعه پاوه دید.گذشته از نگرش و مباحث سیاسی وجناحی که تعیین کننده ومعیارقضاوت می باشد، فعالین اجتماعی در جراید وسایت های مختلف بارها بر این موضوع صحه گذاشته و تأکید می ورزند .

بی شک نقد شخصیت های صاحب نظر و انقلابی جامعه علاوه بر اینکه بیانگر دلسوزی وبازتاب دغدغه مردم می باشد ، اهتمام بدان می تواند در جذب مخاطبین موثر قلمداد گردد.

به استثنای اخبار استان (به سبب رصد و بررسی وضعیت موجود شهرستان واستان) که دارای مخاطب ویژه بوده، دیگر برنامه ها، چنگی به دل نمی زنند تا بیننده را به تماشای آن وادارد.شاید به گزاف نگفته باشیم که به سبب تنوع برنامه های صدا وسیمای مرکز ایلام ، مردم این دیار شبکه مذکور را جذاب و خودمانی تراز سیمای استانی خویش می دانند.

شبکه های سراسری برای پخش هر برنامه با SMS  ( پیامک ) وضعیت رضایت مندی را می سنجند ، و گاه وبیگاه برنامه سازان موفق را مورد تقدیر قرار می دهند. سوالی که مطرح می گردد این است که چرا این رویه در استان ما متعارف نیست ؟

ما در دنیایی از امواج غوطه وریم ، صدها وهزاران کانال های متنوعی در محیط اطراف ما به سهولت در دسترس عموم شهروندان قرار دارد ، شرایط فعلی با گذشته توفیر بسیار دارد که بینندگان ملزم ومکلف به تماشای محدود کانالی باشند که برنامه پخش می نمایند.

در این راستا برنامه سازانی موفق اند که بتواند بیشترین مخاطب را به خود جلب نماید تا در کنار آن پیامی که مد نظر بانیان آن است را القاء نماید. اکثر قریب به اتفاق شهروندان پاوه متأسفانه برنامه های صدا وسیمای مرکز استان را نظاره گر نمی باشند و این از بعد فرهنگی ، سیاسی واجتماعی و همگرایی آسیبی بس نگران کننده را در پی دارد . متولیان امر باید کارکرد خود را رصد نمایند وبا اتخاذ تدابیری به اصلاح روش ها و شیوه های کاربردی خویش اهتمام ورزند.

نقد ها را باید دید و نقادین را مورد توجه قرار داد ، نقد زمانی انجام می گیرد که حساسیت موضوع ، همچنان برای نقاد مهم است ، اگر بدان توجه شود راه برگشتی فراهم می گردد اما اگر عمدی در سهل انگاری و قصوری موجود دخیل باشد باید فاتحه رسالت محوله را خواند.

چرا شبکه ای که برای مردم استان طراحی گردیده به دغدغه ها ونیازمندی های ساکنین اش بی تفاوت است؟  چرا باید بر این بی تفاوتی ها دامن زد؟  هنگامی که در بخش نوسود مسئولیت اجرایی داشتم اگر شبکه های (۱ و ۲ و ۳ ) به دلیل بارندگی و… قطع برنامه داشتند جمعی از شهروندان با تماس تلفنی درخواست برقراری سیگنال می نمودند، اما با کمال تعجب شبکه ی استان اگر یک ماه هم با قطع برنامه مواجه می شد اعتراضی را مشاهده نمی دیدیم ، با این شرایط چه برداشتی باید از موضوع داشته باشیم ؟ (دو بار حساسیت موضوع بصورت مکتوب منتقل گردید….)

استان کرمانشاه در عین کثرت و تنوع قومیتی ومذهبی ، استانی است که مردمانش بینش همگرایی دارند وبیشترین مایه ها را برای تداوم انقلاب هزینه نموده وکماکان هزینه می نماید. اما همین قومیت ها برمسئولینش نقدهای بسیاردارند. جالب است درمحضر مقامات عالیه کشوراز بعد دلسوزی بارها این گلایه مندی را مطرح نمواه اند .

در این راستا سوالی که بر ذهن مردم پاوه وهریک از شهرهای اورامانات و… وجود دارد چرا مسئولین محترم استان در هفته ۲ ساعت برنامه ای خاص برای شهروندان این دیار طراحی نمی نمایند ؟ هنگامی که مردم بتوانند با مسئولین محلی خویش در ارتباط باشند وآنان نیز احساس نمایند که نظارتی برکاردشان وجود دارد ، در تعاملات موجود  شفافیت لازم برقرار می گردد ، پی آمد این امر در نهایت منجر به رضایت مندی واعتماد بیشتر می گردد. مگر نه آن است که فلسفه ی وجودی صدا وسیما بر همین اساس طراحی گردیده است.

به هرحال اگر افکارعمومی برای مسئولین محترم صداو سیمای استان همچنان مهم وقابل عرض باشد ، این عزیزان می توانند  با هماهنگی روابط عمومی فرمانداری ها بدون صرف هزینه ی آنچنانی برنامه های اجتماعی ، فرهنگی ، مناظره ، و… را تدارک ببینند و آنگاه نیز برمیزان رضایت مندی خویش قضاوتی دو باره داشته باشند.

 

منبع : خبرگزاری پاوه پرسارسال شده در مورخه : شنبه، 27 مهر ماه، 1392 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اهداء یکصد عدد از آلبوم شارو به انجمن التیام  [ جمعه، 7 شهريور ماه، 1393 ] 2468 مشاهده
 بیکاری ۴۰ درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی  [ سه شنبه، 20 شهريور ماه، 1397 ] 938 مشاهده
 راه اندازی سینما پنج بعدی در پاوه  [ چهارشنبه، 8 خرداد ماه، 1392 ] 2880 مشاهده
 تدابیر شدید امنیتی در رابعةالعدویه و تحریر  [ جمعه، 12 مهر ماه، 1392 ] 2802 مشاهده
 انتشار دو کتاب جدید از آقای عدنان مرادی  [ سه شنبه، 20 اسفند ماه، 1392 ] 2677 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید