دوشنبه، 6 بهمن ماه، 1399

اورامانات غایب بزرگ سامانه گرمسیری

سیدعلاءالدین حیدری / اورامانات منطقه ای وسیع با چهار شهرستان، با میانگین بارش سالیانه بیش از ۷۰۰ میلیمتر، میلیونها مترمکعب آب، هزاران هکتار زمین های مرغوب ( دشت و کوهپایه ) و مردمانی سخت کوش و تلاشگر سالهاست از فقر و محرومیت رنج می برد.هزاران جوان بیکار و صدها نخبه جویای فرصت، حاصل سالها بی بهره بودن اورامانات از توسعه و بی تدبیری مدیران ماست. فرصتهای اورامانات یکی پس از دیگری در سایه بی توجهی ها از دست می روند.

 

یکی از این فرصتها باغداری و کشاورزی و بی توجهی به این صنعت عظیم در اورامانات است. باغداری پاوه که روزگاری نه چندان دور زبانزد خاص و عام بود اینک در سایه کم آبی و نبود برنامه در معرض نابودی است.

 

دشتهای مرغوب روانسر، جوانرود و ثلاث در نتیجه کمبود آب تبدیل به زمینهایی با کمترین بهره وری شده اند . شهرهای بانه وره، تازه آباد، جوانرود و دهها روستا در اورامانات و جمعیتی قریب صدهزار نفر از کمبود آب آشامیدنی در وضعیت بحرانی هستند.

 

استحصال بی رویه آبهای زیرزمینی دشت روانسر دیری نمی پاید که منجر به نشست آن و فاجعه زیست محیطی خواهد شد. سفره های زیرزمینی دچار فرونشست و کاهش دبی و یا خشک شده اند.

 

باغهای پاوه در چند متری سد داریان تشنه و پژمرده آب، اما دریغ از قطره ای آب که آنها را سیراب کند. پروژه آبرسانی به دشت حر در ثلاث سالهاست به سرانجام مطلوب نرسیده و مردم در آرزوی تحقق آنند.

 

زمینهای منطقه میرآباد ثلاث علیرغم همجواری با سد آزادی و خط انتقال آب آن، از آب بی بهره و کشاورزی منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده است.

 

زمینهای کشاورزی جوانرود بی بهره از سامانه گرمسیری همچنان بسان دهه ۴۰ مورد بهره برداری سنتی قرار می گیرند. اگر از کشاورزان اورامانات سئوال کنید که وضعیت کشاورزی و باغداری تان چطور است ؟ بدون شک قریب ۱۰۰% آنها ناامید و مایوس خواهند گفت که ماحصلی نداریم.

 

همه این مشکلات درمانش آب و سامانش سامانه گرمسیری بود که نبود.

 

چرا وقتیکه رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) پیوست همه پروژه های مناطق محروم را توسعه آفرینی و محرومیت زدایی از آن مناطق دستور داده اند، اما متاسفانه در اورامانات در قالب سامانه بزرگی چون گرمسیری این پیوست نادیده گرفته شده و ما شاهد تعلل چند ساله مسئولین هستیم.

 

کم کاری ها از مدیران بوده و قطعا در محضر مردم اورامانات مسئول هستند. جوانان ما از کشاورزی قطع امید کرده اند و این زنگ خطری برای مهاجرتهای فاجعه بار از اورامانات است.

 

زمینهای اورامانات تشنه ی تدبیر مسئولین و آب این سامانه ها هستند. ” طی طریق بیش از صد کیلومتری آب سیروان از اورامانات به سمت زمینهای مناطق دوردست، بدون تعیین سهم آب و تحول در کشاورزی منطقه جفا و بی تدبیری است.

 

روا نیست، مردمی که صدای شرشر آب سیروان را می شنوند از مهر سامانه گرمسیری و آب سیروان بی بهره باشند. آب یک نعمت خدادادی مشاع است و همه از آن حق دارند اما نباید مردم سرچشمه ، از چشمه بی نصیب بمانند “

 

لطفا اورامانات را دریابید.ارسال شده در مورخه : شنبه، 11 مرداد ماه، 1399 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 روستای آب و چشمه ها بیرواس  [ دوشنبه، 18 فروردين ماه، 1393 ] 2733 مشاهده
 مرزهای استان کرمانشاه غبار آلود می شود  [ يكشنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1392 ] 3111 مشاهده
 عزت سینمای ایران درگذشت  [ شنبه، 27 مرداد ماه، 1397 ] 1773 مشاهده
 افزایش حقوق؛ ساده یا پیچیده؟  [ دوشنبه، 19 آذر ماه، 1397 ] 1274 مشاهده
 روايت اردوغان از نحوه فرود هواپیمایش  [ سه شنبه، 29 تير ماه، 1395 ] 2101 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید