جمعه، 24 ارديبهشت ماه، 1400

چند نکته در باب مصر

نویسنده : لقمان رضوی

چندی پیش در خدمت یکی از دوستان بودم که بحث های زیادی ( از هر دری سخنی ) به میان آمد . منتظر پخش خبر های سراسری بودیم که جریانات ایران و جهان رادراول مهر ماه  دنبال کنیمبعد از پخش خبرها و در نزدیک اتمام خبرها بود که آن عزیز با بیان جمله ای ناراحت  کننده و حسرت آور سبب نگاشتن این چند سطر شدند : و اما کلام آن بزرگوار این بود که «این همه اتفاقات و جریانات سیاسی  روزمره ی جهان در مقر سازمان ملل و سازمان حقوق بشر  بحث و تحلیل شد اما بحثی از آن همه ناجوانمردی و خیانت مدافعان حقوق آزادی و دموکراسی در مصر نشد ؟!» نا گفته نماند در حین ابراز این ناراحتی چشمانش پراز اشک شد .
چند نکته ای مختصر از باب  یاد آوری ، قوت قلب و تشدید پیمانی که با خدایمان بسته ایم عرض کنم :
1-نباید از آسیب رساندن به برنامه ی خدا و ایجاد اختلال در فعالیت آن ترسی به دل راه داد .
دین اسلام دین خداوند متعال است و نگه داری و یاری دادن آنرا خود بر عهده گرفته است .
یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره ولو کره الکافرون( ) هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون ( ) سوره صف آیه های  8-9
می خواهند نور (آیین) خدا را با دهانهایشان خاموش کنند ولی خدا نور(آیین) خود را کامل می گرداند ، هر چند که کافران دوست نداشته باشند – خداست که پیامبر خود را همراه با هدایت و رهنمود (آسمانی) و آیین راستین (اسلام) فرستاده است تا این آیین را بر همه ی آیین ها ی دیگر چیره گرداند ، هرچند مشرکان دوست نداشته باشند .
پیامبر خدا در هیچ یک از نبرد هایشان با دشمنان خود نترسیدند هر چند در آن جنگها مسلمانان فراوانی شهید شدند. جز در جنگ بدر ، چون این جنگ اولین نبرد آنان بود . هنوز امکانات و توانایی های لازم بدست نیاورده بودند . در حالی که کفار و منافقین با تمام قوا با هم توافق کرده بودند که بر علیه مسلمانان متحد شوند و اسلام را از بین ببرند .
 اما خداوند می فرماید:سیهزم الجمع و یولون الدبر(45)سوره قمر
جمعیت ایشان به زودی شکست می خورند و پشت می کنند و می گریزند.
واینکه باید خاطر نشان ساخت که هرچند مکر و حیله به کار ببرند :ومکروا ومکرالله والله خیرالماکرین . سوره آل عمران آیه 54
و نقشه کشیدند و خداوند چاره جویی کرد و خداوند بهترین چاره جویان است .
2-از حضرت عمر نقل است که فرمودند : تفقهوا قبل ان تسودوا(صحیح بخاری در کتاب علم )پیش از اینکه به سیادت و رهبری برسید آگاهی لازم را در آن کار بدست بیارید . هیچ کس منکر اشتباهات ناخواسته و کارهای ناپخته رئیس جمهوری مصر نیست و نباید باشد اما در واقع تجربه ی زنده ای بود برای سایر رهبران این گونه احزاب اسلامی  که هدف فقط قدرت سیاسی و یا تشکیل حکومت نیست بلکه نحوه ی اداره و نگه داری و هم چنین تعامل با مخالفین و معاندین آیین و دینت نیمی از حکومت داری است که لازم است به آن توجه شود .و رهبران احزاب دینی از جریانات و اتفاقات درس عبرت و پند و اندرز بگیرند که زندگی سراسر درس و عبرت است .و بدانند که به حکومت رسیدن و تشکیل آن نیمی از هدف و اداره و ادامه ی حکومت داری نیم دیگر آن است که راه ها و روش های بخصوص به خود را دارد .
 آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است       با دوستان مروت ، بادشمنان مدارا
  3-برای جهانیان بیشتر ثابت شدمدعیان دموکراسی که سنگ آنرا در هر کجابرای سرکوب آزاد  اندیشان و ... به سینه می زدند فقط تا زمانی دموکراسی برایشان مفهوم دارد که به ضررشان نباشد. یادمان نرفته که ند سال پیش در فرانسه ( مهد دموکراسی و آزادی )قانون منع ادامه تحصیل خانم های مسلمان محجبه در مراکز علمی و دانشگاهی چگونه دموکراسی آنان را به خطر انداخت و آن قانون ننگین و خفت بار را تصویب و اجرا کردند !! گفته ی یکی از رهبران ترکیه جالب و شنیدنی ست زمانی که در میدان تقسیم بر روی معترضین آب می پاشیدند صدای حکومت داران و سردمداران ممالک غربی بلند شد که حقوق بشر در ترکیه رعایت نمی شود!!ولی در میدان رابعه دیدیم که چگونه با لودر و تانک به نام مبارزه با اخلال گران ، کشتن ، سوزاندند، بردند و... و چه آشکارا آن همه حقوق رأی دهندگان را زیر پا نهادند و حرفی از آن نزدند و نمی زنند!و یا چگونه با حقوق بشر معامله ی سیاسی می کنند و کرامت و شرافت انسان را پایمال می کنند !!!
4-همانا زندگی پیامبر پر از جهاد (با انواع گوناگونش) و عبادت و ذکر و ... دعوت به سوی خدا و بیان و توضیح احکام قرآن و ... بوده است و هیچ قت از کارهای مشرکان و منافقان به ستوه نیامد وتا آخرین لحظه ی حیات دست از پرورده کردن یاران و اصحاب ننمود و با فعالیت و کوشش شبانه روزی دین را به ما رسانند و حتما" وعده ی خداوند تغییر ناپذیر است و دشمنان نابود و از بین می روند  اما باید بدانیم که با اقتدا به خدا و پیامبرش و برنامه اش و مقتداو الگو قرار دادن آن بزرگواران می توان بر دشمنان پیروز شدو وعده ی خداوند را محقق ساخت . و  همچنان با یاری خداوند و مجاهدت مجاهدان راستین از شر دشمنان محفوظ می ماند و به راه سعادت بخشی خود ادامه دمی دهد وچه بسا که اسلام از غرب طلوع کند !!!
...... والله غالب علی أمره ولکن أکثرالناس لا یعلمون . سوره یوسف آیه (21)
خدا بر کار خود چیره و مسلط است ولی اکثر مردم نمی دانند .
در نهایت لازم وضروری است که مسلمانان با هم متحد واز اختلافات نابجا و خانمانسوز و دین سوز دوری کنند و همانند آنان با هم متحد و همبستگی داشته باشند مادام که هدف پیاده کردن دین خدا با اهداف مشخص در روی زمین از برای آبادانی و اصلاح جامعه ای است که عبادت بنده و نفس و مال و فرزند را بر عبادت خداوند خالق و امرا ترجیح می دهند . وبه یاد داشته باشند که دست خدا با جماعت است . و بدانند که کارهای ایزد منان بدون حکمت نیستند ، حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست بلکه امتحان ریشه هاست !!!
پس لازم است که هر کس در حد توان خود وبا توجه به وظیفه ای که دارد و عهد و پیمانی که با خدایش در روز الست بسته است برای تحقق این هدف پسندیده و والا تلاش و کوشش کند و از حرکت باز نایستد و هم چون بحر باشد که سکونش  نشانه ی عدم است . و در دعوت مردم بسوی دین خدا نیتش را خالص گرداند.
از ایزد منان خواهان و خواستارم که دلهایمان را از کینه و حسد و بد گمانی و سؤء ظن نسبت به دیگر برادران و خواهران دینی پاک گرداند و همه را بر محبت و طاعت و دعوت بسوی دینش برای سرافرازی دنیا و آخرت گرد هم جمع گرداند . همانا او بر همه چیز و همه کار تواناست و هدایت و توفیق در دست اوست و شکست های مسلمانان را زکاتی برای پیروزیشان قرار دهد .
 
آمین یا رب العالمینارسال شده در مورخه : دوشنبه، 8 مهر ماه، 1392 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 پیمان‌شکنی و نقض عهد  [ دوشنبه، 10 خرداد ماه، 1395 ] 2178 مشاهده
 زلزله‌ی كرمانشاه و ضرورتِ مسئوليت‌پذيری  [ پنجشنبه، 9 آذر ماه، 1396 ] 1979 مشاهده
 بر گذر خیال  [ يكشنبه، 4 ارديبهشت ماه، 1390 ] 5302 مشاهده
 خیزش های اجتماعی !  [ چهارشنبه، 6 مهر ماه، 1390 ] 6590 مشاهده
 الان سفره مردم چند تمام می‌شود؟  [ سه شنبه، 7 مرداد ماه، 1399 ] 883 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید