چهارشنبه، 22 مرداد ماه، 1399

برق پرنده

.:: پینوس ::.گردآورنده : محمد حسین زاده

شايد شما هم آرزو كردهايد كه اي كاش ميتوانستيد گوشي تلفن همراه خود را از راه دور و بدون نياز به اتصال به پريز برق شارژ كنيد و يا اينكه وسايل الكتريكي خود را در هر جا كه ميخواهيد و به صورت بيسيم به كار اندازيد. جالب است بدانيد كه دانشمندان از سالها پيش به فكر تحقق اين آرزوها بودهاند. يك قرن پيش بود كه نيكلا تسلا ايده انتقال الكتريسيته بدون استفاده از سيم را مطرح و پيگيري كرد و به همين منظور يك سلسله آزمايشهاي مبتكرانه را به مرحله اجرا درآورد. او تعدادي لامپالكتريكي را به صفحات فلزي معلق در يك ميدان الكتريكي پرقدرت متصل كرد و كوشيد آنها را به وسيله يك فرستنده الكتريسيته راه دور روشن كند. او در سال 1898 و پس از موفقيت در يك سري آزمايشهاي ميداني، پيشنهاد كرد كه يك سيستم جهاني از برجهاي غولپيكر كه در مجموع يك شبكه ارتباط بيسيم جهاني را تشكيل ميدادند، به وجود آيد كه با استفاده از آن ميشد الكتريسيته را به صورت بيسيم به اقصينقاط جهان فرستاد.اين ايده با استقبال نسبي دولتمردان و سرمايهگذاران آمريكايي روبهرو شد و ساخت اولين برج از مجموعههاي تشكيلدهنده سيستم جهاني تسلا در سال 1901 در جزيره لانگ آيلند آغاز شد. حاميان مالي اين پروژه، چند بانك بزرگ از جمله جي پي مورگان بودند كه پس از مدت كوتاهي و به دلايل مالي از ادامه حمايتهاي مالي خود پا پس كشيدند.

امروزه، ايدهاي كه در ذهن تسلا بود، دوباره جان گرفته و شركتهاي بسياري در حال مطالعه بر روي راهي براي انتقال الكتريسيته بدون استفاده از سيم و البته در مقياسهايي محدودتر از آنچه كه مورد نظر تسلا بود، هستند. به عنوان مثال، شركت "واي تريسيتي"2 توانسته است انرژي الكتريكي لازم براي روشن كردن يك تلويزيون ال سي دي از فاصله چند متري و بدون استفاده از سيم را ارسال كند. دانشمندان اميدوارند بتوانند انرژي مورد نياز وسايل برقي كوچك از جمله حسگرهاي نصب شده در ساختمانها و حتي ماشينآلات صنعتي كوچك را با كمك فرستندههاي مايكروويو بي‌‌سيم نصب شده در فواصل مشخص تامين و ارسال كنند.

چيزي شبيه به جادو

به عقيده بسياري، انتقال الكتريسيته به وسايل برقي بدون استفاده از سيم و از راه دور، چيزي شبيه به داستانهاي جادوگري است. دكتر "اسميت" و دكتر "آلنسون سمپل"، از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن توانستهاند به چند حسگر مخصوص سنجش رطوبت و دما از فاصله 4 كيلومتري و از يك ايستگاه تلويزيوني، برقيرساني كنيد. اين انتقال برق از يك فرستنده يك مگاواتي آغاز شده و به صورت انرژي الكتريكي 60 ميكرو واتي در حسگر دريافت ميشود. يكي ديگر از محققان دانشگاه بنام "اسكات ساوث وود" نيز موفق شده است يك حسگر ويژه هواشناسي كه قادر به اندازهگيري درجه دما و فشار هواست را با استفاده از انرژي الكتريكي راه دور به كار بيندازد.

شركت نوكيا، بزرگترين توليدكننده گوشيهاي تلفن همراه در جهان نيز به موضوع انتقال بيسيم الكتريسيته توجه خاصي نشان دادهاست و در تلاش است با كمك دكلهاي فرستنده امواج راديويي شامل فرستندههاي راديويي، تلويزيوني، Wi-Fi و موبايل يك سيستم جامع و فراگير جذب و انتقال بيسيم الكتريسيته را پديد آورد.

براساس بررسيهاي انجام شده توسط مهندسان شركت نوكيا، از هر كدام از فرستندههاي ارسالكننده امواج راديويي ميتوان تا 5 ميليوات برق دريافت كرد كه در مجموع انرژي الكتريكي برابر با 20 ميليوات را تشكيل ميدهد. اين ميزان الكتريسيته براي قرار دادن گوشي تلفن همراه در حالت آمادهباش كفايت ميكند اما براي شارژ كامل يك تلفن موبايل از راه دور به 50 ميليوات انرژي راه دور نياز است.

در نمايشگاه بينالمللي لوازم الكترونيكي نيويورك كه در ژانويه سال 2010 برگزار شد، اختراع جديدي نظر بازديدكنندگان را به خود جلب كرد كه قادر به جذب انرژي الكتريكي از فرستندههاي راديويي و تلويزيوني اطراف بود. از اين اختراع جديد ميتوان براي شارژ تلفنهاي همراه استفاده كرد. براساس گفتههاي سازندگان اين اختراع، از اين دستگاهميتوان براي انتقال الكتريسيته و شارژ وسايل برقي كوچك از قبيل حسگرها، ماشينحساب و ساعت بهرهبرد و اين اميد ميرود تا در آيندهاي نزديك بتوان براي شارژ گوشيهاي موبايل و دستگاههاي پخش موسيقي نيز از اين دستگاه استفاده كرد.

به هر حال، ايده جذب امواج راديويي و استفاده از آنها براي توليد و انتقال انرژي رويايي است كه ميرود تا به تحقق بپيوندد و وابستگي و محدود بودن وسايل الكتريكي به سيم و پريز برق به زودي برطرف خواهد شد.

ترجمه: سيد حسين علوي لنگرودي

منابع کتابی :

ويژهنامه علم و فناوري اكونوميست

.:: پینوس ::.

.:: پینوس ::.

 ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 16 فروردين ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 سوء هاضمه  [ دوشنبه، 16 تير ماه، 1393 ] 2985 مشاهده
 پروتئین های چسبنده  [ سه شنبه، 7 شهريور ماه، 1396 ] 1694 مشاهده
 مدیریت زمان  [ پنجشنبه، 23 فروردين ماه، 1397 ] 1263 مشاهده
 10 چیز که به شنوایی‌تان آسیب می‌زند  [ دوشنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1397 ] 1571 مشاهده
 اطلاعات علمی  [ پنجشنبه، 10 آذر ماه، 1390 ] 6624 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید