کورک یا آبسه های پوستی را جدی بگیرید!

در این بخش مطالبی در زمینه بهداشت سلامت و تازه های پزشکی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

کورک یا آبسه های پوستی را جدی بگیرید!

پستتوسط goli70 » يکشنبه شهريور ماه 2, 1399 11:42 am

آبسه
آبسه پوستی که به آن جوش یا کورک نیز گفته می شود، برآمدگی است که در داخل یا زیر سطح پوست ظاهر می شود. این برآمدگی معمولاً مملو از چرک یا مایع شفاف است و به طور معمول ناشی از عفونت باکتریایی می باشد.ممکن است آبسه پوستی در هر قسمت از بدن ظاهر شود. ولی بیشتر در پشت، بر روی صورت، قفسه سینه یا باسن ایجاد می شوند. آبسه های پوستی همچنین در نواحی مثل ساعد یا کشاله ران شایع ترند.اکثر آبسه های پوستی بی ضرر هستند و حتی بدون درمان هم از بین می روند. کرم ها و داروهای بدون نسخه (OTC) ممکن است در افزایش سرعت بهبودی این آبسه ها موثر باشند. در مواردی نیاز به تخلیه آبسه است. در صورت عدم درمان و بی توجهی به آن، آبسه می تواند منجر به مشکلات جدی تری مثل فیستول مقعدی شود که یکی از عوارض پیشرفت آبسه در ناحیه نشیمنگاهی می باشد.علل شایع آبسه پوستی

مهمترین علل ایجاد آبسه عبارتند از:باکتریها : استافیلوکوک شایع ترین علت باکتریایی آبسه های پوستی است. آبسه پوستی می تواند نتیجه یک عفونت باکتریایی باشد و باکتری ها از طریق فولیکول مو یا از طریق زخم یا جراحتی وارد بدن می شوند. اگر مبتلا به این عفونت باکتریایی هستید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. تماس نزدیک با فردی که دارای این عفونت است و یا ابتلا به بیماری مزمن پوستی مانند آکنه یا اگزما می تواند خطر بروز این بیماری را در فرد افزایش دهد.
سیستم ایمنی ضعیف : سیستم ایمنی ضعیف به طور مثال در بیماران مبتلا به عفونت HIV و دیابت  می تواند خطر آبسه را افزایش دهد.
بهداشت ضعیف
فولیکولهای موی آلوده : فولیکولهای موی آلوده یا فولیکولیت ممکن است باعث ایجاد آبسه ها در فولیکول شود. اگر موهای موجود در فولیکول به دام افتاده و نتوانند از بین بروند پوست آلوده میشود.
فولیکولهای مو به دام افتاده یا برگشت مو: برگشت مو به داخل پوست باعث ایجاد کیسه ای حاوی مو بر روی سطح پوست می گردد که تخت عنوان بیماری کیست مویی شناخته میشود. این وضعیت می تواند موجب عفونت و آبسه گردد.
فولیکولیت : این بیماری نیز ممکن است بعد از گذراندن وقت در استخر یا وان آب داغ ایجاد شود و به آبسه منجر شود.
ادامه در

عضويت  / ورود
goli70
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست ها : 104
تاريخ عضويت: سه شنبه بهمن ماه 2, 1397 2:49 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

بازگشت به بهداشت سلامت و تازه های پزشکی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان